יום האדמה בסכנין: "המאבק נגד הכיבוש הוא סלע קיומנו"

 
עודכן 16:07 30/03/2010
יונתן גונן ואיריס מיזן

אלפי בני אדם מציינים את יום האדמה ה-34 בעצרת המונים בסכנין. ח"כ מוחמד ברכה אמר כי "מאבק עממי הוא הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם הכיבוש". הפגנות גם ברחבי הגדה. חמאס: "לא ניתן לנכבה להתרחש שוב"

 
 
 
 
 

(1:42 דקות)

הפגנות בישראל ובגדה
הפגנות בישראל ובגדה צילום: רויטרס (ארכיון)
בעוד שבישראל מציינים את חג הפסח, במגזר הערבי בישראל ובציבור הפלסטיני מציינים היום (שלישי) את "יום האדמה" ה-34, שמצויין כל שנה בעקבות מותם של שישה מפגינים בהפגנה נגד הפקאת קרקעות שנערכה ב-1976.

בערים הערביות הגדולות בגליל ובמשולש וכן בדרום הארץ נערכות הפגנות ועצרות, כשההפגנה המרכזית נערכת בעיר סכנין בשהתתפות אלפי בני אדם. השנה עומדות ההפגנות בסימן המאבק על הקרקעות, כשברקע המתח סביב האירועים האחרונים בירושלים.

"המאבק שלנו נגד הכיבוש והגזענות בישראל הוא סלע קיומנו והוא נמשך כבר 62 שנה. זכותו של עם היא להגן על עצמו תחת הכיבוש כדי להשתחרר", אמר יו"ר חדש, ח"כ מוחמד ברכה, המשתתף בעצרת.

"לאור המצב הנוכחי, מאבק עממי הוא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הכיבוש. כל משא ומתן ללא לחץ עממי לא יניב פירות", הבהיר ברכה.

במקביל להפגנות בישראל, נערכות הפגנות גם ברחבי הגדה המערבית. כ-200 בני אדם הגיעו לכפר קרוואת בני חסן, וראש הממשלה הפלסטינית, סלאם פיאד, נטע עץ במקום.
 

חמאס מבהיר: "רק מאבק צבאי"

הארגונים הפלסטינים הוציאו הודעות לרגל יום האדמה, כשחלקם קוראים לפלסטינים "להגן על ירושלים", בעקבות אישורי הבנייה האחרונים, המהווים מבחינת הפלסטינים "ניסיון לייהד את ירושלים".

החמאס פרסם הודעה מיוחדת, שבה הובהר כי הדרך היחידה לשמור על האדמה והמורשת הפלסטיניות היא מאבק צבאי ואידיאולוגי בישראל. "אסור לתת לנכבה להתרחש פעם נוספת", הדגישו בתנועה.

בהודעה של הפתח נאמר כי "האדמה נכבשה והעם מוכן להקריב קורבנות ושהידים כדי להשיגה חזרה". הג'יהאד האסלאמי פרסם אף הוא הודעה: "ציון יום האדמה הוא הוכחה לדבקות העם הפלסטיני בזכויותיו הלגיטימיות".

במהלך ההפגנה שנערכה בסכנין הונפו תמונות של נסראללה והושמעו קריאות נגד ארה"ב. "היא ראש הנחש", אמרו המפגינים. ח"כ אחמד טיבי שהשתתף בהפגנה אמר כי מומלץ ואף רצוי למתוח על ישראל ביקורת. "הם האחראים להתווית המדיניות המפלה כלפי הערבים", אמר.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.