30 שנה לפרשת החטיפות: האם הפקירה ישראל את יהודי ארגנטינה?

 
עודכן 22:28 03/06/2011

פרשת החטיפות הרצחנית בארגנטינה של משטר הגנרלים נותרה בגדר תעלומה. היא חידדה את שאלת האחריות של ממשלת ישראל לגורל יהודי ארגנטינה: האם עשינו די כדי להציל אותם או שהעדפנו עסקאות נשק עם הגנרלים. אבנר הופשטיין חזר לשנים האפלות ההן, ולמשפחות שעדיין מחפשות מענה

 
 
 
 
 

(10:39 דקות)

לפחות 2,000 יהודים נעלמו בארגנטינה בין השנים 1976 - 1983, השנים האפלות של שלטון הגנרלים. במהלך שנים אלו, נחטפו ונרצחו בעינויים כ-30 אלף עצירים פוליטיים, רק משום שנחשבו למתנגדי השלטון.

 

דניאל פלדמן היה סטודנט צעיר באוניברסיטה של בואנוס איירס כשנחטף ב-4 ביולי 1976. "קשרו אותי למיטת מתכת, הרטיבו אותי והעבירו בגופי חשמל", הוא נזכר. כשלפדמן חזר, הוא וזוגתו סוסנה ניסו לחזור לשגרה, אבל אז נחטף גם אחיה, אלחנדרו. "הוא יצא יום אחד עם האוטו, ולא חזר. מאז לא יודעים מה קרה איתו", מספרת סוסנה.

 

האנטישמיות, אם כן, פרחה. אבל איפה הייתה ישראל בכל השנים הללו? "ידעו, הכירו, הבינו, ואף על פי כן, החליטו לשתף פעולה", אומר יוסי שריד, לשעבר חבר ועדת החוץ והביטחון. בזמן שיהודי ארגנטינה נחטפו ועונו בהמוניהם, ממשלות רבין ובגין קיימו מערך קשרים ידידותי עם חונטת הגנרלים, שכלל מכירות נשק מאסיביות בשווי מאות מיליוני דולרים.

 

קומץ חברי כנסת שניסה להעיר את שרי הממשלה מאדישותם, נתקל בחומה אטומה. ייתכן כי הכנסת חששה שהרגזת הגנרלים בארגנטינה רק תוביל לזירוז רצח היהודים. גם הניסיון לגייס את שר החוץ, משה דיין, נתקל בתשובות מתחמקות. הוא השיב לשאלה בנושא כי מתנהלים מגעים להצלת יהודי ארגנטינה, "אך את תוצאותיהם אין בידינו לפרסם". אדם נוסף שאחותו נחטפה בארגנטינה מציין בהקשר זה כי משפחות החטופים לא חשו כל אמפתיה מצד גורמים ישראלים באותה תקופה.

 

"אתם יודעים שהורגים שם אנשים?"

 

בהיעדר יד מכוונת מצד ממשלת ישראל, התקשו אנשי משרד החוץ לגבש מדיניות אחידה כלפי שלטון החונטות ופתחו בריקוד טנגו דיפלומטי: צעד קדימה, שניים אחורה. אחת ההצעות הייתה למכור לארגנטינה מטוסים, בתמורה להשבת העצורים לישראל. אך נעדרים רבים לא ניצלו. משפחות האנשים שנהרגו בארגנטינה טוענות לאוזלת יד מצד משרד החוץ באותה התקופה וטוענות כי גם אחרי כמה שנים, לא היה לו מושג מה מצב הקרובים בארגנטינה.

 

מי שהצליחו בסופו של דבר להימלט ועלו לארץ קיבלו כאן שיעור ראשון באזרחות, ובעיקר באדישות. בישראל של 1978 התעניינו בעיקר במונדיאל, שנערך, למרבה האירוניה, בארגנטינה. "אמרו לי שאני משוגעת שאני עוזבת את ארגנטינה בתקופת מונדיאל, ואמרתי להם: 'אתם יודעים ששם הורגים אנשים?'", אומרת סוסנה פלדמן.

 

ועדת החקירה הפרלמנטרית שהוקמה בלחץ המשפחות בסוף שנות ה-90 גבתה מהן עדויות ואפילו הסיקה מסקנות, ובהן המסקנה כי היה ניתן לעשות יותר למען הנעדרים אם מישהו היה מקבל החלטה נחרצת בנושא. ואולם, הוועדה התעלמה במסקנותיה משאלת ייצוא הנשק הישראלי למשטר הגנרלים.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.