קרקע לא יציבה: מה באמת קרה בנחלה של האלוף גלנט במושב עמיקם

 
עודכן 21:43 26/01/2011

פרשת הקרקעות של האלוף יואב גלנט נחשפה כבר לפני שנתיים וחצי, אבל אף אחד לא התייחס – עד שגלנט מונה לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. פתאום, כולם החלו לחפור בקרקעות. צוות "המקור" יצא לנבור בשלל העדויות והגרסאות ומציג: פרשת הקרקעות – הגרסה המלאה

 
 
 
 
 

(17:11 דקות)

בין אלפי המילים שנשפכו על פרשת גלנט, קשה להבין מי נגד מי ומהם האינטרסים המניעים כל אחד מהצדדים. כשמוסיפים לסיפור את מנהל מקרקעי ישראל, אחד הגופים המתוסבכים בישראל, הסיפור רק הולך ונעשה מעורפל אף יותר.

 

הסיפור מתחיל איפשהו באמצע שנות ה-90. גלנט, אז סגן-אלוף, מחליט להתיישב בעמיקם ורוכש נחלה של חמישה דונמים, המכונה "נחלה א'". לכל מושבניק מגיעה גם "נחלה ב'", קרקע חקלאית של 35 דונם  המתקבלת בחכירה ממנהל מקרקעי ישראל לצורכי חקלאות. אבל כשגלנט עבר לעמיקם, למושב כבר לא נותרה קרקע חקלאית להעניק לו. הבעיה: לפי נהלי המנהל, אי אפשר לבנות בית בנחלה א' מבלי שתוכיח בעלות על נחלה ב'.

 

כדי להגשים את רצונו לבנות בית, פונה גלנט לממלא מקום מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל דאז, מירון חומש, ומבקש לקבל את שמגיע לו על פי הנהלים. מזכיר האגודה נותן לגלנט 35 דונמים של אדמה לא מעובדת בגבעה הסמוכה למושב. הבעיה היא שבמקביל, מנהלים המושב והמנהל ויכוח על גבולות עמיקם. שש שנים אחרי שהחל הוויכוח, מגלים במנהל שקרקעות גלנט מחוץ לגבולות המושב.

 

חלוקת הקרקעות נעשית על ידי המושב, אבל מעדויות שהצטברו נראה כי בכירה במנהל מקרקעי ישראל פעלה על דעת עצמה כדי לקדם את קרקעות גלנט, כנראה כדי להרשים את הבוס שלה המקורב לראש הממשלה דאז, אריאל שרון - שגלנט היה באותה העת מזכירו הצבאי. כך או אחרת, תושבים אחרים בעמיקם המבקשים באותה עת לקבל קרקע, נענים בשלילה. כך, בתום שמונה שנים של מאבק תושבים - רק גלנט קיבל קרקע חקלאית, בעוד השאר עדיין מנהלים משא ומתן.

 

אבל עצי הזית שננטעו בחלקה התפרסו גם על חלקה נוספת שלא הייתה בבעלות גלנט, לטענתו בתום לב של קבלן הנטיעות. ב-2006 התבקש גלנט לפנות את 28 הדונמים שסיפח לעצמו. רק כעבור שנתיים ישיב גלנט לדרישה ויבטיח לעקור את העצים, כשדיני השמיטה יאפשרו זאת. רק שנה לאחר מכן, ועתירה אחת לבג'"ץ, מפנה גלנט את הקרקע.

 

בנוסף, ב-98' הגיש גלנט בקשה למקם את ביתו בצדה האחר של הנחלה שרכש. תוכניתו מאושרת, אולם כביש הגישה אל הבית מגיע עכשיו לחלקו האחורי של הבית. גלנט פורץ דרך לבית, אולם כשבקיבוץ מתבצעת הרחבה, השכנים מתלוננים. הדרך נחסמת - ודרך אחרת נפרצת. גם הפעם השכנים מתלוננים.

 

עכשיו מתחיל ויכוח על שטחים ציבוריים פתוחים שמגיע עד לבית המשפט, שקורא לצדדים להגיע לפשרה. המועצה מכשירה הרחבת הנחלה של גלנט ו-350 מ"ר נוספים לנחלה. זה השטח הפתוח שנמצא בלב המחלוקת של השבועות האחרונים. כולם יכולים להיכנס אליו ולא נמצא בו שום דבר השייך לגלנט, אלא רק טיפוח שביצע גלנט בשטח. אז האם גלנט נפל קורבן או שמא הרמטכ"ל המיועד הוא פולש? ומה כל זה אומר על האדם שיצטרך לנהל משברים חשובים יותר?

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.