הכנסת אישרה: ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת פעילות ארגוני שמאל

 
עודכן 17:11 05/01/2011

הוועדה תבדוק את דרכי המימון של ארגונים לזכויות אדם בישראל. חבר הכנסת דני דנון לאחר ההחלטה: "ממליץ למנכ"לים של עמותות המהוות גיס חמישי להתחיל לשפץ את קורות החיים שלהם, כי בקרוב יהיו מחוסרי עבודה"

 
 
 
 
 
מחסום קלנדיה. ארגון בצלם ומחסום ווטש יהיו חלק מהארגונים הנחקרים
מחסום קלנדיה. ארגון בצלם ומחסום ווטש יהיו חלק מהארגונים הנחקרים צילום: רויטרס (ארכיון)

מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים (רביעי) להקים ועדת חקירה פרלמנטרית דרכי המימון של ארגוני זכויות אדם בישראל. על פי ההצעה שהוגשה, תבדוק הוועדה "את מעורבותם של ממשלות זרות וגופים זרים במימון גופים בישראל בפועלים נגד פעילות המדינה ורוכשים בצורה מאורגנת אדמות בישראל". 

 

היוזמה, שהועלתה לסדר היום על ידי חברת הכנסת פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), הציעה לבדוק "פעילות של ארגונים ישראליים הנוטלים חלק במסע דה-לגיטימציה ופגיעה בחיילי צה"ל ומפקדיו, ודרכי המימון של ארגונים אלו". בסיעת ישראל ביתנו בירכו על ההחלטה ואמרו כי מדובר ב"החלטה חשובה שתאפשר לאזרחי ישראל לדעת באמת מי עומד מאחורי הגופים שעושים זאת". הסיעה קבלה על כך שהגופים הללו לא מתעניינים באמת במצב זכויות האדם וכל מטרתם היא להרתיע את צה"ל במאבקו בארגוני הטרור.

 

בנוסף, גם חבר הכנסת דנון שפנה ליושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, בנושא כתב: "נוכח גילויים בדבר מעורבות מדינות זרות וגופים בין-לאומיים במימון ישיר ועקיף של גופים הפועלים נגד מדינת ישראל בניסיון לרכוש קרקעותיה, אבקש להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתבחן את הזיקות שבין המדינות הזרות והגופים הבינלאומיים לבין גופי טרור וגופים אחרים הפועלים נגד מטרותיה של ישראל, ותבחן את דרכי הפעולה והמניעה של מדינת ישראל כלפי המימון הפסול".

 

לאחר ההחלטה על הקמת הוועדה אמר חבר הכנסת דנון (ליכוד), התומך בהחלטה, "אני ממליץ ליריב אופנהיימר (מזכ"ל "שלום עכשיו" - ע.נ) ושאר המנכ"לים של עמותות המהוות גיס חמישי בישראל להתחיל לשפץ את הקורות חיים שלהם, כי בקרוב יהיו מחוסרי עבודה".

 

בין האישים שעתידים להיות מזומנים לוועדה נמצאים העומדים בראש הארגונים הבאים: "בצלם", "המוקד להגנת הפרט", "יש דין", "עיר עמים", "במקום", "הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל", "עדאללה", "האגודה לזכויות האזרח בישראל" ונשיאה סמי מיכאל, "שלום עכשיו", מוסאווא" ו"מחסום ווטש".

 

התגובות להחלטה לא איחרו לבוא. חבר הכנסת, ניצן הורוביץ (מרצ) תקף בחריפות את ההחלטה ופנה היום ליועץ המשפטי של הכנסת בבקשה לבדוק את ההצעה להקמת הוועדה. "חברי כנסת מהימין הקיצוני מבקשים להשתמש בכלי פרלמנטרי ובתקציב הכנסת כדי לקיים חקירה פוליטית שמאפיינת משטרים אפלים, במטרה לסתום פיות, ולהשתיק ביקורת לגיטימית" טען הורוביץ.

 

בתגובה להחלטה אומרים בארגון "בצלם" כי הם גאים בעבודתם לקידום השמירה על זכויות האדם בשטחים, שנעשית כחוק ובשקיפות מלאה. "רדיפה וניסיונות לסתימת פיות לא יעצרו אותנו. בדמוקרטיה, ביקורת על הממשלה היא לגיטימית וחיונית", אמרו בארגון. בארגון מטילים ספק ביכולתה של הוועדה לחשוף מידע שאינו ידוע לרשם העמותות ומכאן שמהמניע להקמתה "אינו הגברת השקיפות, אלא רצון לפגוע בעבודתם של ארגוני זכויות האדם באמצעות הכפשה והסתה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.