סיבה לדאגה? החל תדלוקו של הכור בבושהר

 
עודכן 08:06 21/08/2010

לאחר כ-30 שנה של עבודה מאומצת, החלו מדעני הגרעין האיראניים והרוסים להפעיל לראשונה את הכור הגרעיני האיראני בבושהר. רוסיה התחייבה לפנות את הפסולת הגרעינית לשטחה, ובכך למנוע מאיראן להשתמש בפלוטוניום לייצור נשק. גם אחמדינג'אד הרגיע: "לא רוצים פצצה"

 
 
 
 
 

מדעני הגרעין האיראניים והרוסים החלו להפעיל היום (שבת) לראשונה את הכור הגרעיני האיראני הראשון בבושהר. על פי דיווח בסוכנות הידיעות AP, הדלק שישמש את הכור מועשר באורניום ברמה הנמוכה בהרבה מזו הנדרשת לייצור פצצה גרעינית.

 
הכור באיראן. רוסיה מרגיעה
הכור באיראן. רוסיה מרגיעה צילום: רויטרס

תהליך תדלוק הכור שהחל היום צפוי להימשך שבועיים, לאחר שרוסיה כבר סיפקה לאיראן יותר מ-80 טונות של דלק גרעיני. פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יפקחו על העברתו לכור.

 

כבר בעוד חודשיים או שלושה חודשים יתחיל הכור לספק חשמל לרשת החשמל האיראנית, אך לישראל ולמערב כנראה שאין סיבה לדאגה, שכן רוסיה התחייבה לפנות את הפסולת הגרעינית לשטחה, ובכך למנוע מאיראן להשתמש בפלוטוניום לייצור נשק.

 

הכור בבושהר, שנועד לטענת האיראנים להפקת אנרגיה, החל להיבנות כבר בשנות השבעים בסיוע רוסיה. המומחים המפעילים אותו הוכשרו ברוסיה והושקעו בו מיליארדי דולרים. יצוין כי גם אם הכור במהותו הוא תחנת כוח, פיתוחו יכול לתרום ליכולתה הגרעינית הצבאית של טהרן, הן על ידי רכישת ידע והן על ידי ניצול הדלק המשומש להפקת פלוטוניום, שהשימוש בו הוא אחת הדרכים להגיע לנשק גרעיני.

 

אחמדינג'אד: "לא רוצים פצצה"

ראש סוכנות הגרעין באיראן, עלי אכבר סלאחי, אמר בעקבות התחלת תדלוקו של הכור בבושהר כי מדובר ביום שייחקק בדפי ההיסטוריה. "אני מודה לממשלה הרוסית ששיתפה פעולה עם האומה האיראנית", הוא ציין, והוסיף כי מדובר בסמל להתנגדות ולסבלנות של טהרן. ברוסיה אמרו היום כי הם מחויבים לפרוייקט.

 

אתמול חשפה איראן טיל קרקע-קרקע חדש, "קיאם 1", שעל פי דיווחי התקשורת יהיה מצויד במערכות הנחייה חדישות ומתוחכמות. על רקע הדברים, שלח נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד מסר מאיים לישראל, בראיון לרשת "אל-ג'זירה", לפיו "היישות הציונית אינה אמיצה מספיק כדי לתקוף את איראן, והתגובה האיראנית תהיה מוחצת".

 

בראיון אחר, שהעניק לעיתון היפני "יומיורי שימבון", אמר אחמדניג'אד כי ארצו מוכנה לחדש את המשא ומתן עם מדינות ה-G6, בהן ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה, כבר בסוף חודש אוגוסט או בתחילת חודש ספטמבר. זאת, כדי שתספקנה לה דלקים למתקני המחקר בטהרן. אחמדינג'אד רמז לאפשרות שאיראן תפסיק את תוכנית העשרת האורניום אם יסכימו המעצמות להצעתה. עם זאת, הבהיר הנשיא: "זכותנו להעשיר אורניום. אנחנו לא שואפים להחזיק בפצצה גרעינית".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.