משל עולמי: המחתרת הבאסקית - הסוף?

 
עודכן 23:10 28/10/2011

במשך ארבעה עשורים לחמה המחתרת הבאסקית האכזרית והמחושבת למען עצמאות. בעשר השנים האחרונות היא הולכת וקמלה, ובשבוע שעבר כבר הודיעה סופית על התפרקותה מנשקה. ספרד יכולה לנשום אוויר של ניצחון, אך האם השקט יימשך? ומה יכולה ישראל ללמוד מכך?

 
 
 
 
 

(5:05 דקות)

במשך ארבעה עשורים הטילה אט"א, המחתרת הבאסקית, אימה על ספרד. עכשיו, כנראה, הסיוט הזה הסתיים, עם הודעת המחתרת לפני כמה ימים על התפרקותה מנשקה.

 

אט"א הוקמה למעשה עוד בשנות ה-50 כהתאגדות סטודנטים לאומנית באסקית, אבל רק בסוף שנות ה-60 החלו הפעולות האלימות. המטרה המוצהרת של אט"א הייתה מתן עצמאות לחבל הבאסקים, שנמצא בצפון מזרחה של ספרד וחלק קטן ממנו גם בשטח צרפת.

 

בשנים הראשונות אט"א זכתה לתמיכה גדולה בקרב הבאסקים וגם ברחבי העולם, בעיקר בגלל מי שהסתמן כאויב הגדול, חנרליסימו פרנקו, ששלט באותן שנים בספרד ביד רמה ונוקשה. הדיקטטורה בראשותו דיכאה כל ביטוי אוטונומיה תרבותית אצל הבאסקים והקטולנים. הפיגוע הגדול של אט"א, שבו נהרג ראש הממשלה בתקופת פרנקו, זכה להדים רבים, ולא ממש שליליים, ברחבי העולם.

 

אבל המגמה הזו השתנתה מהר מאוד כשספרד שבה לדמוקרטיה באמצע שנות ה-70. החלק המיליטנטי במחתרת סירב להניח את הנשק גם כשחלק מההגבלות על הבאסקים הוסרו. מבחינתם - זו הייתה עצמאות או כלום. הפיגועים ברחבי ספרד הפכו תכופים יותר, קשים יותר, ונהרגו לא מעט אנשי ביטחון ופוליטיקאים. בשנות ה-80 הקשות נהרגו גם מאות אזרחים חפים מפשע שהיו במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון.

 

829 בני אדם נהרגו בפיגועים של אט"א, כמעט מחציתם אזרחים. שני שליש מההרוגים היו תושבי החבל הבאסקי, ואנשי אט"א ראו גם הם כיצד התמיכה בהם הולכת ונעלמת. בעשור האחרון הפעילו ספרד וצרפת לחץ רב על המחתרת ואנשיה נאלצו בעיקר להסתתר ומיעטו לבצע פיגועים. לבסוף הם הבינו שהסוף בלתי נמנע והודיעו על פירוק מנשק. האם השקט יישמר? ימים יגידו.

 

כך יצא שבשבוע שבו עסקת שליט התבצעה מול חמאס, ארגון טרור אחר הלך הביתה. כמובן שכל השוואה תהיה שטחית. הפלסטינים הם לא באסקים, ואנחנו לא צרפתים וספרדים. אבל יש פה בהחלט הצלחה, וכדאי ללמוד ממנה. בניגוד לישראל, בצרפת וספרד הבאסקים היו תמיד אזרחים עם זכות בחירה. המדינות האלה שמרו והגדילו את האוטונומיה של האוכלוסיה שממנה יצא הטרור, אבל גם היכו במחתרת באמצעות מעצרי ענק וחדירה מודיעינית. במקביל, נפתח משא ומתן - נקודות למחשבה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.