סמל המחאה החדש בסוריה: בן 13 שעונה למוות

 
עודכן 12:49 29/05/2011

חמזה עלי חטיב, תושב אזור דרעא, יצא להשתתף עם משפחתו בהפגנה, אך נלקח בידי מנגנוני הביטחון. לפני יומיים הוא הושב למשפחתו ללא רוח חיים ועל גופתו ניכרו סימני אלימות. מאז, גועשת רשת האינטרנט באין-ספור תגובות נזעמות הרואות במעשה "עינוי ברברי" ומנסות לקחת את המחאה צעד אחד קדימה. הכירו את נדא האיראנית - הגרסה הסורית

 
 
 
 
 

סרטון וידאו המציג את גופתו של ילד סורי בן 13 בשם חמזה עלי חטיב, שעל פי החשד עונה בידי כוחות הביטחון, הפך בסוף השבוע לאחד הסמלים המרכזיים של המאבק במשטרו של הנשיא בשאר אל-אסד. הסרטון עורר תגובות נזעמות וגינוי רחב היקף נוכח "הברבריות" שהופעלה כלפי הילד. ברשת החברתית פייסבוק אף הוקדש עמוד מיוחד לחמזה והמחאות ביום שבת הוקדשו לזכרו.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 

חמזה הצעיר, תושב הכפר ג'יזה במחוז דרעא, יצא להשתתף יחד עם משפחתו בהפגנה שהתרחשה באחד מימי שישי. במהלך ההפגנה הוא נעצר בידי כוחות הביטחון על אף גילו הצעיר, ורק ביום רביעי הוא הושב למשפחתו. אלא שהוא חזר ללא רוח חיים, ועל גופתו ניכרו סימני עינויים רבים, בהם שבירת צווארו.

 

לאחר פרסום תמונת גופתו של חמזה ברשת האינטרנט, החל דיון נוקב בין הסורים ברשת החברתית פייסבוק. המתדיינים התחלקו לשלוש קבוצות: חלקם ראו במותו של חמזה פשע המוכיח את אכזריות מנגנון הביטחון של סוריה. אחרים הכחישו כי מנגנוני הביטחון עומדים מאחורי מצבה הקשה של הגופה, "מפני שאין זה הגיוני שהם יעבירו למשפחה גופה שתשמש ראייה נגדם". על פי העיתון "א-שרק אל-אווסט", הקבוצה השלישית נקטה בעמדה הומניטרית גרידא ודרשה לנהל חקירה ולחשוף את נסיבות האירוע.

 

מלבד תגובות המוניות ברשת, הפרסומים על העינויים שעבר חמזה עוררו גל של זעם ברחבי סוריה, שהוציא המונים לרחובות. תחת הכותרת "יום שבת של השהיד חמזה אל-חטיב", יצאו סורים רבים לרחובותיהן של הערים הסוריות והביעו את מחאתם נגד הדיכוי האלים של השלטון, ובמיוחד נגד היחס לילד בן ה-13 שיצא להפגנה ולא חזר ממנה. אך גם זה לא עזר, ואביו של חמזה נעצר.

 

 
הילד הסורי חמזה, שטוענים כי עונה בידי כוחות הביטחון הסוריים
הילד הסורי חמזה, שטוענים כי עונה בידי כוחות הביטחון הסוריים צילום : מתוך עמוד הפייסבוק
 

הרוגים שהפכו לסמלי מחאה אינם דבר חדש בעולם המוסלמי

מנגד, רשת הטלוויזיה הסורית "אל-דוניא" אירחה בסוף השבוע רופא בשם אכרם אל-שעאר, שאמר כי הוא אחד מאנשי הרפואה שגילו את גופת הילד חמזה ועקבו אחר הפרשה. הרופא הכחיש כי הופיעו על גופו של הילד סימני עינויים כלשהם. הוא פירש את פשר הסימנים על הגוף ככאלה הנובעים מהזמן הארוך שחלף בין מותו של היחד להשבת גופתו לחיק המשפחה.

 

הרוגים שהפכו לסמלי מחאה אינם דבר חדש בעולם המוסלמי. בשנת 2009 הייתה זו נדא, מפגינה איראנית שהקריבה את חייה ונורתה למוות בידי כוחות הביטחון של איראן במהלך גל "המחאה הירוקה" נגד המשטר. בתחילת 2011 הצית את עצמו מוחמד בועזיזי, ירקן מובטל, שהפך במהרה לסמל המחאה בתוניסיה.

 

זאת ועוד, בכירים אמריקנים טענו בסוף השבוע כי איראן הגבירה את סיועה לסוריה, בדיכוי המפגינים נגד המשטר במדינה. על פי דיווח ב"וושינגטון פוסט", שולחת טהרן מספר הולך וגדל של מאמנים ויועצים לבעלת בריתה למטרה זו, בהם אף חברים מ"כוח קודס" של משמרות המהפכה.

 

לדברי בכירים אמריקנים ודיפלומט מבעלת ברית אשר ביקש שלא לחשוף את זהותו, המאמנים הצבאיים האיראניים הובאו לדמשק על מנת להדריך סורים בטכניקות בהן השתמשה איראן נגד אנשי "התנועה הירוקה" במדינה ב-2009, אשר את הפגנותיהם דיכאו ביעילות ובאכזריות. על פי הבכירים, "כוח קודס" מילא תפקיד מרכזי בדיכוי בסוריה מאז אמצע חודש אפריל.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.