על פנים מרוסקים, איומים וסיפורי זוועה

 
עודכן 13:25 04/11/2010

מאחורי הקלעים של סדרת הכתבות על אלימות שוטרים • דב גיל-הר מספר על מפגש עם אזרחים מבוהלים, על אטימות המערכת ועל איומים מרומזים על תחקירניות חדשות 10

 
 
 
 
 

הרעיון לטפל בנושא אלימות שוטרים נולד בעקבות סיפורים שנחשפנו אליהם במסגרת העבודה בחדשות. פניות של מספר אזרחים שפרשו בפנינו תמונה מדאיגה של תופעה, שלא ברור היה מה היקפה.

 
קורבן אלימות שוטרים
קורבן אלימות שוטרים צילום: חדשות 10

אוסף המקרים להם נחשפנו במהלך העבודה על הסדרה הצליח להדהים גם אותנו. סיפורי אימה שלא מסתדרים עם שום דבר שאנחנו מכירים. אזרחים שנקלעו לסיטואציות שהסתיימו בחבלות וצלקות נפשיות קשות במפגש אקראי עם שומרי החוק.

 

השאלה הראשונה שעלתה הייתה מדוע מפגש של אזרח שומר חוק, נורמטיבי, ממש השכן ממול, עם שוטר במדים, צריך להסתיים כך.

 

לא כל שוטרי משטרת ישראל אלימים וחשוב להדגיש זאת, הבעיה היא שהארגון כארגון לא ממש יודע כיצד להתמודד עם העניין. כשפנינו למשטרה בבקשה לסייע לנו בנתונים מייד קבלנו הבהרה כי לא יהיה שום שיתוף פעולה. חוסר היכולת של המשטרה להתייצב מול התופעה של בריונות של אנשים מתוך שורותיהם, להוקיע אותם ולהתנער מהם וממעשיהם מציירת תמונה עגומה.

 

מדאיגה עוד יותר הייתה העובדה כי כשהחלנו בתחקיר ותחקירנית הסדרה טלפנה לאחד מהשוטרים המעורבים בפרשה  נאמר לה כי הוא יודע את מספר הטלפון שלה בבית ואיפה היא גרה. רבים מהאנשים אליהם הגענו ושמענו מהם על אלימות שוטרים קשה, חששו להתראיין.

 

המחלקה לחקירות שוטרים בישראל מתמודדת מדי שנה עם אלפי פניות של אזרחים, מאות מתוכן בגין שימוש בכוח לא סביר של שוטרים כלפיהם. עם צוות קטן של חוקרים, חלקם אנשי משטרה מושאלים, הם מנסים לתת מענה ונתקלים פעם אחר פעם בקושי גדול לפענח את המקרים כשהם נתקלים בחומה בצורה של "אחוות לוחמים", תיאומי עדויות של שוטרים ושקרים כדי לכסות אחד על השני .

 

בראיונות עם חוקרים ואנשי אקדמיה ניסינו להבין את המפגשים הנפיצים האלו - שוטר שקיבל מנדט לאכוף חוק ולהשתמש בכוח סביר כשנדרש, לוקח את הכוח הזה כמה צעדים יותר מדי. תסכול, שכר נמוך וחוסר הערכה יכולים להיות רק חלק מהסיבות שמביאות שוטרים להתפרצויות אלימות כלפי אזרחים - אבל בוודאי אינם מהווים צידוק לכך.

 

עד שהמשטרה תתייצב בכנות, ביושר, עם מוטיבציית שיא לשפר את המפגש עם האזרח (לפחות כמו המוטיבציה שיש לה במלחמה בפשיעה), ימשיכו להסתובב בינינו אזרחים מרוסקי פנים, שאיתרע מזלם להיתקל בשוטרים אלימים.

 

נתקלתם באלימות שוטרים או תיעדתם אלימות כזו?

פנו לכתובת shotrim@nana10.co.il

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.