קלינטון לפני הטלת הווטו: "ההתנחלויות לא חוקיות"

 
עודכן 03:37 20/02/2011

בראיון שקיימה שרת החוץ האמריקנית לפני ההצבעה במועצת הביטחון על גינוי ישראל על המשך הבנייה בהתנחלויות, אמרה הילארי קלינטון לרשת ABC כי עמדת ארצות הברית בנושא לא השתנתה. בראיון, שישודר מחר, הבהירה קלינטון כי הממשל האמריקני ממשיך לפעול לכינון הסכם בין ישראל לפלסטינים

 
 
 
 
 

(2:01 דקות)

 
קלינטון. "עמדתנו לא השתנתה"
קלינטון. "עמדתנו לא השתנתה" צילום: רויטרס (ארכיון)

יממה בלבד אחרי שארצות הברית הטילה וטו על הודעת גינוי נגד ישראל בגין הבנייה בהתנחלויות ועצרה לבדה את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, מפרסמת הלילה (ראשון) רשת ABC קטע מראיון עם שרת החוץ האמרייקנית, הילארי קלינטון, בו היא מבהירה כי בעיני הממשל האמריקני, ההתנחלויות הן "בלתי חוקיות".

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10

 

ביום שישי, קצת לפני ההצבעה על ההצעה הפלסטינית לגינוי ישראל במועצת הביטחון של האו"ם, העניקה קלינטון ראיון בלעדי לתוכנית סיכום השבוע של רשת ABC. כשנשאלה על ידי המגישה, כריסטיאן אמנפור, על עמדתה של ארצות הברית לגבי המשך הבנייה בהתנחלויות, השיבה האחרונה כי העמדה לא השתנתה.

 

"דבר ראשון, אני חושבת שזה ברור לחלוטין ונכון לומר שהמדיניות האמריקנית במשך שנים רבות היא שההתנחלויות הן בלתי חוקיות", אמרה קלינטון בראיון. היא הוסיפה כי הממשל האמריקני בראשותו של הנשיא, ברק אובמה, ממשיך "לפעול עם ישראל והרשות הפלסטינית לקראת השגת הסכם במסגרתו יכירו הצדדים בפתרון שתי המדינות".

 

זמן קצר לאחר הראיון, הציגה שגרירת ארצות הברית באו"ם, סוזן רייס, עמדה אמריקנית שונה מעט בנושא והטילה וטו על החלטת הגינוי. בכך, הפכה ארצות הברית לחברה היחידה במועצת הביטחון שהתנגדה להחלטה, מול 14 חברות שתמכו בגינוי המשך הבנייה ביהודה ושומרון. עם זאת, רייס מיהרה לומר כי לא מדובר בגרסה שונה לעמדה האמריקנית וכי אין משמעות הווטו תמיכה אמריקנית בבנייה, בה היא רואה כפעילות בלתי חוקית.

 

נתניהו: מברך; הפלסטינים: הווטו יסבך

זכות הווטו מומשה לאחר שהמאמצים האמריקניים לשכנע את הרשות הפלסטינית לרכך את ההצעה נכשלו. יושב ראש הרשות, אבו מאזן, דחה שעות ספורות לפני ההצבעה את בקשתו של אובמה למשוך את הצעת הגינוי במועצת הביטחון. בשולי ההצבעה אמרה רייס כי נושא ההתנחלויות, כמו גם נושאים אחרים הנמצאים במחלוקת, צריך להיפתר באמצעות משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים, ולא באמצעות הקשחת עמדות.

 

בלילה שבין שישי לשבת פרסמה לשכת ראש הממשלה באופן חריג הודעה בה בירך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על ההחלטה האמריקנית להטיל וטו על הצעת הגינוי ובה הובעה הערכה אישית כלפי הנשיא אובמה. "ישראל מעריכה מאוד את החלטת הנשיא אובמה להטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון היום. ישראל נשארת מחויבת לקידום שלום אזורי עם כל שכנותיה, לרבות עם הפלסטינים", נמסר מלשכת נתניהו. כמו כן נמסר כי ישראל מוכנה לקדם את המשא ומתן לשלום באופן נמרץ, ומעוניינת להתחיל בתהליך להשגת שלום בטוח. "אנו מקווים שהפלסטינים יצטרפו אלינו במאמץ זה בהקדם האפשרי", נמסר.

 

ברשות הפלסטינית, מנגד, תקפו את ההחלטה. "הווטו האמריקני אינו משרת את תהליך השלום", אמר דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה. לדבריו, הווטו מעודד את ישראל להמשיך לבנות בהתנחלויות, ולהתחמק מהמחויבויות שלה לתהליך השלום. "הווטו הזה יסבך את המצב במזרח התיכון", אמר אבו רדינה בתום ההצבעה באו"ם.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.