תחקיר: משרד הבריאות לא שלח את ילדי רמדיה לבדיקות קריטיות

 
עודכן 20:07 15/11/2010

חירשות, גמגום וחוסר יכולת ללכת - הן רק חלק מבעיות ההתפתחות מהן סובלים ילדי המעגל השלישי של רמדיה. מדובר בילדים שצרכו מהנוסחה המקולקלת אך בעיות ההתפתחות שלהם התגלו רק כעבור זמן. תחקיר חדשות 10 מגלה כי בדיקת דם פשוטה אז ומעקב יכלו אולי למנוע מהם את הסבל

 
 
 
 
 

(06:35 דקות)

שבע שנים לאחר פרשת "רמדיה" מראה מחקר חדש כי עשרות ילדים שלא נפגעו מיידית מן המוצר פיתחו בעיות קשות בהתפתחותם. תחקיר של חדשות 10 חושף הערב (שני) כי משרד הבריאות הסתפק בזמנו בהנחיות כלליות לאלפי ילדים שצרכו רמדיה ולא טרח לשלוח אותם לבדיקות דם קריטיות.

 

פרשת רמדיה החלה לאחר שבחודש אחד אושפזו כ-20 תינוקות שסבלו מתסמינים נוירולוגיים קשים, במקביל במספר בתי חולים. עד מהרה התברר כי הסיבה לבעיות נעוצה בתרכובת הצמחית של "רמדיה". בתחליף החלב היה חוסר בויטמין B1 הידוע בכינוי תיאמין - אחד המרכיבים החשובים להתפתחות המוח.

 

חברת רמדיה הכירה אז בכ-40 תינוקות שנפגעו כתוצאה מנוסחת התחליף. בין התינוקות שלושה נפטרו וכשמונה נפגעו קשה, אך מדובר היה רק במעגל הראשון. לאחר כשנתיים התברר כי 100-200 תינוקות נוספים שסבלו מתסימנים קלים קיבלו טיפול בתיאמין ולמרות זאת התפתחותם היתה בלתי תקינה.

 

"היינו מתעוררים כל המשפחה והשכנים  מהתקפות של צרחות של כאבים כשלוש פעמים בלילה", מספרת ליזה בורגין-אלקנרי, אמו של גיל אחד הילדים שנפגעו.

 

עתה מתברר כי יש גם מעגל שלישי נרחב הרבה יותר. תינוקות שניזונו מרמדיה צמחית ולא סבלו מאף תסמין אז, אך כיום סובלים ממגוון של בעיות התפתחותיות. בין הילדים כאלה הסובלים מגמגום, ילדים חירשים ואחרים שאף אינם מסוגלים ללכת. "אלו ילדים שבמהלך הלילה צורחים מכאבים כי הרגליים שלהם כואבות", מספר עורך הדין אסף נוי, מומחה ברשלנות רפואית שמטפל בפניות רבות של משפחות.

 

בדיקת הדם של הבן הוכיחה מחסור בתיאמין

למרות כל האזהרות משרד הבריאות מסתבר לא טיפל בילדי אותו מעגל שלישי. רופאים רבים הזהירו כבר אז כי בפגיעה מוחית ייתכן ויעבור זמן עד שיתגלה הנזק, אך במשרד הבריאות העדיפו שלא לאסוף את כל הנתונים אודות ילדים שניזונו מרמדיה צמחית מקולקלת.  המשנה למנכ"ל משרד הבריאות דאז, ד"ר יצחק ברלוביץ', אומר היום כי פשוט "לא נמצאה לכך כל הצדקה".

 

בזמן שהפרשה התפוצצה התבקשו כל ההורים שילדיהם צרכו רמדיה צמחית להגיע לקופות החולים ולקבל את השלמת התיאמין החסר. אולם משרד הבריאות לא ביצע לאחר מכן בדיקות לאותם תינוקות כדי לדעת האם מנת התיאמין שקיבלו אכן הספיקה.

 

עורך דין נוי מספר על זוג הורים שהגיעו אליו עם בדיקת דם שהראתה כי למרות שבנם קיבל תוספת תיאמין עדיין היה מחסור משמעותי בויטמין בגופו של התינוק. אם אכן במשרד הבריאות היו דורשים מכל ילד שקיבל את תוספת התיאמין לבצע בדיקות דם שתבדוק האם יש כמות מספקת תיאמין בדמו - ייתכן כי מילדים רבים היו נמנעות אותן בעיות התפתחויות עמם הם נאלצים להתמודד כיום.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.