משפחת קדאפי מפולגת: האם על מועמר להתפטר?

 
עודכן 10:00 04/04/2011

גורם לובי בכיר חשף בראיון לעיתון סעודי כי משפחתו של קדאפי מפולגת לשני חלקים: האחד דורש את התפטרותו של האב מועמר מן השלטון למען השבת השקט למדינה ושמירת נכסי המשפחה, בעוד החלק השני מתעקש להשאיר אותו בשלטון ולהיאבק במורדים "עד הרגע האחרון"

 
 
 
 
 

נראה כי המשטר הלובי לא סובל רק מפילוג במישור הפוליטי בלבד, פילוג שבא לידי ביטוי במנוסתם של בכירים בשלטון למדינות זרות. כעת, נראה כי אווירה לוחמנית שוררת גם בתוך משפחתו של השליט מועמר קדאפי וכי חזיתות של ממש סביב נושאים כלכליים ופולטיים נוצרו בין בני המשפחה השונים.


הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10

 

גורם לובי בכיר סיפר בראיון לעיתון הסעודי "עוכאז" כי משפחתו של קדאפי מפולגת לשני חלקים. האחד דורש את התפטרותו מן השלטון למען השבת השקט למדינה, הסוערת כבר למעלה מחודש. החלק השני מתעקש להשאיר את מועמר בשלטון ולהיאבק במורדים "עד הרגע האחרון".

 

הבכיר, שנחשב למקורב של קדאפי ושירת מטעמו בליגה הערבית, מסר לעיתון הסעודי כי בראש בני המשפחה הקוראים להתפטרותו המיידית של קדאפי עומדים בניו מוחמד, אל-סאעדי, חניבעל, עז אל-ערב ובת זוגו ספיה. קבוצה זו גורסת כי התפטרותו של קדאפי בשלב זה תותיר בידי המשפחה את נכסיה ומשאביה. את הקבוצה השנייה מנהיגים קדאפי האב ובניו סייף אל-אסלאם, מעתסם וחמיס.

 

הסכסוך השורר בתוך המשפחה, המונה שמונה בנים ובת אחת, מצביע על האינטרסים השונים של כל צד. הרבה מעבר לנושאים פולטיים הנוגעים לניסיון ההפיכה בלוב, בולטים יותר מכל האינטרסים החברתיים והכלכליים, הנוגעים בעיקר למשאבי הנפט. נראה כי תומכו העיקר של קדאפי, שאינו מעוניין לאבד את ההישגים של המשפחה לאורך ארבעת העשורים האחרונים, הוא הבן סייף אל-אסלאם.

 

 
סייף אל-אסלאם קדאפי. "יורש העצר"
סייף אל-אסלאם קדאפי. "יורש העצר" צילום : רויטרס
 

סייף קידם את עצמו בשנים האחרונות כאישיות רפורמיסטית וליברלית. הוא עומד בראש מוסד הצדקה על שם קדאפי ומדבר לציבור כאילו הוא יורש העצר הנבחר ומגן העם. בשל גישתו זו, ספג הבן ביקורת רבה מאחיו, הסבורים כי עליו לנקוט בקו שמרני יותר. הסכסוך הזה נובע גם מהעובדה שבן זה שולט בעתודות נפט רבות במדינה.


מעתסם, בן אחר, עומד לצדו של סייף אל-אסלאם, ונחשב ליועץ השליט לענייני ביטחון לאומי. כמו כן, הוא מפקד על יחידה צבאית מיוחדת. על פי עוכאז, מעתסם "אינו רואה בעיניו, פרט להרג. הוא בחר להרוס בתים מעל יושביהם והאכיל את האזרחים שלא יצאו להפגין תמיכה באביו, את טעם המוות". נראה כי עמידתו של מעתסם לצד אביו נובעת מהחינוך הצבאי שקיבל.

חמיס, הבן הקטן של קדאפי, מפקד גם הוא על יחידה צבאית בכוחות המזויינים, וטבעי כי יעמוד לצד אביו. אחותו, עאישה, הבת היחידה של קדאפי, ממלאת תפקיד שאינו ברור בסכסוך הנוכחי. מי שהייתה עורכת הדין של נשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין, סבורה כי יש לפתור את הסכסוכים באמצעות פשרות. 

מן העבר השני, נמצא האח חניבעל, שיחד עם אמו, תומך בהתפטרות מיידית של קדאפי, בכדי לשמור על נכסי המשפחה. הוא אינו תומך בהמשך המאבק בעם, למרות שהסתבך בעבר בלא מעט פרשיות אלימות, כמו המכות שהפליא במשרתו בבית מלון בז'נבה. אחיו, אל-סאעדי, מעדיף מצדו לסיים את העימותים בעם בכדי לשוב לעולם הספורט.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.