גבי אביטל מתגונן: "איפה הפתיחות וחופש הדעה?"

 
עודכן 18:35 05/10/2010

המדען הראשי המפוטר של משרד החינוך, ד"ר גבי אביטל, יצא נגד ההחלטה לפטרו. "איפה חופש הדעה, הויכוח והדיון בנושאים כל כך חשובים?". על דעותיו בתורת האבולוציה אמר - אני מבין את התורה, אך יש בה פגמים מדעיים מוכחים שלא מלמדים אותם"

 
 
 
 
 

(2:12 דקות)

ד"ר גבי אביטל, המדען הראשי של משרד החינוך שפוטר לאחר שאמר כי יש ללמד חלופות לתורת האבולוציה, פיקפק בקשר שבין התחממות כדור הארץ לפעילות בני האדם וקרא לארגונים הירוקים "דת משיחית", הגיב היום (שלישי) לראשונה על פיטוריו ואמר כי מנכ"ל משרד החינוך "טעה בערכו המקצועי".

 

בראיון לרדיו ירושלים התייחס אביטל לאמירותיו לגבי תורת האבולוציה ואמר "אני חושב שהוא טעה בערכי המקצועי, אני מבין את התורה, אני מבין את הכל, אך יש בה פגמים מדעיים עצומים ומוכחים אבל לא מלמדים את זה ולא רוצים ללמד את זה". עוד המשיך אביטל - "אני העזתי לצאת נגד - איפה הפתיחות? איפה חופש הדעה, הויכוח והדיון בנושאים כל כך חשובים?".

 

כזכור, דעותיו של אביטל נחשפו לראשונה בחדש פברואר 2010 בעיתון "הארץ". אביטל תקף באותה תקופה את ההסכמה המדעית הרחבה בדבר הקשר בין פעילות האדם לשינויי האקלים, ואמר כי אם ימשיכו לכתוב בספרי הלימוד שכדור הארץ מתחמם בגלל פליטת פחמן דו חמצני - הוא יתעקש על כך שזה לא המצב.

 

אביטל הבהיר אז כי אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף - ירצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן. לטענתו, יש הרבה אנשים שלא חושבים שתורת האבולוציה נכונה. "יש כאלה שעבורם האבולוציה היא דת והם לא מוכנים לשמוע שום דבר אחר. חלק מהחובה שלי, במסגרת תפקידי במשרד החינוך, היא לבדוק את תוכניות הלימודים וספרי הלימוד".

 

אביטל מונה לתפקיד המדען הראשי של משרד החינוך מצד השר גדעון סער. את תאריו האקדמיים הוא השיג בפקולטה להנדסה אווירונאוטית בטכניון, שם הוא מרצה על תורת הזרימה והאווירודינאמיקה. בעבר הוא שימש כמנהל תחום אווירו-מכניקה ב"אלביט".

 

לאחר מאמרים שפרסם, ובהם התבטא נגד תורת האבולוציה, נשמעו קריאות לפטר את אביטל. ואכן הוא פוטר. בהודעה מטעם משרד החינוך, נכתב כי ההחלטה לפטר את המדען התקבלה על דעת שר החינוך סער.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.