סיקור ערבי מפתיע: "ישראל מחויבת לחייליה"

 
שער העיתון "א-שרק אל-אווסט" עם תמונת שליט
שער העיתון "א-שרק אל-אווסט" עם תמונת שליט צילום: צילום מסך, אתר העיתון
 
עודכן 20:39 12/10/2011

בין כלי התקשורת הערביים הרבים ששיבחו את "הניצחון" של חמאס וציחקקו על "ההתקפלות" הישראלית, מצאנו גם קולות אחרים. רשת אל-ערביה למשל מתחה ביקורת על חמאס, שלא הצליח להביא לשחרורם של ברגותי וסעדאת. אתר לבנוני אף ציין שהעסקה מדגישה את חשיבות ערך החיים בעיני הישראלים

 
 
 
 
 

כלי התקשורת בעולם הערבי סיקרו בהרחבה את עסקת חילופי השבויים שנחתמה בין ישראל לחמאס. כלי התקשורת רבים הציגו את חמאס כ"מנצח" וכמי שהצליח לגרום לישראל "להתקפל" ולשחרר כ-1,000 אסירים פלסטינים. עם זאת, יש גם מי שדיבר בשבחה של ישראל.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

"חמאס הוכיח את הנקודה - יהודי 1 שווה 1,000 ערבים"

מלבד סוריה, השרויה באנרכיה מתמשכת, ערוצי הטלוויזיה והעיתונים במדינות המוסלמיות פרסמו את דבר שחרורו הצפוי של גלעד שליט בין הידיעות הראשונות בחדשות. כך היו למשל ערוץ אל-ג'זירה ורשת הטלוויזיה האיראנית אל-עלאם. ערוץ אל-ערביה בחר מצדו להתמקד דווקא בכישלון של חמאס לשחרר את מרואן ברגותי, עבדאללה ברגותי ואחמד סעדאת במסגרת העסקה.

 

לא רק רשת אל-ערביה, אלא גם עיתונאים נוספים במזרח התיכון בחרו לסקר את הסוגייה באופן אובייקטיבי יחסית ולא להדגיש את "הניצחון" של חמאס, שהוצהר בכלי תקשורת רבים אחרים. "החייל גלעד שליט, שנחטף בידי שלושה ארגונים פלסטיניים לרצועת עזה, הפך לסמל המחויבות של המדינה העברית כלפי חייליה הנמצאים בשבי", נכתב באתר השייך לצבא לבנון.

 

גם בפורומים ובטוקבקים ניתנה תשומת לב לערך הרב שמייחסים בישראל לחיילים שבויים. "חמאס הוכיח את הנקודה - יהודי 1 שווה 1,000 ערבים", כתב גולש באתר רשת אל-ערביה. גולש נוסף מתח ביקורת על חמאס וציין כי מדובר בארגון טרור, שמהווה אויב לכל דמוקרטיה בעולם.

 

 
אביבה שליט מחייכת. סיקור מגוון בתקשורת הערבית
אביבה שליט מחייכת. סיקור מגוון בתקשורת הערבית צילום : רויטרס
 

"חוטפי שליט הבטיחו וקיימו"

עם זאת, מטבע הדברים, כלי תקשרות רבים הציגו את העסקה כהישג עבור חמאס. "חשוב מאוד לזכור שהחלק הראשון של המצור על עזה החל לאחר חטיפתו של גלעד שליט והתגבר לאחר שחמאס זכה בבחירות והשתלט על עזה", מסרה כתבת רשת אל-ג'זירה. "כך, תושבי עזה נאלצו לשאת את נטל חטיפתו של שליט במשך חמש שנים". 

 

באתר הבין-ערבי "דוניא א-ראי", כתב הפובליציסט איאד א-רג'וב תחת הכותרת "חוטפי שליט - הבטיחו וקיימו", כי העסקה ללא ספק מהווה הישג עצום עבור העם הפלסטיני, על פלגיו השונים. "מאז היום הראשון של החטיפה, הבהירו החוטפים כי שליט לא ישוחרר ללא עסקת חילופי שבויים. חתימת העסקה מהווה הכרה ישראלית גלויה בהצלחת ההתנגדות הפלסטינית בפעולת החטיפה", כתב א-רג'וב.

 

 
הסיקור באל-ג'זירה - דגש על חגיגות הפלסטינים
הסיקור באל-ג'זירה - דגש על חגיגות הפלסטינים צילום : צילום מסך, מתוך האתר
 

גם בחיזבאללה התייחסו היום לעסקה וציינו כי מדובר בהישג. "ההתנגדות הוכיחה את יעילותה בשחרור האדמה והאסירים ושמירת הכבוד והעצמאות של האומה. ההישג שם קץ לאשליה לפיה אפשר להשיג התקדמות או להשיב זכות כלשהי באמצעות משא ומתן או בתיווך של הקהילה הבין-לאומית והמעצמות. ההתנגדות בפלסטין שיחררה את האסירים שלה באמצעות ג'יהאד".

 

באיגרת שפורסמה היום קרא חיזבאללה לעמים הערביים והאסלאמיים להתאחד סביב ההתנגדות ש"מוכיחה כל פעם כי היא הדרך היחידה לשחרור האסירים והאדמה והשמירה על המקומות הקדושים". גם יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, התייחס למהלך שאושר אתמול בממשלה ובשיחת טלפון שקיים עם ראש ממשלת החמאס, אסמאעיל הנייה, ואמר כי הם ציפו זמן רב להסכם. הוא ציין גם את המאמץ המצרי שהביא לחתימת ההסכם.

 

בחמאס עם זאת, לא רואים בעסקה סוף למאבק בישראל. דובר הזרוע הצבאית של החמאס, אבו עוביידה, אמר היום לאתר הארגון כי "כל עוד הכיבוש מחזיק באסירים פלסטיניים - גלעד שליט לא יהיה האחרון". הוא הוסיף שגדודי עז א-דין אל-קסאם מחויבים כלפי כל אסיר שנמצא בישראל, וכי סוגיית האסירים תישאר בראש סדר העדיפויות.

 

 
נסראללה. "ההתנגדות הוכיחה את יעילותה"
נסראללה. "ההתנגדות הוכיחה את יעילותה" צילום : רויטרס
 

פרסום שמות האסירים שישוחררו - עד יום ראשון

דבר חתימתה של העסקה פורסם אתמול. באמצעות תיווך מצרי, הגיעו ישראל וחמאס להסכמה על שחרורו של שליט בתמורה לשחרור יותר מ-1,000 אסירים פלסטיניים, בשני שלבים. עם זאת, כאמור, האסירים "הכבדים" יישארו בבתי הכלא הישראליים.

 

משרד המשפטים הודיע כי שמות האסירים והעצורים הביטחוניים שישוחררו, ככל הנראה בשבוע הבא, בתמורה לשחרור שליט, יפורסמו עד יום ראשון בבוקר. הרשימה תפורסם תחילה באתר האינטרנט של שירות בתי הסוהר. מרגע פרסום השמות, יעמדו בפני הציבור 48 שעות להעברת הסתיגויות והתנגדויות לשחרור כזה או אחר.

 

מוקדם יותר התייחס ראש השב"כ, יורם כהן, לעסקה ואמר כי למרות שמדובר במהלך קשה ומסוכן, ישראל מסוגלת להתמודד עם שחרורם של 450 האסירים המסוכנים, בהם 270 אסירי עולם, מבתי הכלא. הוא אף הבהיר כי מניסיון העבר חלקם הגדול ישוב לפעילות נגד ישראל. "אנחנו נוכל לעמוד באתגר הזה, אבל לא ניתן להבטיח שמאותם האנשים לא ייצא טרור. 60% מהם חוזרים לפעילות טרור", ציין ראש השב"כ. 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.