תיעוד: כך מנסה מצ"ח לצבור עדויות נגד מח"ט גבעתי בעופרת יצוקה

 
עודכן 20:06 06/01/2011

תיעוד נדיר מתוך חדר החקירות של המשטרה הצבאית חושף כיצד נקראו חיילי מילואים ששרתו במבצע "עופרת יצוקה" לחקירה, על מנת לצבור עדויות נגד אל"מ אילן מלכא. החשד: מלכא אישר ירי על בית ברצועת עזה, שבגללו נהרגו 21 פלסטינים

 
 
 
 
 

(2:57 דקות)

"לא היתה הגזמה באש". אל"מ מלכא
"לא היתה הגזמה באש". אל"מ מלכא צילום: צילום מסך חדשות 10

מבצע "עופרת יצוקה" נגמר לפני שנתיים, אך הריקושטים ממשיכים לעוף: מפקד חטיבת גבעתי לשעבר, אלוף משנה אילן מלכא, חשוד על שנתן הוראה לירות לעבר מבנה בעזה, מה שגרם למותם של עשרות אזרחים פלסטינים. כעת נחשפות הקלטות נדירות מחדר החקירות של מצ"ח שמציגות את אופן החקירה של החיילים.

 

בפעם הראשונה חוקרים מאז תום המבצע, חוקרים בצה"ל חיילי מילואים. "שואלים אותי שאלות נגד המח"ט שלי לנסות להפליל אותו וכל מיני שאלות מטרידות", מספר א', חייל מילואים שנדרש להעיד נגד מלכא. "כמובן שלא שיתפתי פעולה". א' לא לבד, 20 חיילים וקצינים שזומנו בצו 8 לשירות מילואים בזמן המבצע, הוזמנו לאחרונה לחקירה במשרדי המשטרה הצבאית.

 

"כשישבת בחמ"ל יכולת לשמוע הוראות שנתנו בקשר?", נשאל אחד מהם בחדר החקירות - אולם הנחקר סירב להגיב. כמו כן, החייל סירב לפרט על היכרותו עם מלכא. "האם שמעת על נפגעים פלסטינים כתוצאה מהתקיפה על הבית?" נשאל, אך גם לשאלה זו בחר שלא להגיב. 

 

"החקירה היא בגידה בצה"ל ובחיילים"

החקירה נפתחה כאמור בחשד שמלכא אישר ירי על בית ברצועת עזה, שבגללו נהרגו 21 פלסטינים. מלכא טען כי לא ידע על הימצאותם של אזרחים בבית לפני אישור הירי. "לא היתה הגזמה בהפעלת אש", הסביר אז מלכא. "אני לא אשלח 10 חיילים לבית החשוד במלכוד לפני שיצרתי תנאים לכניסה שלהם".

 

בחקירה אחרת נשאל חייל מילואים אם הוא זוכר שמלכא היה בפלוגה הקדמית בתאריך המבצע. חייל המילואים לא הגיב, אך שאל כמה מחבריו לפלוגה נחקרו. כשנענה כי כל חבריו ללחימה הוזמנו לחקירה ונשאל מדוע אינו משתף פעולה, ענה כי כל החקירה "היא בגידה בצה"ל, בגידה בחיילים, בגידה בציונות ובמדינת ישראל".

 

הקלטה מחדר החקירות: "למדינת ישראל נדפק השכל"

"הצבא לא יכול להתנהל כשהוא יודע שמאחוריו חוקרים אותו על פי דוח גולדסטון", אומר א'. "חייל שיוצא למלחמה, הוא יוצא למלחמה! צריך לסמוך על השיקולים שלו אחרת בוא ניתן לפרקליטים לצאת למלחמה."

 

ואכן בטופס הזימון לחקירה שקיבלו כמה מהחיילים נכתב "בבסיסנו מתנהלת חקירה בגין מבצע 'עופרת יצוקה' (דוח גולדסטון)". "בהיסטוריה ילמדו שלמדינת ישראל נדפק השכל, ומצ"ח חקר מחט", אמר חייל אחר בחדר החקירות.  

 

מדובר צה"ל נמסר כי מצ"ח משקיעה את מירב המאמצים והכלים העומדים לרשותה על מנת להגיע לחקר האמת. ההחלטה את מי לחקור היא בהתאם לעניין ולצורכי החקירה. למרות זאת,  נראה שהויכוח הציבורי יימשך זמן רב אחרי שיסתיימו כל 47 החקירות שנפתחו בעקבות המבצע בעזה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.