הקרב על ליפתא

 
"שובר את לבי שיום אחד המקום היפה הזה יהיה רק זיכרון"
"שובר את לבי שיום אחד המקום היפה הזה יהיה רק זיכרון" צילום: Flickr, by RonAlmog
 
עודכן 07:14 01/06/2011

אחד האזורים הפסטורליים ביותר בירושלים, ליפתא, עשוי להפוך בקרוב לשכונת מגורי יוקרה. התושבים הפלסטינים, שעזבו את הכפר בשנת 1948, פתחו במאבק על בתיהם העתיקים ועל הזיכרונות המתעמעמים. "ליפתא לא תהיה עוד שכונת פאר סגורה ומתבדלת בירושלים", הם מבהירים

 
 
 
 
 

סמוך לאחת מנקודות הציון החדשות ביותר של ירושלים - גשר המיתרים - ישנה תזכורת שוממת לעברה הרחוק של העיר. שרידיהם של עשרות בתים, המפוזרים על פני עמק ירוק, הם כל מה שנשאר מהכפר הפלסטיני ליפתא. 3,000 תושביו עזבו את המקום במהלך מלחמת העצמאות בשנת 1948, בה רואים הפלסטינים "נכבה", אסון. מאז, הם לא הורשו לשוב לבתיהם. 

 

כעת, תושבי הכפר לשעבר מנהלים מאבק לגאלי במטרה לעצור תוכניות להפיכת הכפר הפלסטיני הנטוש למכלול מגורי יוקרה. ליעקוב עודה, פעיל פלסטיני המתגורר במזרח ירושלים ונאבק למען שימור הכפר, יש זכרונות ססגוניים ושופעים מנעוריו השלווים והאידיליים בליפתא, וכיום הוא מדריך קבוצות תיירים המגיעות לאזור. בעוברו בין שבילי הכפר המשופע, מצביע עודה על מסגד עתיק, מכבש זיתים וחצר גדולה, שהיוו יחד את מרכז החיים של הקהילה המסורתית בכפר.

 

"נולדתי בליפתא בשנת 1940, והייתי בן שמונה כשעזבנו. אבל לעולם לא אשכח את התקופה כאן - אלה ההיסטוריה שלי וכל רגשותיי", מספר עודה. "אני זוכר שכשהייתי קטן שיחקתי בגני הירק ואספתי את כל הפרחים. אני זוכר את אמי מכינה לחם ערב לחך עם שמן זית ותימין. הכפר היה כמו משפחה, ובזמן הקציר כל הילדים התנדבו לסייע. אפילו היום, כשליפתאי מת, כולנו נלך להלוויה".

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

 
"כמו משפחה". הכפר העתיק ליפתא
"כמו משפחה". הכפר העתיק ליפתא צילום : Flickr, by RonAlmog
 

גרפיטי מימין, פסיפס משמאל

תושבי ליפתא היו בין 700,000 הפלסטינים שעל פי הערכות ברחו מבתיהם במהלך מלחמתה של ישראל על עצמאותה. בעוד כמה ערים וכפרים פלסטיניים בשטחי ישראל העכשווית נהרסו או הוסבו למטרות אחרות, הכפר ליפתא נותר ריק ומרביתו נותר ללא פגע. הבתים מכוסים בצמחיית פרא והקירות "מקושטים" בגרפיטי, אך ברבים מהמבנים רצפות הפסיפס המושכות את העין נותרו כשהיו.

 

למרות שהאזור מוקף בכבישים מהירים ובעבודות לבניית מנהרה לרכבת הקלה החדשה של ירושלים, הכפר ממוקם במקום רגוע. "זה שובר את לבי שיום אחד המקום היפה הזה יהיה רק זיכרון", סיפרה השבוע זיינה עבדאללה, אישה בשנות ה-20 לחייה שהוריה הגיעו מליפתא, לרשת בי.בי.סי. לאחרונה, היא הגיעה לבקר בכפר בפעם הראשונה בחייה, בהדרכת עודה. "אם הכפר ייעלם, הדורות הבאים לא יוכלו להבחין מהי המורשת של הפלסטינים בירושלים".

 

 
"אם הכפר ייעלם, הדורות הבאים לא יוכלו להבחין במורשת"
"אם הכפר ייעלם, הדורות הבאים לא יוכלו להבחין במורשת" צילום : Flickr, by RonAlmog
 

וילות או מורשת? ואולי שילוב?

לדאבונם של התושבים שברחו מן הכפר, מינהל מקרקע ישראל, בעליו החוקיים של האתר, מעוניין למכור חלקות ממנו ליזמים החושקים בבניית וילות חדשות, תוך שימוש חלקי במבנים הקיימים. עיריית ירושלים כבר אישרה את הרעיון, ובמתחם העירייה ניתן למצוא דגם של הפרוייקט המוצע. "התוכנית כוללת שיקום ושימור של מבנים עתיקים שעדיין עומדים ושילוב של אלמנטים חדשים", מבהירה נעמי צור, סגניתו של ראש העיר ניר ברקת. הפלסטינים, מצדם, חוששים כי חלק מהמבנים ייהרסו.

 

בכירים בירושלים מצביעים על כך שהשטח המדובר אינו קרוב לשטחים הכבושים ומבהירים כי אין כל ספק שהכפר נמצא בתוך שטחה של ישראל. רבים גם סבורים כי מתן אפשרות, ולו למספר סמלי של פלסטינים, לשוב לבתים שעזבו בשנת 1948, כמחווה של רצון טוב, יהווה תקדים מסוכן ויחליש את ישראל כמדינה יהודית. "בנקודה כלשהי, יצטרכו לקבל את העובדה שכמה אנשים נמצאים כאן וכמה אנשים שם, ואנחנו לא יכולים לחלום על חזרה לימי העבר, כי דברים כבר השתנו", מסבירה צור.  

 

 
בעיריית ירושלים מבהירים: "אי אפשר לחזור לימי העבר"
בעיריית ירושלים מבהירים: "אי אפשר לחזור לימי העבר" צילום : Flickr, by RonAlmog
 

"לא עוד שכונת פאר סגורה"

בשבועות האחרונים השיקו בני המשפחות הפלסטיניות שהתגוררו בליפתא עצומה, בשיתוף ארגונים ישראליים לא ממשלתיים. בעצומה, הם קוראים להקפיא את הפרוייקט. הם מציעים שהכפר ישומר במצבו הנוכחי כאתר היסטורי. "שיווק המגרשים נעשה למרות שלא הוכנה תכנית שימור ולא נערך תיעוד של השרידים הארכאולוגים וההיסטוריים שבכפר, כפי שתכנית הבנייה עצמה דורשת", טוענים מנסחי העצומה, המביעים חשש כי היזמים הפרטיים יהרסו את ייחודו של הכפר.

 

"אנו קוראים לעצירת המכרז, בטרם נאבד את ערכי התרבות והנוף בעלי החשיבות ההיסטורית, האסתטית, המחקרית והחברתית שבכפר ליפתא. ליפתא לא תהייה עוד שכונת פאר סגורה ומתבדלת בירושלים", מבהירים התושבים לשעבר. עורך הדין סמי אירשיד, מסביר כי חשוב לבני המשפחות לשמר את המקום כאתר היסטורי. "תושבי ליפתא מודעים מאוד לכך שבמצב הפוליטי הנוכחי הם לא יקבלו את בתיהם בחזרה, אבל באמצעות כל הדרכים החוקיות הם רוצים למנוע כל אפשרות שבתיהם ייושבו בידי אנשים אחרים", הוא אומר.

 

יצויין כי בחודש החולף, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים ביקש ממינהל מקרקעי ישראל לשקול מחדש את תוכניותיו. למינהל ניתנו כמה שבועות, וליתר דיוק עד ה-5 ביוני, להגיב לבקשה. אך מתחת לטיעונים הלגאליים של שני הצדדים, גורל ליפתא מעלה פעם נוספת כמה מהסוגיות הפולמוסיות ביותר בסכסוך הישראלי-פלסטיני: זכות השיבה והמאבק לשליטה בנרטיב ההיסטורי. אבל זה כבר נושא לדיון אחר.

 

 
"קוראים לעצירת המכרז, בטרם נאבד את ערכי התרבות והנוף"
"קוראים לעצירת המכרז, בטרם נאבד את ערכי התרבות והנוף" צילום : Flickr, by RonAlmog
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.