עכשיו זה רשמי: ישראל ודרום סודן מכוננות יחסים דיפלומטיים

 
עודכן 14:54 28/07/2011

בירושלים ובג'ובה הודיעו היום באופן רשמי על כינון יחסים בין ישראל לדרום סודן. "יחסי הידידות יהיו שוויוניים ומבוססים על כבוד הדדי", אמר שר החוץ. בהמשך ידונו המדינות בהיבטים המעשיים של היחסים

 
 
 
 
 

כמעט שלושה שבועות עברו מאז דרום סודן הכריזה על עצמאותה ויצאה לדרך נפרדת משכנתה מצפון, והיום (חמישי) הודיעו ממשלות ישראל ודרום סודן על כינון יחסים דיפלומטיים בין השתיים. שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר על ההחלטה: "שיתוף הפעולה בין שתי המדינות יתבסס על היסודות האיתנים שמנחים אותן בבואן לקיים יחסי ידידות מתוך שוויון וכבוד הדדי."

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 
חגיגות העצמאות. ההמונים הניפו גם את דגלי ישראל
חגיגות העצמאות. ההמונים הניפו גם את דגלי ישראל צילום: רויטרס

ההודעה על כינון היחסים מתפרסמת במקביל גם בבירה האפריקנית ג'ובה והיא נמסרה למשלחת למשלחת דיפלומטית ישראלית השוהה בעיר בראשותו של הסמנכ"ל לענייני אפריקה במשרד החוץ, יעקב (ז'אק) רווח. בכך מגיע להבשלה תהליך דיפלומטי ממושך ומאומץ שהובילו שר החוץ והגורמים המקצועיים במשרדו.  

 

כעת, אחרי ההכרה, ההיבטים המעשיים של היחסים יידונו בזמן הקרוב בערוצים הדיפלומטיים המקובלים, לרבות האמנת שגרירים.

  

כינון היחסים בין שתי המדינות מגיע אחרי הבעת נכונות משני הצדדים לכך. ראשית הודיעה ישראל , יום אחד בלבד אחרי הקמת המדינה האפריקנית, כי היא מכירה בשלטון החדש בדרום סודן. עוד ביום העצמאות של המדינה רבים מההמונים שיצאו לרחובות ג'ובה לחגוג הניפו את דגלי ישראל כמחוות תודה לעזרתה של ירושלים לאזרחיהם לאורך שנות מלחמת האזרחים הקשה עם סודן.

 

נתניהו: "יודעים כמה קשה להתחיל מהתחלה"

לאחר מכן שוחח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם נשיא המדינה, סלבה קיר, והציא לו את עזרת ישראל בתחומים רבים. "אנו יודעים עד כמה קשה כשמתחילים מההתחלה ללא תשתיות בסיסיות", אמר והוסיף כי לישראל ידע וניסיון רב בנושא, וכי היא עזרה למדינות רבות באפריקה ובתשתיות, תקשורת ופיתוח חקלאות.

 

לאחר מכן גם המדינה עצמה וסגן נשיאה, ריק מכר, הביעו את נכונותם לכינון היחסים. הוא אמר בראיון טלוויזיוני כי הוא מקווה ליצור שלום במזרח התיכון. בהצהרת כוונות ציין סגן הנשיא כי דרום סודן מצפה למלא תפקיד בפיתרון הבעיות הקיימות בעולם הערבי ואפילו בפיתרון הסכסוך הישראלי-ערבי.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.