יומן המהפיכה: שבוע עם האישה שהמציאה את מחאת האוהלים

 
עודכן 21:03 22/07/2011

דפני ליף, סטודנטית לקולנוע הפכה כמעט בין לילה למנהיגה הלא רשמית של מרד הדיור. לפני כשבועיים היא נזרקה מדירתה השכורה והחליטה להקים קבוצה בפייסבוק. היא קראה לאנשים להצטרף למאהל מחאה אבל לא האמינה שמשורת האוהלים בתל אביב תתפתח זעקה בכל הארץ. "אולי אני משוגעת", היא אומרת מהחדר הקטן בו התחילה רק לא מזמן את המאבק. יומן מצולם של אישה שלא מוותרת

 
 
 
 
 

(20:50 דקות)

בתוך פחות משבועיים הפכה דפני ליף מדיירת שנזרקה מדירתה השכורה למנהיגה הבלתי מעורערת של מחאת האוהלים. בין מסעות השכנוע לרגעי המשבר לא נראה שהיא הולכת לוותר. יומן משבוע של מרד.

 

"יש דברים שכשהם מעצבנים אותי הם מעצבנים אותי עד הסוף", אומרת דפני מאותו חדר קטן בו התחילה להתבשל המחאה קצת לפני יותר משבועיים, "אולי אני משוגעת".  דפני, עורכת וידאו, נזרקה מדירתה השכורה ופתחה עמוד בפייסבוק כשהיא קוראת לאנשים להצטרף למאהל מחאה נגד מחרי הדיור המאמירים.

 

מה דעתכם על מאבקה של דפני? ספרו בפייסבוק חדשות 10 »

 

ביום העליה על הקרקע היא עשתה מאמץ אחרון לגייס משתתפים, כשהיא עוברת בין חנויות ולא פוסחת על אנשים ברחוב ניסתה לשכנע מדוע צריך להשתתף במחאה.

 

העירייה איימה שיפנו אותם, אבל אוהלים ראשונים החלו לקום לצד האוהלים של דפני וחבריה ואף אחד לא בא לפנות. ביום חמישי שעבר נראה שהמחאה מתחילה לתפוס תאוצה אבל בשביל דפני זה היה רק תחילת המאבק. "אין לאט לאט זה יום קריטי", אמרה דפני כשהיא עוברת בין האוהלים.

 

בבוקר יום שישי הפוליטיקאים כבר זיהו את הפוטנציאל התקשורתי. ח"כ מירי רגב הגיעה למאהל והתקבלה בקריאות עוינות.  המפגש הפך לעימות. "אנשים ביטאו את הכעס שלהם היא אמרה למישהו: 'אתה סתום?'. א", הסבירה דפני, "אני לקחתי את המגאפון וניסיתי להרגיע את הרוחות  כדי שתוכל להשחיל מילה, התגוב שלה היתה למה לך יש מגאפון ולי לא?"

 

"אסור לי לדבר כמו פוליטיקאי"

24 שעות אחרי ההקמה נראה היה שדפני מתחילה לאבד כוחות, אבל המציאות התל אביבית החזירה אותה לעניינים. "בואי אחותי,  אנחנו חייבים לעשות רעש, תביא את החברים, כמה שיותר אוהלים", היא פונה לאחת הצעירות שעוברת ברחוב.  

 

אחרי סוף שבוע משכר ובפתחו של שבוע חדש החברים למאבק חשבו שצריך להכניס קצת סדר במחאה. "חייבים להבין שלזרוק משהו על פוליטיקאי או נבחר ציבור,  מוציא אותנו חבורה של צעקנים", צעקה דפני למפגינים במגאפון.

 

ההצלחה המסחררת של צעד המחאה שיזמה הביא אותה בשלב זה אל צעד מרחיק ללכת. "בחיים לא הייתי מובטלת אני רוצה שתדעו שהיום אני הולכת להרים טלפון לבוס שלי ולהתפטר אני הולכת להגן בחירוף נפש על הטוהר של מה שקורה כאן", הודיעה לחבריה במאהל.

"פשוט הבנתי שאסור ששום דבר יעצבן אותי לרמה שאני אתחיל לדבר כמו פוליטיקאי, אני באה ממקום צעיר", אומרת דפני.

 

בוקר יום שלישי. מחאת האוהלים שהתפשטה לערים אחרות נתנה רוח גבית למאהל בתל אביב. ליף החליטה ביחד עם חבריה לצאת לביקור סולידריות אצל המפגינים בבאר שבע. "שאף אחד לא ינסה לזרוק עלי את האחריות למצוא פתרונות לבעיה שהיא כל כך מורכבת", היא אומרת בתקיפות בטלפון לעיתונאית כשהררי ציפיות מונחים על כתפיה.  למאהל בבאר שבע היא וחבריה מביאים את שפת המחאה החדשה והניסיון מתל אביב.

 

אחרי ביקור קצר בדרום דפני חוזרת  לתל אביב ולחזון המחאה בשדרת האוהלים המתארכת. הוריה שחזרו מחו"ל הופתעו לגלות שזו לא אותה ילדה שהשאירו מאחור. בערב יום רביעי הם הגיעו לבקר אותה במהאהל. "היא הצליחה לנסח את זה בצורה כזו שעובדה שהיא סחפה אחריה את כולם", אומר אביה.

 

ביום שבת  בערב תתכנס עצרת המונית בכיכר הבימה במה שאמור להיות אחד המבחנים הגדולים של דפני וחבריה, של מחאת האוהלים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.