בשתי חזיתות: הרב פרומן נאבק על חייו ועל הדיאלוג עם החמאס

 
עודכן 22:11 29/04/2011

המנהיגות הישראלית אולי הגיבה בפאניקה להסכם הפיוס בין חמאס לפתח, אבל יש ישראלי אחד שלא נרתע מהדיאלוג הזה כבר שנים. הרב מנחם פרומן, על אף מחלתו הקשה, ממשיך להידבר עם המנהיגות האיסלאמית בשטחים, כולל חמאס, למורת רוחם של חבריו בהתנחלויות. "בניגוד למה שאנשים חושבים, השלום חי", הוא מצהיר. "זו השליחות שלי, בשביל זה נולדתי"

 
 
 
 
 

(17:03 דקות)

בין השמיים לאדמה, על גבעה סחופת רוחות, תמיד תמצאו את הרב מנחם פרומן מרחף איפשהו באמצע. תקוע בין יהודים למוסלמים, בין דתיים לחילונים, בין אהבה לשנאה. הרב פרומן נלחם בטחנות רוח כל חייו ומאמין שדווקא אנשי הדת, יהודים ומוסלמים כאחד, מחזיקים את המפתח לפיתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

הבן למשפחת חסידי גור, ששירת בצנחנים, שחרר את הכותל והפך לרבה הנערץ של תקוע, מקפיד לנתץ למתנחלים את כל הפרות הקדושות. חלוקת הארץ? למה לא. דיאלוג עם החמאס? אהלן וסהלן. התיישבות יהודית תחת שלטון פלסטיני? פיתרון למופת. "(ניתן לקיים) התנחלויות גם בתוך שטח המדינה הפלסטינית", הוא אומר. בחבל ארץ שבונה חומות, הרב פרומן רק בונה עוד ועוד גשרים, גם כשנדמה שכבר אין כמעט מי שיצעד עליהם. "אותם אנשים שמציתים כאן אש של שנאה באזור - צריך לזרוק אותם מפה", הוא מצהיר.

 

בשנה שעברה התגלה אצל פרומן גידול ממאיר, ומאז הידרדר מצבו. בשבוע שבו נפגשנו, מצאנו אותו ממשיך לנהל את המערכה הקשה, הפעם בשתי חזיתות - על השלום ועל חייו שלו. "בניגוד למה שאנשים חושבים, כולל אנשי שמאל, אני חושב שהשלום חי", הוא מדגיש. אך עדיין, אפילו בתקוע, רבים לא תומכים בגישתו. "זו הדעה שלו, ולא כולם מקבלים אותה", אומר אחד התושבים. אך פרומן מבהיר: "זו העבודה שלי, זו שליחות, בשביל זה נולדתי".

 

מסע בין הבכירים הפלסטינים

 

איבראהים עמבאווי הוא אחד מאנשי הקשר הבלתי נלאים של הרב עם צמרת ההנהגה הפלסטינית. גם בשבוע הזה, בו אפילו בניו של הרב סבורים כי העוינות בשטח גבוהה מדי בשביל לייצר מפגשים, עמבאווי מסרב לוותר ויוצא עם הרב לעוד סדרת מפגשים, בין השאר עם מושל בית לחם. אך למרות הפגישה האוטופית, מתגלעים בקיעים כשהמושל מבהיר לרב שקודם כל על ישראל לפרק את ההתנחלויות ולא ניתן שתקוע או כל התנחלות אחרת תכלול תושבים יהודים תחת שלטון פלסטיני.

 

היעד הבא - חמאס. המעבר המפתיע מהפגישה החמה בבית לחם לקבלת הפנים הצוננת של מנהיגי החמאס במזרח ירושלים מכה בנו. הם מבקשים להשאיר את התקשורת בחוץ, אך הרב לא נבהל מהגישה השלילית, ומציע חשבון נפש משותף. "עכשיו אני מתכונן ליום הדין שלי, אך גם עבורך זה יום הדין", הוא אומר לאחד הבכירים מן החמאס. 

 

המארחים מתחילים לאבד סבלנות ולעזוב את הפגישה בזה אחר זה. פרומן הפציר בהם לפעול למען השלום ולמען מחיקת הסטריאוטיפ "מוסלמי הוא רוצח", אך נראה כי לא ממש הצליח. למרות האכזבה, הרב לא מרשה לעצמו להפסיק את מלאכת החיים. ברית העולם שקשר עם הארץ הזאת מאפשרת לו לראות קדימה, למרחקים ארוכים.

 

לעדכונים שוטפים הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק » 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.