סלח לי, יש לך חור בסדין

 
 
עודכן 16:37 17/08/2003
דרור נובלמן

דרור נובלמן מבסוט מפוטנציאל קירוב הלבבות של הטלנובלה החרדית הראשונה בישראל, "החצר"

 
 
 
 
 
שיחקו אותה הדוסים. לא רק ש"החצר" היא טלנובלה ראויה להפליא, אלא שגם העיתוי המוצלח בו עלתה - בימים נפלאים אלו של קירוב לבבות, בהם הוכיח האדמו"ר יואב שוורד, שכל רווק ישראלי חייב להצטייד בציטטות מין הגמרא כדי לכבוש כוסיות - הופך את "החצר" לבית ספר האוליטימטיבי לשורות פיק-אפ.

הפתיחה אמנם עשויה לבלבל את חובבי הז'אנר - לרגעים נדמה שאנו צופים בניסוי שמטרתו בידוד גן ההצלחה של טלנובלות, כשלצורך הניסוי, השאירו בתוכנית רק את הטקסטים המופרכים, ונפטרו משאר אלמנטים הכרחיים, כמו נערות חינניות, אסטטיקה או צבעוניות – אפעס, התוצאה מוצלחת מאוד: החבר'ה בתכלת יודעים מה הם עושים. אותם לא תתפסו מפיקים תוכנית כמו "אסתי המכוערת", שמאוכלסת על ידי כונפה אחת והרבה שפנפנות. מה פתאום. אצלם בדיוק להיפך - לוסי דובינצ'יק אחת ועוד כמה רבניות קוק.

אבל זה לא משנה כלל. זה כל היופי. הנשים ב"החצר" ממילא זניחות, וזה אחד הדברים הכי יפים בתוכנית ובדת בכלל. אחרי שסבלנו בסדרות קודמות מנשים דעתניות, כמו ליה הבמאית, רונה הקשוחה, או לבנה הנהנתנית, נפלא לגלות שב"החצר" אין אפילו פריים אחד בו מצולמת אשה מחוץ למטבח. סחתיין.

עם זאת, גם הטלנובלה החרדית הראשונה לא חפה מקשיים. אחד, שמזכיר צפייה בסרט יפני, הוא הקושי להבדיל בין הדמויות. כולם לובשים שחורים, לכולם יש זקנים מודבקים, ולכולם פאות שיורדות מהרקות דווקא. איך אפשר לזהות מיהו שרולי ומיהו משולם כשכולם נראים אותו דבר? יש לתת על כך את הדעת. אני ממליץ בחום לקחת דוגמא מה"טלאטביז", שם פתרו בעייה זהה על ידי כך שצבעו כל דמות בצבע עליז אחר.

עם זאת, הצורה אינה מעידה על התוכן, ובמקרה של "החצר", העלילה היא ממתק טלוויזיוני אמיתי. ראשית אנו נחשפים לחנוך (אלי מרקו במיל'), אברך שסרח ונשלח לשישה חודשי מאסר על לא עוול בכפו. מה שמעניין פה זו המטאמורפוזה שעובר חנוך דנן בכלא. הוא נכנס לשם אברך חרדי מנומס, עטור זקן, מגבעת וגינונים, אבל חוזר חילוני מעפן, עם לוק של שליח ירקות חובש כובע של אנס סדרתי, ובכלל מזכיר מאוד קלסתרוני משטרה של מבוקשים. מה בדיוק חוללו לו הסוהרים?

כעת אנו נחשפים לתופעה יפה וראויה לשבח: בני משפחתו החרדים של חנוך מחרימים אותו באופן טוטאלי ומביעים אמון בלתי מסוייג במערכת המשפט הישראלית ("אבל אתה אשם! בית המשפט קבע!"). זה לא דבר שיש להקל בו ראש.

בכלל, "החצר" מפריכה הרבה דעות קדומות ומקרבת לבבות בטירוף. אמרו לכם שהחרדים לא עושים צבא? אמרו לכם שהם חיים בבועה משל עצמם? שיקרו לכם. כי כן אכפת להם, ועוד איך. "החצר" חושפת רב מרכזי וחסידים בכירים, שעיקר דיוניהם נעים סביב "הקריה". מה ששמעתם, הם כולם גרים בקריה, ומתדיינים ללא הרף על תוכניות ההרחבה של הקריה. זו פטריוטיות!

ולא רק זה, זו פעם ראשונה שאנו נחשפים לחרדים בסצנות רגשיות ואנושיות: אוהבים, בוגדים, חורשים מזימות, בוכים, מגלים טוב לב. מגוון רגשות מלא. לראשונה מצטיירים חרדים במדיה הישראלית כאנושיים. נחשו מה? הם אפילו לא מזיעים.

אולי זה בזכות האקזוטיקה (בכל זאת בואנוס איירס הרבה יותר קרובה מבני-ברק) אבל נדמה שהדמויות ב"החצר" פחות שטוחות מדמויות טלנובלה רגילות. אפילו הרב הבכיר (עמוס לביא), שבתחילה מצטייר כסטריאוטיפ חרדי סטייל הזקן מחנהל'ה ושמלת השבת, משתחרר בהמשך, ומתגלה כקומבינטור שמחלק מינויים בלי לדפוק חשבון (כשרצה לרכך את השוטר כינה אותו "רבי" ובשביל לבטל דו"ח, גם היה הופך אותו לשליט"א). יש בזה משהו מרענן ואפילו אמין. תככים בחצר של חסידות לעולם ישמשו כרקע אמין יותר ומעניין יותר מקרבות שליטה בין פיצריות ("אהבה מעבר לפינה") או זיבולי שכל של משרדי פירסום ("אסתי המכוערת").

בקיצור, "החצר" לא נופלת משום טלנובלה ישראלית מקבילה. האם תצליח לפגוע לטעמם של מנויי ערוץ התכלת? זו כבר שאלה אחרת. פוטנציאל ההערצה והמרצ'נדייזינג שלה קטן משמעותית, וכלל לא בטוח שפרומה, גדליה ועוזיאל, מהווים תחליף הולם לריקי, ירון וקובי. ועדיין, "החצר" כסנונית טלנובלה ראשונה של ערוץ נישה, עשויה לסמן מהפך ולתת השראה לעוד ערוצים להצטרף למירוץ. האם בקרוב נזכה לראות טלנובלה רוסית בישראל פלוס, טלנובלה מוזיקלית ב-24, או, השם ירחם, טלנובלת סקס בערוץ אגו? נותר רק להתפלל.
____________________________________
החצר, ערוץ התכלת, שני וחמישי ב-19:30