דוח חדש: הסרט שהפליל את המג"ד מנעלין - מפוברק

 
עודכן 22:41 20/10/2010

התפתחות בפרשת הירי על מפגין כפות בנעלין. הפיזיקאי נחום שחף שחקר מטעם צה"ל את הירי בילד הפלסטיני מוחמד א-דורה, קובע בדוח חדש שהסרט שהפליל את המג"ד עמרי בורברג הוא מפוברק ומבושל וכי נעשה לו עוול

 
 
 
 
 

(2:59 דקות)

"הטענה שלי היא שהם פשוט חתכו פה תמונות. הם הכניסו פה תמונות מפוברקות", כך טוען נחום שחף, פיזיקאי שחקר את הסרטון שתיעד את הירי בפלסטיני בנעלין לפני למעלה משנתיים. בעקבות הפרשה הרשיע בית הדין הצבאי המיוחד בקריה את מפקד גדוד 71 לשעבר, סגן אלוף עמרי בורברג וכן את החייל סמל ראשון לאונרדו קוריאה. 

 

בהחלטה, שהתקבלה פה אחד, הרשיעו השופטים את בורברג בעבירות של ניסיון איומים והתנהגות שאינה הולמת. את החייל היורה הרשיעו בעבירות של שימוש בלתי חוקי בנשק והתנהגות שאינה הולמת.

 

שחף חיבר תחקיר משלו על הירי של בליסטיקה גיאומטריה וקול ומסקנתו היא כי לבורברג נעשה עוול משווע. שחף נשכר על ידי צה"ל לחקור את הירי בילד הפלסטיני, מוחמד א-דורה לפני 10 שנים. אז קבע שחף כי מדובר בפיברוק. כעת טוען שחף שהסרט שכל כך השפיע על שופטי בג"ץ בפרשת נעלין מבושל ומפוברק.

 

"אנו רואים את אשרף מצביע על הפגיעה, הוא מחזיק את הרגל הפגועה, וכשמסתכלים על התמונה של הירי, לא מבינים איך הוא נפגע, כי אם אני לוקח את כיוון הרובה ברגע הירי, ורואים את הרשף של הירי, רואים שהכיוון של הרובה שמאלה מהרגל ואנחנו לא יודעים כמה. לא ברור אם כך איך הרגל יכלה להיפגע", אמר שחף. "היה פה פברוק בפציעה הזאת".

 

כדי לתת תמונה מלאה לטענות שחף הוכנה המחשה. לפי ההמחשה, המג"ד בורברג כלל לא ראה את החייל בגלל דלת הג'יפ ובגלל שעמד בעומק התמונה. הם לא ראו זה את זה. נשמעה היריה וסרט הצילום נקטע. במציאות המג"ד קפץ על החייל היורה, טילטל אותו ואמר לו "מה אתה עושה, למה ירית?, מי אמר לך לירות? מה אתה מפגר?".

 

"אני מתכוון להגיש תלונה ליועץ המשפטי לממשלה שיפתח בחקירה וימצה את הדין נגד מי שאחראי לבישול ולזיוף", אמר סא"ל (מיל') עו"ד שלומי ציפורי, סנגורו של בורברג. מארגון "בצלם" נמסר בתגובה: "הטענות מופרכות והזויות. נשמח לשתף פעולה עם כל בדיקה מקצועית ובלתי תלויה של הקלטת".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.