תן כסף, קבל צפיות ביוטיוב

 
כסף תמורת צפיות ביוטיוב
כסף תמורת צפיות ביוטיוב צילום: youtube, עיבוד: עידו גנדל
 
עודכן 16:30 08/12/2010

החלום על קליפ ויראלי עם מיליוני צפיות יכול להתגשם בקלות - תמורת כמה אלפי דולרים

 
 
 
 
 

לכל מי שתהה איך קליפ משעמם ומיותר ביוטיוב מצליח לצבור מאות אלפי צפיות ולהגיע לתקשורת - ייתכן שהתשובה היא כסף. עשרות אתרי אינטרנט ותוכנות מציעים "חבילות צפיה" בתשלום לכל דורש, שעשויות להוציא כל קטע וידאו מאלמוניתו, לקדם אותו ביוטיוב ואף למשוך תשומת לב תקשורתית שתביא, בתורה, למספר צפיות גדול הרבה יותר. כיצד זה מתבצע? מי הלקוחות? וחשוב מכל, האם אפשר לגלות או למנוע את התרמית?

 

יתרון שיווקי

מספר צפיות גדול ביוטיוב תורם לא רק לאגו של יוצר הסרטון: הוא מביא לקידום של הקליפ בתוצאות החיפוש באתר עצמו, ומשמש כאינדיקציה לעניין ציבורי בעיני צופים נוספים וכלי תקשורת. אף אתר לא יטרח לדווח על סרטון ליפ סינק שזכה למאה צפיות, אך כשהמספר חוצה את המליון, אותו סרטון בדיוק יהפוך לאייטם. אם מדובר על סרטון מסחרי (כגון פרסומת למוצר כלשהו), בעל הקשר מסחרי (וידאו קליפ רשמי של שיר) או אינטרס פוליטי, כמות צפיות גדולה שווה לפיכך הרבה כסף - ומסתבר שיש מי שמוכן לשלם, ורבים שמוכנים לעשות את העבודה עבורו.

 

אתרים ותוכנות

יוטיוב. מקדמים סרטונים - אבל מה הכיף?
יוטיוב. מקדמים סרטונים - אבל מה הכיף? צילום: לוגו

הדרך הלגיטימית והפשוטה להשיג צפיות תמורת כסף היא לפרסם את הקליפ במסגרת "הסרטונים המקודמים" של יוטיוב, אך זהו פתרון יקר יחסית אשר מבטל את היתרון הנחשק של ויראליות אמיתית. גיגול זריז של שאילתה בנוסח "increase youtube views" יעלה, בין שלל הפוסטים שמציעים דרכים להשיג עוד צפיות, גם מבחר תוכנות להורדה ואתרים שמבטיחים צפיות ואפילו תגובות ודירוגים חיוביים במחירים מצחיקים. האתר increaseyoutubeviews.com, לדוגמה, מציע 5,000 צפיות ו-30 תגובות תמורת 25 דולרים, 25,000 צפיות ביממה אחת תמורת 200 דולר או מאה הערות חיוביות תמורת 32 דולר.

 

רוב האתרים בהם ביקרנו מבטיחים צפיות ותגובות של בני אדם ממשיים, ובהנחה המפוקפקת שהם עומדים בהבטחתם, ייתכן שהצופים מגויסים בלי ידיעתם על ידי הודעות פתיון בפורומים, או תמורת שכר אפסי באתרי מיקור חוץ כמו mturk.com. התוכנות הייעודיות, לעומת זאת, מתיימרות לבצע את העבודה באמצעות "מתקפת בוטים" דרך מבחר שרתים שונים ברחבי העולם - פעולה שמפרה בצורה חד משמעית את תנאי השימוש ביוטיוב. התוכנה tubethumper, לדוגמה, מבטיחה צפיה מלאכותית שכזו בכל כמות, בכל זמן ובכל סרטון שתבחרו, תמורת 39 דולרים בלבד. אגב, אפשר לקנות צפיות גם באיביי.

 

בוטים אוהבים מזרחית?

מאמר שפורסם לפני מספר ימים במגזין של אתר "רדיו מנטה" העלה חשד, לפיו זמרים מסוימים בז'אנר הים-תיכוני ניפחו בצורה מלאכותית את כמות הצפיות בקליפים שלהם ביוטיוב, וזאת במטרה ליצור תדמית שווא של פופולריות בעיני התקשורת. אחד הקליפים הללו זכה לכ-4.4 מיליון צפיות במשך פחות מתשעה חודשים - מספר שאכן נראה מופרך למדי, בהתחשב בגודל קהל היעד ובמספר הצפיות הנמוך בהרבה של שירים פופולריים אחרים.

 

עם זאת, אתר הסרטונים הפופולרי מספק כלים בסיסיים לבדיקת החשדות, בדמות לחצן "Show video statistics" שנמצא מתחת לסרטון לצד מונה הצפיות. לחיצה עליו תעלה, עבור רוב הסרטונים, גרף של מספר הצפיות כפונקציה של הזמן, פילוח מין וקבוצות גיל של הצופים וכן פופולריות הסרטון לפי מדינות על מפת העולם. "הקפצה" מלאכותית של צפיות בסרטון ישראלי אמורה להופיע כעליה חדה יחסית במספר הצפיות בתוך ימים ספורים, להיות מפוזרת באופן אחיד פחות או יותר על פני מפת העולם (או להגיע ממדינה זרה כלשהי), ואם מדובר בצופים אמיתיים שרשומים לאתר, להתפלג אקראית גם בפילוחי המין והגיל.

 
סטטיסטיקה תמימה למראה של צפיות ביוטיוב
סטטיסטיקה תמימה למראה של צפיות ביוטיוב צילום : You Tube
 
עליות חדות בצפיה ב-Chocolate Rain
עליות חדות בצפיה ב-Chocolate Rain צילום: youtube, עיבוד: עידו גנדל

כל הסימנים הללו אינם קיימים בסרטונים החשודים. למעשה, הגרפים שלהם מתונים כל כך, שאין בהם אפילו עליות מהסוג שצפוי בסרטון ויראלי אמיתי. ייתכן, כמובן, שאמנים מקומיים שקונים צפיות ביוטיוב עושים זאת דרך חברה מקומית שיודעת לעשות את המלאכה בצורה שתיראה טבעית לגמרי, אך אין שום דרך להוכיח זאת ללא מידע מפורט הרבה יותר.

 

אין על מי לסמוך

סרטון ויראלי
סרטון ויראלי צילום: צילומסך

הפורומים, הרשתות החברתיות והטוקבקים הם כבר מזמן כר פורה לקידום סמוי של אינטרסים מסחריים, ורק אדם תמים יאמין שיוטיוב, או כל מקור גדול אחר לתוכן גולשים, חף מפעילויות כאלה. אך באיזו מידה הן נפוצות ואפקטיביות?

 

ניסוי קטן שערכנו, באמצעות אופציות ההדגמה של תוכנות ואתרים בתחום, נכשל בצורה מחפירה: לסרטון לא התווספה אפילו צפיה בודדה. ייתכן שאנשי יוטיוב מצאו דרך לעצור התקפות צפיה שכאלה, שהניסוי היה מוגבל מדי או שהאמצעים הספציפיים שניסינו הם לא יותר מתרמיות אינטרנט (ומי יילך, אחרי שנפל בפח, להתלונן רשמית על כך שלא קיבל את הצפיות הפיקטיביות עבורן שילם?). כך או אחרת, המסקנה היא שקניה של צפיות היא לא עסק פשוט.

 

 

לצפיות הקנויות כלשעצמן אין כל ערך: הצופים אינם גולשי אינטרנט סקרנים שעשויים להנות או להפיק תועלת מהסרטון - במקרה הרע, הם נחשפים אליו נגד רצונם ממש. אם אין לסרטון ערך מוסף, גם הצופים האמיתיים שיבואו בעקבות הפרסום לא יעבירו אותו הלאה. את התקציב שדרוש כדי להגיע למספר משמעותי של צפיות אפשר להשקיע בקמפיין פרסום לגיטימי ומועיל לא פחות. במילים אחרות, אם מישהו אכן משקיע וקונה צפיות ספק-חוקיות שכאלה, הוא קורבן של הייפ הוויראליות לא פחות מאנשי התקשורת שמאמינים למספרים שהוא מציג. בכל מקרה, יש להסתכל על מונה הצפיות ועל הפידבק של כל סרטון פופולרי כעל טוקבקים אנונימיים: ייתכן שמדובר בדבר האמיתי, וייתכן שלא.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.