בהצדעה: קציני המילואים העסוקים ביותר בצה"ל

 
עודכן 07:02 27/05/2011

ביום-יום הם מנהלים חברות או מחזיקים במשרות בכירות, אבל טלפון אחד מקצינת הקישור והם עולים על מדים ומתייצבים. כן, הם אלה שבשבילם אין גיל פרישה מהשירות הצבאי, וגם אחרי שירות סדיר ארוך ומשמעותי לא חושבים פעמיים כשהם נקראים למילואים. הכירו ארבעה מבין מאות קצינים, שבשבילם שירות מילואים הוא העבודה השנייה

 
 
 
 
 

אתם מכירים אותם. את אלה שרק שומעים קולות מלחמה וכבר מוציאים את הנעליים, המדים והקיטבג. את אלה שלא צריך לבקש מהם פעמיים - ולפעמים הם יגיעו בלי שבכלל יבקשו מהם. הם אלה שינטשו את המשרד, המשפחה והחיים האזרחיים בשביל להוביל חבורת לוחמים אל שדה הקרב - או סתם לעוד השתלטות על יעד בבסיס אימונים אי שם בדרום או בצפון הארץ. כן, הם קציני מילואים - והם ממש לא מתביישים בזה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

מאות קצינים במילואים עושים את הבחירה שבשבילם היא בכלל לא מוטלת בסימן שאלה, ומתייצבים בכל פעם שהם נקראים לדגל, או סתם לעוד אימון לשעת צורך. בשבוע האחרון עלתה לכותרות זעקתם של לא מעט מהם על כך שהם לא זוכים להכרה ולהוקרה הראויה. השבוע ציין צה"ל את שבוע ההוקרה למערך המילואים ולרגל סיומו, בחרנו להצדיע לארבע קצינים שלא תמיד מחכים לטלפון מקצינת הקישור.

 

 

 

סבא במדי זית: אלוף-משנה (מיל') ד"ר מיקי זייפה

 

משרת כמנהל שירותי הדם בצה"ל. במסגרת תפקידו, אחראי זייפה על שרותי הדם של צה"ל בשעת חירום. על פי הגדרת תפקידו, בשעת מלחמה או אירוע קיצון, יחידתו של זייפה תפעל להשגת משאבי הדם הדרושים.

 

"אני עושה מילואים מאז שאני זוכר את עצמי", הוא מספר. "כיום אני בן 66, דוקטור לכימיה, אב לשני ילדים ששירתו כקצינים וכבר סב". למרות שהוא משרת כבר שנים רבות במילואים, הזיכרון שלו הוא מימי מלחמת יום הכיפורים. "הזיכרון שלי מהשירות הצבאי הוא נפילתי בשבי בעת מלחמת יום הכיפורים", הוא אומר. "אני זוכר את המכות וההתעללויות. דווקא היום, עם כל הדברים הלא טובים שנעשו עם גלעד שליט, אני מרגיש יותר צורך לתרום ולנסות לשנות את המערכת לטובה".

 

 
"לתרום ולנסות לשנות את המערכת לטובה"
"לתרום ולנסות לשנות את המערכת לטובה" צילום : רויטרס (ארכיון)
 

צל לאלוף: תת-אלוף (מיל') אברהם בן דוד

בן דוד. שילוב בין קריירה לשירות
בן דוד. שילוב בין קריירה לשירות צילום: Nana10

ביום-יום, תת-אלוף אברהם בן דוד הוא סמנכ"ל בחברת "מוטורולה". בעוד שבשגרת חייו הוא עובד עבור חברת טלפונים, כשהוא עולה על מדים, בן דוד משרת בפיקוד שאחראי גם הוא על קשר - בין הצבא לאזרחים.

 

בן דוד משמש "צל" של אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן. במילים אחרות, בן דוד הוא למעשה ממלא מקומו של אלוף הפיקוד במצבי לחימה וחירום. בימי מלחמת לבנון השנייה שימש בן דוד כראש מטה פיקוד העורף ובמהלך מבצע "עופרת יצוקה", הוא שירת כסגן מפקד הפיקוד.

 

"תת-אלוף (מיל') בן דוד מתייצב לימי מילואים רבים, אף רבים מכפי שהיינו מצפים מסמנכ"ל בחברת מוטורולה", אומרים בפיקוד. "העובדות בשטח מוכיחות שאפשר לשלב שירות מילואים וקריירה מצליחה".

 

 
מחיל השריון בסדיר להגנה על השריון באזרחות
מחיל השריון בסדיר להגנה על השריון באזרחות צילום : דובר צה"ל (ארכיון)
 

פרויקט חייו: אלוף-משנה (מיל') דידי בן יואש

בן יואש. "סיפוק אדיר"
בן יואש. "סיפוק אדיר" צילום: Nana10

יש אנשים שאחרי שנים רבות על מדים, הופכים את הקריירה הצבאית גם לקריירה אזרחית. כזה הוא, אלוף-משנה (מיל') דידי בן יואש. בעבר הוא היה מפקד בית הספר לשריון וראש ענף אמצעי לחימה בחיל השריון, אבל היום הוא מחזיק בחברה אזרחית לייעוץ בתחומי פיתוח ומחקר, הפועלת עם ממשלות זרות ברחבי העולם.

 

בן יואש היה בין המובילים הראשיים בפרויקט "מעיל רוח" - מערכת ההגנה לטנקי מרכבה סימן 4 מפני טילי נ"ט. כיום, הוא מנהל את שיווקה של מערכת ההגנה בעולם מול צבאות זרים, ומשמש כשותף בפיתוח מערכת הצי"ד (צבא יבשה דיגיטלי). בקרוב, עתיד בן יואש לעלות לדרגת תת-אלוף ולשמש "צל" של קצין השריון הראשי בשעת חירום.

 

"אני חושב שאזרחים בעלי ניסיון חיים או בצבא צריכים להתנדב למילואים, התרומה למדינה היא תרומה משמעותית", אומר בן יואש. "חינכתי גם את ילדיו על חשיבות התרומה למדינה. אני אב לשלושה ילדים - כולם קצינים. בתי הבכורה משרתת כקצינה ביחידה הטכנולוגית של חיל מודיעין, בני איתי משרת במילואים כקצין בשריון, ובני הצעיר סיים את מסלול תלפיות בחיל המודיעין. אנו, הקצינים המנוסים, מסייעים לצה"ל לא לחזור על טעויות העבר. אחד מהפרויקטים שמלווים אותי עוד מתקופת שירות הקבע, הוא פרויקט 'מעיל רוח', שהחל בשנות ה-80. מאז חלפו יותר מ-20 שנה, ורק לאחרונה המערכת הפכה למבצעית. זה נותן סיפוק אדיר".

 

 
בר לב (במרכז) עם אלוף פיקוד העורף (מימינו) בתרגיל. היעד הבא: קצין מילואים ראשי
בר לב (במרכז) עם אלוף פיקוד העורף (מימינו) בתרגיל. היעד הבא: קצין מילואים ראשי צילום : Nana10
 

מאדום לכתום: אלוף-משנה (מיל') רמי בר לב

אוכל עושים באהבה או לא עושים בכלל. כך, כנראה, גם לגבי שירות מילואים. בבוקר רגיל, אלוף-משנה (מיל') רבי בר לב הוא המייסד והבעלים של רשת המזון "הנרי'ס". כן, אלה מהגלידות והקרפים. בין ניהול עסק משגשג לחיי משפחה כבעל ואב לשלושה, הוא גם מצליח לדחוס את שירות המילואים.

 

למרות שאת שירותו הסדיר הוא העביר בחטיבת הצנחנים, כיום הוא החליף את הכומתה האדומה לטובת הכומתה הכתומה. בר לב השתחרר מצה"ל בדרגת סרן והתקדם במסגרת שירות המילואים שלו עד לדרגת אלוף-משנה. לפני שש שנים הוא עבר לשרת במילואים בפיקוד העורף כמפקד נפה במחוז דן ולפני כשנה התקדם לתפקידו הנוכחי כראש מטה מחוז דן בשעת חירום. בנוסף, הוא מדריך בקורס יחידת קישור לרשות המקומית.


"אני מתנדב למילואים ומתכוון להמשיך בעשייה. אני אף שוקל את האפשרות להתמודד על תפקיד קצין המילואים הראשי, על מנת להמשיך לתרום ולעודד את מערך המילואים", מספר בר לב. "מבחינתי, מילואים נמצאים בראש סדר העדיפויות. לא פעם עזבתי את העסק שלי, שמונה 25 סניפים, כדי לתרום - וכך אמשיך לעשות. המסר שלי לאנשי המילואים הוא שצריך להמשיך ולתת בלי הפסקה. זו חובתנו למדינה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.