צ'אבס: "ישראל היא זרוע רצחנית של האימפריה היאנקית"

 
עודכן 18:11 26/11/2009
AP

במהלך ביקורו של נשיא איראן בוונצואלה, תקף צ'אבס את ישראל והאשים את נשיא המדינה, שמעון פרס, באיום על טהרן וקראקס. שני המנהיגים גינו את האימפריאליזם האמריקני ואחמדינג'אד אף הגדיל לעשות כששלף מזוודה ובה כביכול "הפצצה" שמרגיזה את המערב

 
 
 
 
 

(45 שניות)

במהלך ביקורו באמריקה הלטינית, נפגש אתמול (רביעי) נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, עם נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, במטרה לשפר את היחסים בין המדינות ולדון בשורה של נושאים, בהם שיתוף פעולה בתחומי הכלכלה והתעשייה.

שני המנהיגים מצאו שפה משותפת, וגינו את ישראל ואת האימפריאליזם האמריקני. "ישראל היא זרוע רצחנית של האימפריה היאנקית", אמר צ'אבס. אחמדינג'אד מצא דרך מיוחדת ללעוג למדינות המערב כשהוציא מזוודה ובה כביכול פצצת אטום. "כפי שאומר אחי היקר, צ'אבס, האימפריאליסטים כועסים. כי ייצרנו את זה", אמר נשיא איראן כשהוא מצביע על "מזוודת הפצצה".
 
חייל במאבק מול ארה"ב
חייל במאבק מול ארה"ב צילום: רויטרס (ארכיון)
נשיא ונצואלה תקף את נשיא ישראל, שמעון פרס, שאמר לאחרונה כי אזרחי ונצואלה ואיראן יגרמו בקרוב להחלפת מנהיגיהם. "אנחנו מתייחסים לדבריו של נשיא ישראל כאל איום", הגיב צ'אבס על דבריו של פרס.

מלבד ההתקפה על ישראל, הדגיש צ'אבס את המחלוקת בין שתי המדינות לארצות הברית, ואמר כי הן מתמודדות מול איומים מוושינגטון, אותה כינה "אימפריה".

"הוא ניצב אל מול התוקפנות האימפריאליסטית כמו הר", החמיא אחמדינג'אד לעמיתו והוסיף כי שתי המדינות חיילות באותו מאבק עולמי.

ונצואלה ניתקה את קשריה הדיפלומטיים עם ישראל בינואר 2009, במחאה על פעולות צה"ל ברצועת עזה. במקביל, נרשמה התקרבות בין קראקס וטהרן.

לפני כשבוע, הודיע צ'אבס כי איראן מסייעת לארצו להשיג אורניום, אך הדגיש כי פרויקט הגרעין של קראקס ישמש לצורכי שלום בלבד. "אנו פועלים בנושא עם מספר מדינות, עם איראן, עם רוסיה. אנו אחראים למה שאנחנו עושים, אנחנו בשליטה", אמר.

הוא שב ואמר כי גם באיראן וגם בוונצואלה לא מתכוונים לבנות פצצה גרעינית. "אנו מעוניינים בהתפרקות עולמית מנשק גרעיני - לעולם לא נבנה פצצה אטומית", ציין הנשיא.

בחודש הקודם ערך נשיא ונצואלה ביקור רשמי באיראן, במטרה לברך את הנשיא, מחמוד אחמדינג'אד על בחירתו לכהונה שנייה בתפקיד. צ'אבז הודה כי ארצו פועלת בשיתוף עם טהרן במטרה "להקים כפר גרעיני למימוש משאביה הבלתי רגילים של ונצאולה למטרות שלום".
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.