צ'יקו תמיר עם לקחים מלבנון: היה חוסר מוכנות תודעתית לאפשרות של מלחמה בצפון

 
עודכן 21:51 13/07/2011

תת אלוף צ'יקו תמיר הוא אחד ממפקדי השדה הבולטים שצמחו בצה"ל בדור האחרון ואחד המומחים הגדולים ללבנון. שנתיים אחרי שנאלץ לפרוש מצה"ל בעקבות פרשת הטרקטורון, יצאנו לפגוש אותו לראיון נדיר לאורך גבול הצפון, על המלחמה שהייתה ועל זו שנקווה שלא תהיה

 
 
 
 
 

(6:18 דקות)

חמש השנים האחרונות היו השקטות ביותר בגבול הצפון מאז שקמה מדינת ישראל. שידורי התקשורת מהגבול בזמן מלחמת לבנון השנייה עסקו המון בכישלונות של צה"ל ושל מדינת ישראל, אך לא שמו לב איזה אפקט יש למלחמה הזו על הצד השני, ואיזו הרתעה היא יצרה, עד כדי כך שחיזבאללה לא העז לירות כדור אחד לעבר ישראל במשך חמש שנים.

 

תת אלוף צ'יקו תמיר, אשר היה אחד הקצינים המזוהים ביותר עם הלחימה ארוכת השנים בלבנון, התלווה לכתבי חדשות 10 לגבול הצפון ומדבר על ההרתעה הזו. "אם היינו עומדים כאן לפני חמש שנים, לא היינו יכולים לעמוד ככה בשקט, הייתי יכול להצביע על עמדות של חיזבאללה. אז גם היום אני יכול להציע על עמדות, אבל הם הולכים ללא נשק ומצבם אחר. זה מן שקט מטעה כזה", אומר תמיר.

 

"צריך להיזהר מהנטייה להתכונן לעימות שנכשלת בו"

לפני חמש שנים, נאלץ תא"ל תמיר לצפות במלחמה מרחוק, מתפקיד בפיקוד המרכז. "זה נורא. אני גם נלחמתי פה הרבה מאוד שנים, אני חושב שאני מכיר לא רע את הארגון, ותמיד לשבת מהצד למישהו בלב המקצוע זו תחושה קשה", מספר תמיר.

 

על אף ההרתעה שהושגה, אסור לטעות - זו לא הייתה מלחמה מוצלחת. נחשפו בה כישלונות בכל הרמות, בצבא ובמערכת המדינית שמעליו, ובסופה, אחרי 33 ימי לחימה, התייצבו ארבע אוגדות של צה"ל בקושי רב במרחק של ארבעה קילומטרים מהגבול. "לא ככה התחילה המלחמה. המלחמה התחילה בשישה חיילים לכאן, שמונה חיילים לכאן, אחר כך זה עלה לגדוד ואחר כך לחטיבות" מציין תא"ל תמיר.

 

"הייתה בעיה של מוכנות ובעיה של הפעלה. שתי בעיות שנובעות מאותו מקור - חוסר מוכנות תודעתית לזה שבצפון יכולה לפרוץ מלחמה, ואם היא תפרוץ היא תדרוש פעולה מאוד משמעותית", הדגיש הקצין. "צריך מאוד להיזהר, כי הנטייה היא בדרך כלל אחרי כישלון בעימות צבאי להתכונן לעימות שנכשלת בו".

 

מאז המלחמה, נאלץ תמיר לפרוש מצה"ל בעקבות פרשת הטרקטורון, והיום הוא משמש במילואים כסגן מפקד הגיס הצפוני. הרבה השתנה מאז בצבא, שעבר תהליך שיקום ניכר.

 

 
מלחמת לבנון השנייה. נחשפו כישלונות בכל הרמות
מלחמת לבנון השנייה. נחשפו כישלונות בכל הרמות צילום : Getty Images / אימאג'בנק
 

האם צה"ל מוכן למלחמה הבאה?

מלחמת לבנון השנייה האיצה תהליכים של התעצמות לא רק בחיזבאללה, אלא גם בסוריה ובחמאס. היום מכוונות כל כך הרבה רקטות לעבר ישראל, שבכל מלחמה עתידית, המדינה תשותק. לכן, מה שמניע את הצבא הוא קודם כל לדחות את העימות הבא כמה שרק אפשר.

 

אמנם בצד השני עדיין ניכרים נזקי המלחמה ומנהיג חיזבאללה מבלה את ימיו בחמש השנים האחרונות בבונקר, אבל במקביל הוא בנה את אחד הצבאות החזקים באזור, עם כוח אש שלא היה מבייש גם מעצמה בינונית. "ההתחמשות זה אולי הלקח החשוב ביותר שיש לנו מהלחמה הזאת ברמה ההאסטרטגית", מסביר תמיר. לדבריו, יש לכוון בעוצמה למנוע מהארגון להתחמש ואף להצהיר על זה מראש.

 

אז השאלה המרכזית נותרת - האם צה"ל מוכן למחמה הבאה? מאז מלחמת לבנון השנייה, הצבא לומד את חיזבאללה כמו שלא למד אותו מעולם. נבנתה מערכת שנועדה להנחיל להם מפלה צבאית גם מהאוויר וגם וגם תוך כיבוש שטחים נרחבים מלבנון. עם זאת, מה שהצבא אולי לא שואל את עצמו זה איזה מחיר ישלם העורף הישראלי במלחמה כזו, כי זה עלול ועצור את המלחמה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.