הכוח הנשי המניע את המהפכות הערביות

 
"רוצות כבר חופש". מפגינה לובית
"רוצות כבר חופש". מפגינה לובית צילום: רויטרס
 
עודכן 08:04 09/03/2011

הן מכינות שלטים, מתסיסות ברשת ולא מפחדות לצאת לרחובות. רוח המהפכות במזרח התיכון מסלקת לא רק משטרים אפלים, שליטי בובה ודיקטטורים, אלא גם סקסיזם ואיסורים מהם סבלו הנשים הערביות במשך שנים. "ערבים ברשת" בעקבות השינוי החברתי האמיתי שהביא גל המחאה

 
 
 
 
 

ככל שהמחאות העממיות ממשיכות לזעזע את המשטרים האוטוקרטיים ברחבי המזרח התיכון, הנשים הערביות שוברות עוד ועוד סטריאוטיפים ואיסורים חברתיים ומתגלות ככוח המניע ששומר על המומנטום של ההפגנות. רבות מהן לא מהססות לצאת לרחובות, בעוד אחרות מקדמות את המאבק גם ברשת האינטרנט.

 

מידע על האירועים במזרח התיכון - גם בעמוד הפייסבוק של חדשות 10 » 

 

"נשים מילאו, וממשיכות למלא, חלק אינטגרלי בהתקוממויות והמהפכות באזור", אומר נדים חורי, חוקר בכיר בארגון זכויות האדם Human Rights Watch. לדברי חורי, הנשים אינן מפחדות לרדת בהמוניהן לרחובות ולהשתתף באופן פיזי בהפגנות נגד המשטרים.

 

ואכן, בחולצות T וג'ינס, או בגלימות שחורות ארוכות ורעלות, השמיעו עשרות אלפי נשים את קולן ברחובות, מתוניס ועד קהיר, ממנאמה ועד צנעא, בכדי לדרוש שינוי במבנה האוטוקרטי של השלטונות. כך, כשהן מושפעות מההתקוממות שהפילה את נשיא תוניסיה זיין אל-עבאדין בן עלי, יצאו הנשים המצריות בהמוניהן לכיכר א-תחריר וקראו, בהצלחה, להדחתו של הנשיא המצרי חוסני מובארק.

 

גם בבחריין, בה מפגינים אלפי שיעים כנגד שושלת השלטון הסונית שמהווה מיעוט במדינה, הראו הנשים שהן אינו מפחדות להפר טאבו והשתתפו עם בגדיהן המסורתיים בהפגנות. אפילו במדינות השמרניות יותר - תימן ולוב - הפרו הנשים נורמות חברתיות והצטרפו לגל המחאה כנגד עלי עבדאללה סאלח ומועמר קדאפי. על פי האתר middle east online, חלקן אף לא חששו לשטוח את זעמן בפני עיתונאים ומצלמות.

 

 
נשים מפגינות בבחריין. "המסורות הארכאיות מכורסמות"
נשים מפגינות בבחריין. "המסורות הארכאיות מכורסמות" צילום : רויטרס
 

הטאבו שנשבר

בלוב, בה מתחוללים בימים אלה קרבות עקובים מדם בין אנשיו של קדאפי למורדים, מסייעות הנשים לגברים המתקוטטים בשטח. נג'אח קבלאן, תושבת בנגאזי, מתפקדת למשל בתחום ההסברה של המהומות ומפיצה את סיסמאות המרד ברחבי המדינה, על גבי שלטים גדולים. "נישאר כאן עד להפלת קדאפי, 42 שנים הספיקו לנו ואנו רוצים חופש", מספרת אשת החינוך הלובית, ומוסיפה כי היא גם מכינה אוכל ושתיה למפגינים.

 

"נשים ממלאות תפקיד משמעותי באזור, מתוניסיה, דרך מצרים ועד לוב, והן היוו גורם מפתח בשלהוב ההפגנות בכל עיר ועיר", מסבירה טוואקול כרמן, פעילה מתימן, שעמדה בראש הנשים שהפגינו בבירה צנעא. "המהפכה נועדה בעיקר להפיל משטרים, אך היא גם מצליחה לכרסם במסורות הארכאיות לפיהן נשים צריכות להישאר בבית ומחוץ לחיים הציבוריים".

 

לדברי כרמן, מדובר ללא ספק במהפכה חברתית. "הנשים מנסות ליצור חברה חדשה. המהפכה סייעה לנו להתקדם למקום טוב יותר", היא מדגישה. חוקר זכויות האדם, נדים חורי, אף צופה כי בעקבות החלק שלהן באירועים, יקבלו הנשים תפקידי מפתח בעיצוב הממשלות החדשות באזור.

 

 
מפגינות עם דגל מצרים. "יוצרות חברה חדשה"
מפגינות עם דגל מצרים. "יוצרות חברה חדשה" צילום : רויטרס
 
"נישאר כאן עד להפלת קדאפי"
"נישאר כאן עד להפלת קדאפי" צילום : רויטרס
 

מצייצות מהפכה

לא רק ברחובות השמיעו הנשים את קולן. נשים משכילות רבות פנו לאמצעי התקשורת החדשים כדי להביא שינוי למולדת שלהן. אסמה מחפוז, בחורה צעירה ממצרים, הריצה בלוג וידאו מיוחד בו קראה לציבור להפגין נגד המשטר. הבלוג זכה להצלחה רבה ונתן למצרים רבים השראה לרדת לרחוב ולהביע את דעתם. "אם עדיין יש לנו כבוד, עלינו לרדת לרחובות", הצהירה מחפוז בתקופת המהפך במצרים, ותהתה: "מי אמר שנשים לא צריכות להפגין?!".

 

מחאת הנשים האינטרנטית הגיעה אף לסעודיה, מדינה בה השלטון נוקט ביד קשה כלפי כל הפגנה אפשרית. במדינה אדוקה זו, נאלצות הנשים להשתמש ברשתות החברתיות, בהן טוויטר, כדי לעודד את ההפגנות המעטות המתקיימות בשטח. "אני קוראת לכל הנשים הסעודיות לפעול עכשיו לפני שיהיה מאוחר מדי. אחינו הסעודים בגדו בנו, הם פחדנים", צייצה הגולשת #SaudiWomenRevolution.

 

ובעוד נופו הפוליטי העתידי של האזור נותר לא ברור, ההתקוממויות חשפו חוסר שביעות רצון עם המבנה החברתי במדינות המזרח התיכון. "כעת אינך יכול לדבר על תנועה נשית נפרדת", אומרת מונירה פאקרו, אקדמאית מבחריין, "אין זה מהפכה מגדרית, אלא מהפכה של החברה כולה, בה הנשים לוקחות כעת חלק פעיל". חורי מציין בהקשר זה כי חשיבות המהפכות במזרח התיכון אינה מתגלמת רק בהיפטרות משליטי הבובה וגירוש הדיקטטורים. "המשמעות האמיתית היא זריקתן לפח של כל הדוקטרינות שהשאירו את האזור מפגר מאחור, ובהן סקסיזם".

 

 
"מי אמר שנשים לא צריכות להפגין?!"
"מי אמר שנשים לא צריכות להפגין?!" צילום : רויטרס (ארכיון)
 
נשים מפגינות בירדן כנגד שחיתות הממשלה
נשים מפגינות בירדן כנגד שחיתות הממשלה צילום : רויטרס
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.