עשור של השתלטויות: תפיסות האמל"ח הגדולות של חיל הים

 
עודכן 18:17 15/03/2011

משלוח אמצעי הלחימה שנתפס הבוקר על סיפון ספינת המשא הגרמנית "ויקטוריה" מהווה את האירוע האחרון בשורה של תפיסות אמל"ח גדולות בלב ים. מתפיסת "קארין איי" במצרים ועד ה"פרנקופ" - עשור של פשיטות ימיות

 
 
 
 
 

(2:46 דקות)

תפיסת משלוח אמצעי הלחימה על סיפונה של ספינת המשא הגרמנית "ויקטוריה" מול חופי קפריסין, חושף את המלחמה היומיומית שמנהלים בצה"ל והשירותי המודיעין של ישראל נגד הברחות אמצעי הלחימה לארגוני הטרור ברצועת עזה ובלבנון.

 

בעשור האחרון הצליחו בחיל הים להשתלט לא פעם על משלוחי נשק רחבי היקף באמצעות ספינות משא אזרחיות. האירוע הראשון שנרשם היה בהשתלטות לוחמי שייטת 13 על ספינת המשא "קארין איי" במצרים.

 

ב-3 בינואר 2002 פעלו לוחמי השייטת במסגרת מבצע "תיבת נוח"בים סוף, מול חופי שארם א-שיח'. על סיפונה של ה"קארין איי" נתפסו כ-50 טונות של אמצעי לחימה שיועדו על פי החשד להגיע לידי הרשות הפלסטינית לשימושה באינתיפאדה השנייה שהייתה אז בשיאה. בין היתר נמצאו במכולות קטיושות, טילי לאו, פצצות מרגמה, רובי קלצ'ניקוב, טילי סאגר ומטולי RPG.

 

שנה לפני כן נתפס משלוח אמצעי לחימה על הספינה "סנטוריני". באוקטובר 2009 נתפס המשלוח שהיה על ה"אנזה אינדייה". אולם משלוח הנשק הגדול ביותר שנתפס עד כה נתפס בנובמבר 2009.

 

במסגרת מבצע "ארבעת המינים" השתלטו לוחמי שייטת 13 על ספינת המשא "פרנקופ" שנשאה נשק מאיראן שיועד להגיע לידי ארגון חיזבאללה בלבנון. במסיבת עיתונאים שכונסה לאחר תפיסת הספינה, ציין ראש מטה חיל הים, תת-אלוף רני בן-יהודה, כי כמות כלי הנשק שנמצאה על הספינה שנתפסה סמוך לקפריסין היא פי 10 מכמות הנשק שנמצא בקארין A.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.