פקודת מטכ"ל: אסור לחיילים להתקרב לעצי אורן - בגלל זחל מסוכן

 
עודכן 16:42 07/10/2010

בהמלצת חיל הרפואה נקבע כי על חיילים להמנע מלהתקרב לעצי האורן בגלל זחלי תהלוכן האורן, שגורמים לבעיות רפואיות. קצין רפואה בצה"ל: "במגע עם עור חשוף הזחלים רעילים במיוחד עקב חומר שמפרישות השערות שלהם"

 
 
 
 
 

צה"ל נגד עצי האורן: פקודת מטכ"ל שנוסחה לאחרונה אוסרת על חיילים להתקרב, לנוח או לישון סמוך או מתחת לעצים ברחבי ישראל. הפקודה יוצאת הדופן כוללת את כל החיילות וכל החיילים ללא יוצא מהכלל. ההחלטה לשלב את הפקודה התקבלה לאחר המלצת חיל הרפואה וקצין רפואה ראשי, בעקבות מקרים רבים בהם נפגעו חיילים מהעצים.

 
הזחלים עלולים לגרום גם לעיוורון
הזחלים עלולים לגרום גם לעיוורון צילום: Getty Images/ אימג'בנק

קצין רפואה בצה"ל הסביר לחדשות נענע 10 כי ההוראה ניתנה "בעקבות חיילים רבים שלקו בבעיות בריאותיות עקב זחלי 'תהלוכן האורן', שידועים בכינוי זחלי תוואי התהלוכה. מדובר בזחלים שניזונים ממחטי האורן ומתרבים בעצים או בסמוך אליהם. 

 

במגע עם עור חשוף של בני אדם הזחלים רעילים במיוחד, עקב חומר שמפרישות השערות שלהם. חיילים רבים שבאו במגע שלא במודע עם הזחלים בעת מנוחה סמוך או מתחת לעצים, סבלו ממפגעי בריאות שכללו דלקות, גירודים ואף סממני אלרגיה שונים".

 

בחיל הרפואה מציינים שאותם זחלים שמהווים בעיה עלולים לגרום גם לעיוורון במקרים שונים. אירועים אלה מתרחשים בכל מגע עם הזחל.

 

הזחלים זכו לשמם מאחר שבמהלך הזחילה הם מבצעים שיירה הנראית כמו תהלוכה. כך הם נעים ממקום למקום בעץ ואם אחד הזחלים נופל או נמצא באדמה סביב עצי האורן, עלול האנשים בסביבה להפגע. ככל שהגוף הוא רירי יותר, כך הסכנה גדולה יותר.

 

במד"א מציינים כי בכל מקרה של פגיעה מהזחל יש לקבל טיפול רפואי. הטיפול הראשוני הוא שטיפת המקום במים זורמים. בכל מקרה של חדירת שיערות הזחל לעיניים יש להתפנות לבית החולים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.