יוזמה: להפריד בין יום הזיכרון ליום העצמאות

 
עודכן 12:24 24/01/2011

אלפים חתמו על היוזמה שתעלה בפני מליאת המועצה להנצחת החייל, כדי להקל על המשפחות השכולות. "הסימבוליקה לא תישבר, אבל המשפחות השכולות יוכלו לחגוג גם את הקיום שלנו כאן", מסביר שמואל תמיר, בן למשפחה שכולה וממובילי היוזמה. יו"ר יד לבנים מתנגד: "המשפחות זוכרות כל הזמן את מי שהן איבדו"

 
 
 
 
 

האם יום הזיכרון יופרד מיום העצמאות? המעבר החד בין היגון והשכול של יום הזיכרון לחגיגות הרועשות והססגוניות של יום העצמאות היו מאז ומעולם נושא טעון בישראל. ביום רביעי הקרוב תעלה בפני מליאת המועצה להנצחת החייל יוזמה, שלפיה בין שני הימים הרגישים יחצוץ יום.

 
חיילים ביום הזיכרון. "מעבר פיזי ונפשי קשה"
חיילים ביום הזיכרון. "מעבר פיזי ונפשי קשה" צילום: רויטרס

ששת היוזמים של המהלך מסבירים כי המטרה היא למנוע את המעבר החד, שמקשה לטענתם על המשפחות השכולות. 3,000 בני אדם כבר הביעו תמיכה ברעיון בפייסבוק ו-2,000 נוספים חתמו על עצומה בעניין. רבים מקרב החותמים הם בני משפחות שכולות

 

"אני זוכר שפעם שמעתי את השם של דוד שלי מוקרא בטקס בתל נוף, ובאותו הרגע קיבלתי סמס מחבר ששאל: 'מה עושים היום?'", נזכר שמואל תמיר, ממובילי היוזמה. "היה לי ברור שזה הגיוני, כי הזמן היחיד לתכנן את יום העצמאות זה ביום הזיכרון, אבל הבנתי שיש צורך בשינוי".

 

בשנתיים האחרונות פועלים שמואל ודודו, עו"ד יוסף תמיר, כדי לקדם את היוזמה. "דוד שלי הוא אח שכול. דוד אחר שלי נפל בשנת 1971 כטייס", מספר תמיר. "במהלך הזמן קיבלנו הרגשה שהסמיכות והמעבר החד בין יום הזיכרון לבין החגיגות של יום העצמאות זה מעבר קשה מאוד להרבה מאוד משפחות שכולות, שבחלקן מציינות את ימי הזיכרון בדרך אחרת. זה מעבר נפשי ופיזי קשה של התרוצצויות".

 
חוגגים עצמאות. היוזמים מבקשים הפרדה של יום
חוגגים עצמאות. היוזמים מבקשים הפרדה של יום צילום: רחלי קרוט

אז מה אתם בעצם מציעים?

 

"אנחנו מציעים להקדים ביום אחר את יום הזיכרון. הסימבוליקה לא תישבר, אבל המשפחות השכולות יוכלו לחגוג גם את הקיום שלנו כאן. ביום רביעי יש פגישה במועצה להנצחת החייל. זה הגוף הסטטוטורי שיכול להמליץ למשרד הביטחון על שינויים בחקיקה. הוזמנו לשם ואנחנו מקווים שיהיה טוב. עשינו לובינג בכנסת, וחלק מחברי הכנסת תומכים בנו".

 

בדקתם כיצד ההצעה שלכם תשפיע על המשק?

 

"התייעצנו עם מומחה בכלכלה, שאומר כי אכן תהיה פגיעה במשק, אבל זה לא יהיה קריטי אם יוסיפו חצי יום או יום שבתון. הפגיעה היא קטנה ואנחנו חשבים שראוי שהיום יוקדם".

 

יו"ר יד לבנים: "אנחנו נגד הדבר הזה, זה לא נותן כלום למשפחות"

בארגון יד לבנים מתנגדים למהלך. "אנחנו נגד הדבר הזה. הקדמת יום הזיכרון ביום אחד לא נותנת כלום, בטח לא למשפחות. יום הזיכרון הוא לא בשביל המשפחות, הוא בשביל עם ישראל. המשפחות זוכרות כל הזמן את מי שהן איבדו. העובדה שזה יוצא בסמיכות ליום העצמאות רק מחזקת את העוצמה של היום הזה, ומה שצריך להיות", אומר יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן שם.

 

"אנחנו מתנגדים חד משמעית למהלך הזה. פנו אלינו מספר פעמים בנושא הזה והבהרנו את עמדתנו. כל הארגונים, גם ארגוני האלמנות, נמצאים איתנו בתמימות דעים. זה עלה לדיון גם אצלנו וגם במועצה הציבורית להנצחת החייל - זו שמייעצת לשר הביטחון - וכל הגופים החליטו פה אחד שאין בזה טעם".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.