סמ"ר אלירן טולדנו מחיל ההנדסה נמחץ למוות בבסיס שדמה

 
עודכן 18:01 24/09/2003
חדשות נענע

טולדנו (21) מהיישוב פוריה עילית, נפגע מקורת בטון שנפלה עליו; הובא למנוחות בבית הקברות הצבאי בטבריה; התאונה נחקרת

 
 
 
 
 
הותר לפרסום שמו של החייל שנהרג אתמול בתאונה בבסיס שדמה: סמל ראשון אלירן טולדנו, בן 21 מפוריה עילית. דחפור משוריין מסוג "די-9" שביצע עבודות הנדסיות במחנה, הפיל קורת בטון שפגעה בראשו של טולדנו, חייל בפלוגת האב"כ של חיל ההנדסה, והוא נהרג. הבוא למנוחות בחמש אחר הצהריים בבית העלמין הצבאי בטבריה.

המשטרה הצבאית פתחה בחקירת התאונה, שקשה להגדירה כתאונה מבצעית או תאונת אימונים. בנוסף מינה אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, ועדת בדיקה בראשות אלוף משנה לבדיקת נסיבות הארוע החמור. בין היתר ייבדק מדוע לא נסגר אזור העבודות לכניסת חיילים.

מהחקירה שנעשתה עד כה עולה, כי אלירן טולדנו שהה עם יחידתו בבסיס במסגרת תעסוקה מבצעית. הוא עמד סמוך לחומת הבטון המקיפה את הבסיס, שלא בתפקיד. דחפור משוריין שעסק בסמוך בעבודות למיגון המוצב לא הבחין בו, כיוון שעמד בצידה הפנימי של חומת הבטון, בעוד הדחפור עבד מצידה השני. לפתע פגע הדחפור בטעות בקורת בטון בחומה, וזו קרסה ופגעה בראשו של אלירן. הוא נמחץ מתחת לקורה ונפצע באורח אנוש, ובהמשך מת מפצעיו.

על פי אחת ההערכות, מפעיל הדחפור וחייל נוסף שהיה אמור לכוון את הכלי מבחוץ, פעלו בניגוד להוראות. הפקודות בחיל ההנדסה מחייבות עבודת דחפור מסוג זה במכוון חיצוני, מכיוון ששדה הראייה של מפעילו מוגבל מאוד.

אלוף פיקוד מרכז, משה קפלינסקי, הקים ועדת חקירה לבחינת נסיבות התאונה הקטלנית, בראשות אל"מ יריב סנדלון, ששימש עד לאחרונה כמפקד חטיבת העמקים. במקביל מתנהלת חקירת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), שתבדוק חשד לגרימת מוות ברשלנות, כפי שמקובל בצה"ל בעקבות כל מקרה של מוות בתאונה.