פלסטינים הסתערו על מעבר רפיח הסגור - המצרים פתחו אותו מחדש

 
עודכן 13:07 04/06/2011

בניגוד להתחיבויותיה ומבלי להודיע מראש, מצרים לא פתחה הבוקר בשעה המיועדת את מעבר רפיח המחבר בין רצועת עזה לסיני. כ-180 פלסטינים חיכו בתור שעות אולם לאחר זמן מה התייאשו וחלקם החלו להסתער על שערי המעבר. אחרי זמן מה פתחו השלטונות המצרים את המעבר והסבירו: ביצענו עבודות במקום

 
 
 
 
 

למרות שמצרים התחייבה על פתיחת מעבר רפיח, בימים האחרונים מתברר כי אין היא עומדת בכל התחייבויותיה. אחרי שהקשיחה את תנאי המעבר, היום (שבת) היא פתחה אותו רק אחרי שעות ארוכות ולאחר שעשרות פלסטינים הסתערו על שעריו. 

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 
מעבר רפיח. מצרים לא מסרה מדוע המעבר לא נפתח
מעבר רפיח. מצרים לא מסרה מדוע המעבר לא נפתח צילום: רויטרס

האירוע החל הבוקר כששלושה אוטובוסים ועליהם 180 נוסעים תכננו לעבור במעבר המחבר בין רצועת עזה לסיני, אך מצאו אותו סגור, גם כשהגיעה שעת הפתיחה. הם המתינו במקום שעות ולאחר שהתייאשו, החלו להתפרץ לעבר השער הנעול בכדי לפתחו.  

 

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דווח מפי עדי ראייה כי מצרים לא הודיעה באופן רשמי על סגירת המעבר והם קראו לגורמים האחראיים על פתיחת המעבר במצרים לפעול בנושא. לאחר כשעתיים פתחו השלטונות במצרים מחדש את המעבר וגורמים ביטחוניים מסרו כי העיכוב בפתיחת השערים נגרם כתוצאה מעיכוב של ביצוע עבודות במקום שהיו אמורות להסתיים ביום שישי.

 

הממונה על הפעלת מעבר מטעם ממשלת חמאס ברצועה, איוב אבו-שער, אמר כי ההחלטה של מצרים לסגור את מעבר רפיח לא תואמה עם השלטונות ברצועה. על פי הדיווח ברשת "אל-חורה", אל-שער פרסם הודעה לעיתונות, בה הבהיר: "שלטונות מצרים סגרו את מעבר רפיח במפתיע ומנעו את כניסתם של אוטובוסים הנוסעים לאולם המצרי, מבלי לתת כל סיבה או ליידע את הצד הפלסטיני".

 

 
מעבר רפיח. המצרים הקשיחו את תנאי המעבר
מעבר רפיח. המצרים הקשיחו את תנאי המעבר צילום : רויטרס (ארכיון)
 

השלטונות במצרים הקשיחו את תנאי המעבר ולפני מספר ימים החליטו לאפשר ל-400 בני אדם בלבד לעבור במעבר מדי יום, ולערוך להם בדיקות ביטחוניות. זהו מספר הזהה לכמות העוברים בימים שלפני פתיחת המעבר לתנועה חופשית.

 

בנוסף דרשו המצרים לקבל מדי יום רשימה שמית של מי שמבקש לעבור ביום המחרת. גורמי ביטחון בכירים משני הצדדים נפגשו השבוע על מנת למצוא נוסחה שתאפשר מעבר חלק יותר של פלסטינים מרצועת עזה לשטח מצרים. את הצד הפלסטיני ייצג ד"ר גאזי חאמד ואת המצרים יצגו בכירים במועצת הביטחון הלאומית. במהלך הפגישה עמדו המצרים על כך שכל נוסע שעובר לשטחם יחוייב לעבור בדיקה ביטחונית. המצרים גם העלו בישיבה את בעיית ההברחות דרך המנהרות.

 

הפלסטינים מצדם התנגדו לבקשה לאפשר רק לסטודנטים לעבור. בנוסף הם דרשו להכפיל את מספר העוברים ברפיח מדי יום. הבעיה העומדת בפניהם היא אמצעי הבטיחות הנמצאים במעבר הגבול וגורמים לעיכובים בכניסת ויציאת הפלסטינים. כעת רשימת המבקשים לצאת מתחומי הרצועה מונה מעל ל-5,000 שמות והבדיקות הביטחוניות, לטענת הפלסטינים, אורכות זמן רב ביותר. במקביל, פתחו הפלסטינים שנאסר עליהם לצאת את הרצועה דרך המעבר במאבק והודיעו כי הם מתכוונים לפנות לבית המשפט במצרים נגד ההחלטה הזו.

 

(עדכון אחרון: 14:30)

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.