ראשי רשויות בדרום נגד הרגיעה: "הסכם יוביל לסבב אלימות נוסף"

 
עודכן 20:16 21/08/2011

בישראל אמנם לא מגיבים באופן רשמי לדיווחים אודות תחילת הרגיעה עם חמאס אולם ראשי הרשויות בדרום כבר הביעו את זעמם: "מדובר בהסכם חפוז, איך אפשר להגיע לרגיעה לפני שהייתה תגובה הולמת לירי?", הם אמרו

 
 
 
 
 

(6:52 דקות)

בחמאס כבר הודיעו שכל הפלגים הפלסטיניים הסכימו לקבל את הסכם הרגיעה שאמור להיכנס לתוקפו הערב (ראשון) וכי אם ישראל תנצור את האש ולא תתקוף - כך יהיה מצדם. עם זאת, בישראל לא מגיבים לדיווחים הללו ולא מאשרים האם התקיפות של חיל האוויר ייפסקו. במקביל, ההתנגדות לרגיעה כבר עולה והפעם - מצד ראשי הרשויות בדרום.

 

"הסכם הרגיעה יוביל לסבב אלימות נוסף", כך אומרים ראשי הרשויות לאחר ששמעו את הדיווחים על הרגיעה המתגבשת. ראשי הרשויות הביעו זעם גדול על מה שהם כינו, הסכם חפוז. הם הודיעו כי לא ברור להם מדוע ישראל מנסה להגיע להסכם לפני שהייתה תגובה הולמת לירי לעבר הדרום, לרבות באר שבע, שהביא למותו של יוסי שושן ולפציעתם של אחרים. בינתיים הערב התפוצצה רקטה בשטח פתוח מחוץ לאחד היישובים במועצה האזורית שער הנגב. לא דווח על נזק או על נפגעים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

בינתיים, בישראל אמנם קיימת התחושה שהמהלך הצבאי עוד לא מוצה במלואו אך יש הבנה שהמשך הלחימה מסכן את תושבי הדרום ועלול לגרור להסתבכות ארוכה. בירושלים אמנם לא מגיבים בשום צורה גלויה לאיתותים שהגיעו מחמאס באמצעות מתווכים אולם ידוע שתנאי הסיום של ההסלמה נרקמים בשעות אלו. ייתכן שההסכמה תגיע בתוך יממה או שתיים אולם על פי הערכות, שני הצדדים רוצים ברגיעה ולא מעוניינים בהסלמת המצב.  

 

בחמאס ביקשו מישראל: אפשרו לנו לפרוס אנשים לאורך הגדר

כמו כן, רוברט סרי, נציג האו"ם הנמצא בירושלים, הוא המתווך בין החמאס לישראל באמצעות מצרים. בקשה נוספת שהעביר חמאס לישראל באמצעות סרי היא הבקשה לאפשר לאנשיו להתפרס לאורך גדר הגבול כדי לאכוף את הרגיעה. בחמאס מפחדים שאנשיהם יהוו מטרה לישראל ולכן מבקשים מישראל לאפשר להם לאכוף את הרגיעה.

 

כמו כן, ועדות ההתנגדות העממית אמנם הודיעו על התנגדותם להסכם הרגיעה אולם בחמאס חוששים יותר מהג'יהאד האסלאמי. בחמאס חשים שהם מסוגלים לשנות את דעתם של ועדות ההתנגדות אולם הג'יהאד הוא ארגון גדול יותר בעל תשתית רחבה יותר והשפעה עליו מחייבת את אישור ראש הארגון, רמדאן עבדאללה שלח.

 

אחר הצהריים החלו להתקבל דיווחים על מגעים בין ישראל לחמאס במצרים באשר לרגיעה בין הצדדים. בתחילה הדיווחים הגיעו מפי מקורות במצרים אולם מספר שעות לאחר מכן אמר בכיר בחמאס שכל הפלגים הפלסטיניים הסכימו על הרגיעה. לדבריו, הארגון יהיה זה שיאכוף את הרגיעה. עם זאת, בוועדות ההתנגדות מיהרו לפרסם הכחשה לדיווחים, אמרו שהם דוחים בתוקף את הרגיעה ואף כינו אותה "ארורה".

 

(47 שניות)

  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.