גוגל נגד סין

 
גוגל לסין: יאללה ביי
גוגל לסין: יאללה ביי צילום: CainAndToddBenson, Flickr, CC-BY-SA
 
עודכן 09:31 13/01/2010
דורון פישלר

גוגל מיישמת את הסיסמה Don't Be Evil: מפסיקה את הצנזורה ומאיימת לעזוב את סין בעקבות התקפות האקינג מצד הממשל

 
 
 
 
 
בעקבות מתקפת האקרים נגדה, גוגל הכריזה שהיא מתכוונת להפסיק את צינזור תוצאות החיפוש בסין - גם אם זה אומר שהיא תיאלץ להפסיק לגמרי את פעילותה במדינה.
 
בפוסט בבלוג הרשמי של גוגל אומרת החברה כי החליטה לשקול מחדש את פעילותה בסין, וכי לא תציית עוד להוראות הצנזורה הסינית - על אף שמשמעות הדבר, קרוב לוודאי, היא הפסקת הפעילות של גוגל בסין לגמרי. בפוסט נאמר: "אנחנו מכירים בכך שמשמעות הדבר עלולה להיות לסגור את Google.cn, וייתכן שגם את משרדינו בסין".

ההכרזה באה בעקבות התקפת האקרים על אתרי גוגל ואתרים אחרים שנערכה במהלך החודש האחרון, במטרה להשיג מידע פרטי על משתמשים. מטרת הפריצה, גוגל טוענת, היתה השגת מידע פרטי על פעילי זכויות אדם בסין. גוגל אינה אומרת זאת במפורש, אבל מהפוסט משתמע כי היא מאשימה את הממשל הסיני במתקפה.

גוגל פעילה בסין, באמצעות הדומיין google.cn, מאז 2006, כאשר לאורך התקופה כולה צייתה להנחיות הממשל הסיני, כאשר משמעות הדבר היתה פרסום תוצאות חיפוש מסוננות ומצונזרות. משל, חיפוש אחר "כיכר טיאנאנמן" בגירסה הבינלאומית של גוגל מוביל לעשרות תוצאות העוסקות בדיכוי האלים על ידי הממשל הסיני של ההפגנות שנערכו שם ב-1989; חיפוש בגירסה הסינית של גוגל לא מעלה שום זכר לארוע הזה. הדבר גרר ביקורת רבה נגד גוגל בעולם המערבי. גוגל טענה מצידה כי היתרונות בהנגשת מידע רב לציבור הסיני מצדיקים את הצנזורה. כעת, כאמור, היא החליטה שאינה מוכנה לסבול עוד את הצנזורה והפרת הפרטיות שנערכת באופן סדיר על ידי הממשל הסיני.

עזיבת השוק הסיני משמעותה אובדן עצום של רווח פוטנציאלי עבור החברה, מאחר שסין על מיליארד תושביה היא אחד השווקים הגדולים והמתפתחים במהירות הרבה ביותר בעולם. זוהי הקרבה נדירה מצד תאגיד גדול, ונראה שגוגל אכן מיישמת כאן את עקרון "Don't Be Evil".

עוד נאמר בפוסט: "ההחלטה לבחון מחדש את פעילותנו בסין היתה קשה במיוחד, ואנחנו יודעים שההשלכות עשויות להיות מרחיקות לכת. אנחנו רוצים להבהיר שהמהלך הובל על ידי המנהלים בארצות הברית, ללא ידיעתם או מעורבותם של עובדינו בסין". משפט זה נועד להגן על עובדי גוגל בסין מפני הטרדות מצד הממשל.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.