אלבומי השנה: סיכום השנה בהיפ הופ הישראלי

 
לוקץ' עם כהן@מושון
לוקץ' עם כהן@מושון צילום: ארלה הצמצם הבוער
 
עודכן 10:09 16/09/2011

אורטגה, קוואמי, לוקץ': סצנת ההיפ הופ המקומית הביאה כמה אלבומים ששווה לשים לב אליהם. שדרן קול הקמפוס ליאור שיינברגר סוגר את הפינה השחורה של מצעד אלבומי השנה במוזיקה הישראלית

 
 
 
 
 

בניסיון להבין איך דוחסים שנה שלמה של יצירה מוזיקלית לתוך סיקור ממצה אחד, הגעתי לשתי מסקנות עיקריות: הראשונה, בטוח אכשל. אם יש דבר אחד שהשנה החולפת הוכיחה, הרי זו העובדה שההיפהופ הישראלי ממש לא מת, בדיוק להיפך - הוא חי, צובר עוצמה, בועט ומתפוצץ בכל הכח. השנייה, אורי שוחט לא ישן. ברצינות, האיש המוכשר הזה מעורב הפקתית כמעט בכל פרויקט שיצא השנה ואנחנו מדברים על אינספור אלבומים ומיקסטייפים בז'אנר, מתוכם בחרתי להביא בפניכם את אלו שהצליחו להפוך את השנה שלי לקצת יותר טובה. שנתחיל?

 

כהן@מושון - מחשב לכל ילד

"בודק ת'מיקרופון, אחת, שתיים, היי / מכין את עצמי ללכת עד הס-ו-ף / אוקיי, דיג'יי, לחץ כבר על הפליי / נמלא את המקום באהבה כמו וולנטיינז דיי" (מלמעלה עד למטה)

  

האלבום הטרי ביותר ברשימה הזו הוא גם הזוכה, מבחינתי לפחות, בתואר 'אלבום השנה בהיפהופ הישראלי'. מדובר באחד הדברים הכי מהנים שיצא לי לשמוע מזה המון זמן. הפקה של אורי שוחט, מאסטרינג של יוסי פיין וסימפולים מכל הבא ליד כמו: יוני רכטר, מתי כספי, נורית גלרון, אריס סאן, שולה חן ואחרים, יחד עם שורת אירוחים מהארץ (פלד, אקסום והג'אזיסט עומר קליין) ומחו"ל (דוריאן קונספט), הופכים את אלבומם השני של כהן@מושון לחוויה אמיתית.

  

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של נענע10 וקול הקמפוס - כל הפרטים

 

'מחשב לכל ילד' עמוס בקטעים נהדרים שמעלים חיוך על הפנים כמו: 'תל אביב', שכולו שיר אהבה-שנאה לעיר שלא נרדמת, 'חלומות רעים' שעושה המון כבוד לנורית גלרון, 'צלם תמונה' שמלא בגרוב או 'סבבה' בו מתארחים גם אקסום ופלד (הקטע הטוב באלבום), הסימפולים תוך כדי הרצועות, בתחילתן ובסופן, מאתגרים את המאזין להקשיב לאלבום כמקשה אחת כפי שהתכוון המשורר ולטעמי זה מבורך. מהרגע שהאלבום מתחיל לנגן מבינים שהשלושה (מיכאל כהן, מיכאל מושונוב וולטר 'צפרדע' איינשטיין), באו לעשות חיים והאווירה המיוחדת הזו נשמרת לכל אורך האלבום.

  

לאחרונה מחלחלת לעולם ההיפהופ תופעה שטרם גיבשתי דעה לגביה: שירים קצרים שלא חוצים את גבול 4 הדקות, 'מחשב לכל ילד' ממשיך את המגמה. למעשה, פרט ל'סבבה', יתר הרצועות לא חוצות את גבול 3 וחצי הדקות.

 

לסיכום: מדובר  באירוע מוסיקלי קצרצר בן 31 דקות ו-49 שניות שמשאיר את המאזין עם טעם של עוד. מומלץ בחום.

 

>>> האזינו ל"מהפכה" של כהן@מושון

 

 

נצ'י נצ' - צדיק אחד בסדום

"אמסי פסיכופטי, באתי, ראיתי, כבשתי / נתתי ת'לב שלי את הביצה ייבשתי / כל אפס שפקפק בי -- מחקתי, מחצתי, את נייג'ל סימפלתי, ניצחתי -- סלאמתק!" (גודזילה)

 

בינינו? צודק. באמת ניצח. נצ'י נצ' (רביד פלוטניק), הילד המוכשר מפ"ת, שחרך בשלוש השנים האחרונות כל בימה בכל אירוע היפהופ בארץ מהצפון ועד הדרום, תחילה עם 'פרודוקס' ולאחר מכן לבד, מוכיח באלבום הבכורה שלו עובדה די ברורה: כשזה מגיע לראפ אין אף אחד שיכול עליו ונכון להיום, מדובר בראפר הטוב בישראל.
 

גונב את ההצגה

 

הביטים המשובחים של אייל 'שקל' דווידי וההפקות המשובחות של אורי שוחט עושים את העבודה.  קטעים כמו 'גודזילה' מבהירים למאזין שמדובר בכישרון מתפרץ אבל דווקא קטעים כמו 'ימים יגידו', או 'סוף דבר' בהם שופך נצ'י את הלב על הדרך שעבר כדי לפרוץ לתודעה והמאבק הבלתי פוסק לנסות להתפרנס מהמוסיקה בתעשייה הקשה הזו, כדי להמשיך וליצור בשם האמנות - יחד עם קטעים כמו 'ניצחון' המצוין, הם אלו שיקחו אותו הכי גבוה שרק אפשר.
  

משעשעת העובדה שמי שהצליח לגנוב את ההצגה בכל קטע בו התארח בשנתיים האחרונות, סוחב כאן אלבום סולו מוצלח על הכתפיים כשהוא עושה זאת לגמרי לבד בלי אף אירוח שיגנוב את ההצגה.

 

לסיכום: אולי יש לו גוף של קינג קונג ופרצוף של גודזילה אבל הלב - זהב. אחלה אלבום.

  

» לעמוד של נצ'י בפייסבוק

   

 

קוואמי והחלבות - זרים במאה ה-21

"אמרו לנו ביבי יציל אתכם / גם אמרו לנו ברק - יציל אתכם / גם אמרו שהירשזון היה שר אוצר ישר, אז אמרו וזה עזר, כן כמה זה עזר" (תה)

  

מעניין איך דברים מתגלגלים להם, קוואמי (אייל פרידמן) כבר היה עם אלבום כמעט מוכן ביד, כשהחליט לגנוז את החומרים בעקבות משבר אישי. מתוך אותו משבר משהו בער בו: מערבולת של רגשות ומחשבות שהביאה אותו לכתוב במהלך קצת יותר משבועיים את האלבום המרתק הזה.

  

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של נענע10 וקול הקמפוס - כל הפרטים

 

לא קל להיות זרים במאה ה-21, בין הניכור שמביאה איתה העיר, הקשיים ביצירת קשר אמיתי והחיפוש אחרי מזור ללב בקטעים כמו: 'בושות', 'אף אחד' המרגש, 'רושם' או 'לא צריכה לשאול', לבין יחסה העוין של המדינה כלפי כל מי שזר או שונה בקטעים כמו :"מכשפות', 'תה'  ו'לא מסתדר' מצליח קוואמי להפנות את הקשב שלנו, המאזינים, לנקודות הכואבות ביותר, לעוולות שנגרמו לנו ולאלו שגרמנו אולי בשוגג לאחרים -  האלבום הזה הוא לא פחות מאגרוף בבטן, קריאת השכמה לקום ולצאת לרחובות כשמישהו פוגע בנו, לצעוק עבור אלו שקולם לא נשמע ולהראות לעולם מהי מחאה חברתית אמיתית.

  

לסיכום: מדובר באלבום מצוין שכיף להאזין לו בכל פעם מחדש, שלא לדבר בכלל על 'תסחטי אותי' האדיר. ההפקות המצוינות של פורטיס, נדב רביד ונמרוד טלמון יחד עם הקסם של החלבות (איליה שנברגר, רון בונקר, נמרוד טלמון, אסף 'ג'וניור ג'ונס' ארגס, אייל רמב"ם סתת), הן מתכון מנצח.

  

» למייספייס של קוואמי

  

 

חסיד - מלך הפאנק - מיקסטייפ

"שופך את הנשמה שלי על הדף / כל מילה שקולה, כל שגיאה ברורה / יודע שזה יסיים לכם על המדף / רק תכניסו שוב לסטריאותראו אותי עף. תראו אותי עף" (מוסיקת נשמה)

 

בשנים האחרונות הסתובבה בסצינת ההיפהופ הישראלית שמועה שהנה עוד רגע זה קורה ונתי חסיד, ירושלמי שופע קסם, שבימים כתיקונם עושה הכל כדי להוציא אותי משפיות דעתי, ישחרר מיקסטייפ בדרך לאלבום ראשון והנה זה קרה.
המיקסטייפ, בעריכת די ג'יי פאנקי פיש, מכיל 15 קטעים, חלקם הופיעו באירוחים שונים שתרם חסיד לאלבומים של ראפרים אחרים וחלקם חדשים לגמרי לקראת האלבום שבדרך.

  

בין אם מדובר בקטע כמו 'סתם עוד נסיעה באוטובוס' המצחיק והמקפיץ שיוצא נגד תופעת הערסים המוזיקליים ובין אם בקטעים כמו 'מלך הפאנק', 'קצת מרחב', או 'גורמים לכם לקפוץ' (יחד עם אקסטרא ג'י), מבינים כבר מההאזנה הראשונה שחסיד מביא לכאן משהו שלא היה כאן קודם: גרוב חדש ופאנקי.

  

'רגיעה אלקטרונית' יחד עם סגול 59, המחווה האדירה להרכב ההיפהופ האולדסקולי 'א-טרייב קולד קווסט', מצליחה לעשות הרבה כבוד לשיר המקורי וקטעים כמו 'מוסיקת נשמה' או 'מקצוען' יחד עם לוקצ', לא משאירים מקום לספקות: מדובר בכישרון גדול.

 

לסיכום: יופי של מיקסטייפ, אתם מוזמנים להוריד אותו בחינם בקישור המצורף וליהנות.

  

» להורדת המיקסטייפ

 

 

לוקצ' - פלטינה

"ואישית אני טבעתי בתוך ים של הגדרות / במילים שמגדירות גודרות אותי בתוך גדירות / וזה מתחיל להיקלט שאי אפשר להימלט / אז מנסה להתבלט ולשבור את הקירות" (1988)

  

'אני כושי, יו יו' הוא המשפט הפותח את 'אצלנו בשכונה' הקטע הראשון באלבומו השני והמצויין של איתי לוקץ' וכבר בהאזנה ראשונה החיוך הגדול מתפשט על הפנים ואין מקום לטעויות: הוא עשה זאת שוב. 'פלטינה', בהפקת אורי שוחט (שוב), הוא אלבום ראפ פארודי ומודע לעצמו. לוקצ' מוכיח למאזינים שעם לב גדול, עבודה קשה והרבה הומור, אפשר לעשות את זה נכון. קטעים כמו: 'תן ת'כדור' (עם מחווה אדירה לקומדי סטור ולשבק"ס), 'כיפים' ו'כמו דג' - יצחיקו אתכם עד כאב בטן בזמן שקטע כמו: 'ברנדון וולש' יעיף לכם את האזניים לעולם שכולו טוב. 

 

מצטיין גם מחוץ לסביבה ההומוריסטית


לא רק הומור יש כאן, גם רגש לא חסר - באלבום מתגלה לוקצ' כטיפוס הרומנטי בשירים כמו 'מוכרת אשליות' וב'סיבוב אחרון', קטע שלטעמי, ברגע שיזכה להיכנס לפלייליסט ויגיע לאזניים שלכם, יהפוך ללהיט בטוח. '1998' בהשתתפות כהן@מושון ו'נעלי ריצה' הם שני הקטעים הרציניים יותר באלבום ומעניין לשמוע שגם כאן לוקצ' מצליח להצטיין למרות שיצא מהסביבה הטבעית שלו, זו המלאה בהומור.

 

לסיכום: באלבום הזה לוקצ' מתגלה כיוצר מגוון שיכול לנווט את עצמו בין סגנונות שונים ללא מאמץ, מדובר באלבום שיעלה לכם חיוך רחב על הפנים, מומלץ בחום.

 

» לעמוד הרשמי

 

 

אורטגה - סנדוויץ פועלים

"אז בשביל מי אני כותב את המילים שבתפזורת? / בשביל רגע בתקשורת או מי שנותן ביקורת / זה הצורך לעבור את הטירוף במעבורת /כמו חורף , אז להתמקם ולהזמין תגבורת" (דף ריק מארח את טאבו+)

 

אורטגה, לשעבר חצי מהצמד 'פלד ואורטגה' יצא לקריירת סולו ו'סנדוויץ' פועלים' הוא אלבומו הראשון. מפתיע שהיה לו זמן להוציא אלבום: מעטים האנשים שהיו עסוקים כמו אורטגה בשנים האחרונות, החל מאירועי היפהופ שונים ודרך הקמת הפרויקט המבורך של 'מאד מן אף אם' יחד עם צ'ולו, תחנת רדיו אינטרנטית שהוקמה בתחנה המרכזית החדשה וכולה מוקדשת לקידום ההיפהופ.

 

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של נענע10 וקול הקמפוס - כל הפרטים

 

באלבום שעמוס בהפקות של צוות רואו טייפס, עובר אורטגה לסגנון חדש, אם בעבר הוא היה רוצח ביטים בפלואו מהיר, כאן הדגש מושם על הטקסטים החכמים בצירוף הביטים המשוגעים. בקטעים כמו 'הראשון שלה', אורטגה מתנסה בכתיבת שיר אהבה לחברתו (כולל מחווה ל'בלי סודות', קראתם נכון...), ב'אם. סי גנדי' הוא מתחרע על ביט של גוודאלופ וב'חם' יחד עם סאדאייל, הוא חוזר שוב לפלואו המהיר. הקטע הטוב באלבום לטעמי הוא 'דף ריק' יחד עם טאבו+, מדובר בקטע שמצליח לאתגר גם את המוח וגם את האוזניים.

  

לסיכום:  לטעמי מדובר ביופי של אלבום, אם התגעגעתם לסגנון הישן של אורטגה, אתם עלולים להתאכזב מעט, אבל אם אתם מוכנים לפתוח את הראש לדברים חדשים, הסגנון החדש שאורטגה אימץ יעשה לכם נעים באוזניים.

 

» לעמוד הרשמי

 

 

ומי אלה שצפויים לעשות את השנה הבאה? הנה כמה ניחושים:

פלד - פעם חלק מהצמד 'פלד ואורטגה', בהווה: מטפח קריירת סולו, בינתיים משחרר קליפים בקצב של מכונת ירייה, בדרך לאלבום בכורה שבטוח ישאיר אתכם המומים.

» לעמוד הרשמי

 

  

זי. קיי - יוצא 'הצד האחר' שחרר מיקסטייפ מצוין בשם אורבנולוג'י, מתחרה רציני על תואר הראפר הטוב בארץ, עובד בימינו על חומרים לאלבום בכורה.

 

» לעמוד הרשמי

 

 

טונה מן ג'ונס - 'טונה' (איתי זבולון), לשעבר חבר 'השבט' חבר לגלי שדה ולניר דנן בהרכב חדש ובקרוב צפויים להוציא אלבום.

 

» לעמוד הרשמי

  

 

T.O.B - תום גוטמן, ישראלי שפועל ב-L.A ומייצג אותנו בכבוד, שחרר בשנה שעברה מיקסטייפ בשם 'חומוס בר', צפוי להוציא בקרוב מיקסטייפ נוסף, בינתיים משחרר לאינטרנט אינספור קטעים שמוכיחים, כי יש הרבה כישרון שם מעבר לים.

 

» לעמוד הרשמי

 

  

 

גילוי  נאות: ב-5 השנים בהן חסיד ואני משדרים את 'כבשה שחורה', התפתחה בינינו מערכת יחסים שמחייבת את חסיד לישון על הספה ובנימה רצינית יותר: במרוצת השנים נוצר קשר חברי ביני לבין האמנים שהוזכרו כאן בכלל וחסיד בפרט. למרות זאת, התפקיד מחייב ואלו הן דעותיי הכנות והמקצועיות על האלבומים הנ"ל, וכולי תקווה שתהנו מהם.

 

בשיתוף "קול הקמפוס" - תחנת הרדיו של בית הספר לתקשורת, המסלול האקדמי המכללה למנהל

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.