חשיפה: מקורב לנתניהו נועד עם נשיא סוריה בדמשק - והעביר מסרים

 
עודכן 20:13 03/01/2011

מלקולם הונליין, בכיר בקהילות היהודיות בארה"ב ומי שנחשב לאיש אמונו של נתניהו, נועד בשבועיים האחרונים עם בשאר אסד בדמשק. במהלך הביקור העביר הונליין לאסד מסרים מנתניהו. ראש הממשלה: "יש לי מספיק שליחים אבל אסד ממשיך להתעקש על התנאים המוקדמים"

 
 
 
 
 

(3:26 דקות)

בפעם הראשונה זה זמן רב - חילופי מסרים בין ירושלים לדמשק. לחדשות 10 נודע כי בשבועיים האחרונים ביקר בדמשק שליח סודי מקורב מאוד לראש הממשלה, בנימין נתניהו. מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארצות הברית, מלקולם הונליין, הוא אותו שליח שביקר בסוריה וצויד על ידי נתניהו במסרים לנשיא הסורי, בשאר אסד.

 

ממידע שמגיע מוושינגטון עולה שהונליין הוזמן באופן אישי על ידי הנשיא אסד והוא הגיע למדינה בידיעת מקורבו נתניהו ובברכתו. בביקור פגש הבכיר בקהילות היהודיות בארצות הברית ומי שנחשב לאיש אמונו של ראש הממשלה את הנשיא הסורי ואת שר החוץ, ואליד אל-מועלם. הביקור התאפשר בזכות איש עסקים יהודי-אמריקני ממוצא סורי, ג'וי עלאם, שתיווך בין הצדדים.

 

במהלך הביקור ייתכן שהושגה גם הפשרה מהכיוון הסורי כלפי יהדות סוריה בתפוצות. הנשיא הסורי הודיע כי יאפשר להם לשפץ את כל בתי הכנסת ובתי הקברות בדמשק ובחלב. אסד בעצמו אמר כי הוא מאפשר את השיפוץ של מה שנשאר מהמורשת היהודית כדי שיהודים יוכלו לבוא ולבקר ולראות את המורשת היהודית שהייתה בסוריה. בנוסף, גם האמריקנים מעורבים בנושא זה. נציג הממשל האמריקני, פרד הוף, ביקר בדמשק בימים האחרונים. בממשל האמריקני גם מקווים כי מינוי השגריר בדמשק יאיץ את המגעים.

 

לשכת נתניהו מסרבת להתייחס למידע הזה אבל היום, אחרי שהונליין כבר נועד עמו והחזיר לו מסרים מהנשיא אסד, אמר נתניהו: "יש לי מספיק שליחים לנשיא סוריה אבל הנשיא הסורי ממשיך להתעקש על התנאים המוקדמים שלו". מדובר באותם תנאים מוקדמים להחזרה עתידית של כל רמת הגולן אחרי משא ומתן עתידי בין ירושלים לדמשק. יש לציין כי אין מדובר במשא ומתן שמתגלגל בין הצדדים אולם ייתכן שמדובר באיתות סורי משמעותי ביותר עד עכשיו למקורב בכיר מאוד לנתניהו.

 

גם מלקולם הונליין הכחיש את הנושא וענה בתגובה: "אני לא חושב שבעת הזו יש מקום למשא ומתן בין ישראל לסוריה. איני עוסק במשא ומתן או בקידום הסכם שלום. אם ביקרתי בסוריה זה היה לא למטרות השגת שלום אלא לקידום עניינים הומניטאריים".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.