אחרי ארבעה ימים - מעבר רפיח נפתח היום מחדש

 
עודכן 09:46 08/06/2011

לאחר שבסוף השבוע התעכבו הרשויות המצריות בפתיחת מעבר הגבול בין רצועת עזה למצרים, והקשיחו את תנאי המעבר, הפלסטינים סגרו בתחילת השבוע את צדם של הגבול במחאה. על פי האחראי על המעבר מטעם חמאס, הוא נפתח היום שוב

 
 
 
 
 

מעבר רפיח, המחבר בין רצועת עזה לחצי האי סיני, נפתח היום (רביעי) מחדש, לאחר ארבעה ימים בהם היה סגור. כך מסר הגורם הפלסטיני האחראי על המעבר, איוב אבו-שער, לסוכנות הידיעות "מען". על פי אבו שער, המעבר נפתח כרגיל לשני הכיוונים, ותינתן קדימות לאזרחים שחצייתם לא התאפשרה ביום חמישי ובשבת.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 

מצרים פתחה את המעבר לפני שבוע וחצי, ואפשרה לרוב תושבי עזה לעבור בחופשיות את הגבול לראשונה מאז 2007. אולם כעבור פחות משבוע, הרשויות סגרו את המעבר מבלי ליידע את הפלסטינים, מהלך אשר עורר המולה גדולה במקום.

 

ביום שבת, שלושה אוטובוסים ועליהם 180 נוסעים תכננו לעבור במעבר, אך מצאו אותו סגור, גם כשהגיעה שעת הפתיחה. הם המתינו במקום שעות ולאחר שהתייאשו, החלו להתפרץ לעבר השער הנעול כדי לפתחו. כאמור, מצרים לא הודיעה באופן רשמי על סגירת המעבר, ולאחר כשעתיים פתחו השלטונות במצרים מחדש את המעבר וגורמים ביטחוניים מסרו כי העיכוב בפתיחת השערים נגרם כתוצאה מעיכוב של ביצוע עבודות במקום שהיו אמורות להסתיים ביום שישי.

 

גם לאחר פתיחת השערים, המצרים אפשרו מעבר להולכי רגל בלבד. צעד בעייתי לפי גורמים פלסטינים, שכן חלק גדול מהחוצים עם קשישים או חולים הזקוקים לטיפול רפואי. במחאה על העיכוב בפתיחתו ביום שבת ועל ההגבלות על חציית אזרחים פלסטינים למצרים, סגרה בתחילת השבוע הנהגת חמאס את המעבר.

 

 
מעבר רפיח נפתח, נסגר, ושוב נפתח
מעבר רפיח נפתח, נסגר, ושוב נפתח צילום : רויטרס (ארכיון)
 

400 פלסטינים בלבד יעברו בכל יום

מעבר לעיכוב בפתיחת המעבר ביום שבת, השלטונות במצרים הקשיחו את תנאי המעבר. הם החליטו לאפשר ל-400 בני אדם בלבד לעבור במעבר מדי יום, ולערוך להם בדיקות ביטחוניות. זהו מספר הזהה לכמות העוברים בימים שלפני פתיחת המעבר לתנועה חופשית. בנוסף דרשו המצרים לקבל מדי יום רשימה שמית של מי שמבקש לעבור ביום המחרת.

 

גורמי ביטחון בכירים משני הצדדים נפגשו בשבוע שעבר על מנת למצוא נוסחה שתאפשר מעבר חלק יותר של פלסטינים מרצועת עזה לשטח מצרים. את הצד הפלסטיני ייצג ד"ר גאזי חאמד ואת המצרים יצגו בכירים במועצת הביטחון הלאומית. במהלך הפגישה עמדו המצרים על כך שכל נוסע שעובר לשטחם יחוייב לעבור בדיקה ביטחונית. המצרים גם העלו בישיבה את בעיית ההברחות דרך המנהרות.

 

הפלסטינים מצדם התנגדו לבקשה לאפשר רק לסטודנטים לעבור. בנוסף הם דרשו להכפיל את מספר העוברים ברפיח מדי יום. הבעיה העומדת בפניהם היא אמצעי הבטיחות הנמצאים במעבר הגבול וגורמים לעיכובים בכניסת ויציאת הפלסטינים. כעת רשימת המבקשים לצאת מתחומי הרצועה מונה מעל ל-5,000 שמות והבדיקות הביטחוניות, לטענת הפלסטינים, אורכות זמן רב ביותר.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.