בית המשפט קבע: צה"ל ישלם לתושבי מאחז פיצוי על הרס בפינוי

 
עודכן 02:43 25/01/2010
חדשות nana10

בית משפט השלום הורה לצבא לשלם 432,000 ש"ח לתושבי "יד יאיר", כיוון שלטענתם המשיך בהרס המאחז - למרות צו ביניים שהוציא בג"צ להפסקת הפעולות. את ההחלטה קיבל רשם בית המשפט לאחר שהמדינה לא הגישה כתב הגנה בנושא משך חצי שנה

 
 
 
 
 
בית משפט השלום בירושלים חייב את צה"ל לשלם קנס של 432,000 לאחר שעל אף צו ביניים שהוציא בג"צ המשיכו כוחות הצבא לבצע פעולות הריסה במאחז "יד יאיר".
 
צה"ל נאבק עם המתיישבים בעת פינוי "יד יאיר"
צה"ל נאבק עם המתיישבים בעת פינוי "יד יאיר" צילום: ארכיון nana10
לפי המדווח ב"הארץ", רשם בית המשפט השלום, נמרוד פלקס, הוא שחייב את צה"ל לשלם לתובעים את הסכום, לאחר שבמשך חצי שנה נוכח בקשות דחייה, לא הגישה המדינה כתב הגנה בנושא.

תושבי המאחז הגישו ביולי 2009 תביעות נזיקין נגד מי שהיה אז מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל נעם תיבון, נגד מפקד חטיבת בנימין, אל"מ אביב רשף וראש המנהל האזרחי ביהודה ושומרון, תא"ל יואב מרדכי. בכתב התביעה טענו התושבים כי בספטמבר 2008 הגיעו כוחות צה"ל ליישוב והרסו מבנים על תכולתם, זאת למרות הצו שהוציא בג"צ.

לדבריהם, שלושת הקצינים הם האחראים העיקריים להרס. התושבים טוענים כי אלוף משנה רשף אף התחייב בפניהם כי המאחז לא יפונה עד שיוסכם על הקצאת חלקה חלופית למאחז, סמוך ליישוב דולב. התובעים דרשו אז סכום פיצוי של כ-430 אלף שקלים על הנזק לרכוש שנגרם להם.
 
כתב התביעה הוגש כחלק משורה של תביעות שהוגשו נגד קצינים ביהודה ושומרון אשתקד. בעקבות תביעתם הנוספת של תושבי "יד יאיר" הבטיח אז שר הביטחון, אהוד ברק כי "חיילים וקצינים הפועלים במסגרת תפקידם יזכו למלוא הגיבוי, התמיכה והסיוע של המדינה ומערכת הביטחון".

עתה, לאחר החלטת הרשם עומדת המדינה להגיש כתב הגנה ולדרוש את ביטולו של פסק הדין.

בתגובה שמסר דובר צה"ל ל"הארץ" נאמר, "ב- 18 בינואר השנה דן בית המשפט בדבר מתן אורכה למדינה לצורך כתב הגנה המנוהל בנושא פינוי נקודת ההתיישבות הבלתי חוקית המכונה "יד יאיר". במסגרת ההחלטה הורה בית המשפט לנתבעים לשאת בהוצאות התובעים בסך 1500 שקלים. החלטה זו אינה נוגעת להתנהלותם האישית של הנתבעים אלא נוגעת לבקשת האורכה על ידי המדינה".

עוד נמסר בתגובה כי "אף קצין לא יידרש לשלם באופן אישי בגין ההחלטה. במסגרת ניהול התביעה, הגישה המדינה לבית המשפט הודעת חסינות עובד ציבור ביחס לבעלי התפקידים שנתבעו באופן אישי, בה בקשה לדחות את התביעה נגדם ולהותיר את המדינה כנתבעת אחת".
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.