השלום מתחיל בפיצוציה

 
 
עודכן 14:33 09/06/2003
גדי גיא

גדי גיא ממליץ למתעניינים בסם ההזיות המסקרן סלוויה דיווינורום למהר, לפני שהקפיטליסטים המושחתים מוציאים אותו מחוץ לחוק

 
 
 
 
 
בחודשים האחרונים הולך וצובר פופולאריות סם חדש בשם סלוויה דיווינורום. הסלוויה חוקי ברוב מדינות העולם, כמו גם בישראל, וניתן להשגה בקלות באתרי אינטרנט ובחנויות לצרכי עישון. הסחורה בחנויות נעלמת במהירות מדהימה, שכן המוני סקרנים רוצים לנסות את המרענן הרשמי של הקיץ לפני שיוצא מהחוק. זאת, למרות שמדובר בסם המעורר הזיות קשות ונמכר בלי אזהרה, בלי הוראות שימוש ובלי מינונים מומלצים. המערב הפרוע כבר כאן (עם הוראות הפעלה לא משהו).

הסלוויה מגיע מהרי מקסיקו: האינדיאנים משבט המאזאטק מתייחסים אל צמח הסלוויה כבר מאות שנים בחרדת קודש. הם מאמינים שמדובר בגלגול של הבתולה מריה וסוגדים לו בהתאם, למרות שישו כנראה מתהפך בקברו. השאמאנים של השבט מכינים מהסלוויה משקה ירקרק ומר, שמי ששותה אותו נכנס לעולם אחר, מוזר ומפחיד, שיכול להיות מתוק כמו גן עדן או מריר כמו גיהינום.

לפי הדיווחים השונים, החוויה עצמה כל כך אינטנסיבית, שרק מעטים מהסקרנים שניסו את הסלוויה פעם אחת מעיזים לנסותו בשנית. בניגוד לסמים מעוררי הזיות כגון LSD או מסקלין, שגורמים להזיות המערבות את סביבתו המיידית של המשתמש, הסלוויה שולח אתכם לגמרי אל מחוץ לגוף. בעוד התודעה נודדת בעולמות אחרים, הגוף נשאר לשבת באותה תנוחה בה היה קודם. מומחים לעניין ממליצים לנסות את הסם בחדר שקט לחלוטין וחשוך, שכן בניגוד לסמים פסיכדליים אחרים, הטריפ של הסלוויה זקוק לשקט מוחלט ומחסור בגירויים חיצוניים כדי להיכנס להילוך-על. אנחנו בכלל ממליצים שתתמכרו לג'וגינג, אבל כל אחד והסטיות הקטנות שלו.

גם מבחינה כימית הסלוויה שונה לחלוטין מכל הסמים האחרים. מלבדו, כל החומרים מעוררי ההזיות שייכים למשפחת האלקלוידים, שמונה את ה-LSD, המסקלין, פטריות ההזיה, הדטורה, וגם רעלים כמו ריצין ואטרופין, הזכור לרעה ממלחמת המפרץ - עת זקנות רבות הזריקו לעצמן את הצורה. אבל הסלוויה מכילה חומר בעל תכונות כימיות אחרות, שהמדענים טרם הצליחו לעמוד על טיבו, להבין איך הוא עובד או אפילו להסביר למה.

בעולם המתועש משתמשים בסלוויה בעיקר על ידי עישון במקטרת מים (באנג). בצורת שימוש זו הטריפ של הסלוויה נמשך רק כשלושים דקות, בעוד שהטריפ שגורמים ה-LSD והמסקלין יכול להמשך שעות רבות ואפילו ימים. התכונה הזו הופכת את הסלוויה לבטוח יותר לשימוש - באופן יחסי - מאשר הסמים האחרים, שגורמים לעתים לבעיות נפשיות לטווח ארוך כגון חרדה, פרנויה וסכיזופרניה. עם זאת, אין עדיין מחקרים המספקים מספיק מידע על הסם.

בנוסף, חשוב לזכור שהסלוויה מגיע בלי שום אמת מידה לגבי כמות החומר שנמצאת בעלים, או כמה ממנו מגיע בסופו של דבר אל ריאותיו של המשתמש. חוסר הדיוק הזה הופך את השימוש בסלוויה להימור מסוכן: חלק מהמשתמשים אינם חשים בהשפעה כלל, וחלקם נזרקים לעולם מטורף לחלוטין ולחוויה כל כך אינטנסיבית, שאת השפעותיה על חייהם הם מרגישים גם שנים אחר כך.

הסלוויה בצורתו הטבעית מאוד קשה לשימוש. רוב האנשים שניסו דיווחו שלא קיבלו דבר מלבד כאב ראש, צריבה בריאות וסחרחורת בלתי נעימה, ואת זה אפשר לקבל גם מצפייה בערוץ 33. באתרי האינטרנט ובחנויות באמסטרדם מוכרים את החומר בצורה מרוכזת יותר, פי 5, פי 10 ואפילו פי 15, כדי להקל על המשתמש להגיע למינון אפקטיבי בלי להיחנק קודם.

החנויות בתל אביב, שמייבאות את הסלוויה בעצמן, לא העיזו עד עתה לייבא את החומר המרוכז - אלא רק את החומר בצורתו החלשה. מכיון שכמעט כל מי שקנה את החומר בארץ דיווח שלא הרגיש שום השפעה משמעותית, החליטו חלק מהיבואנים לייבא גם את החומר המרוכז פי 5.

ערן, פעיל בתנועת "ליגלייז" ודי-ג'יי מספר כי הסלוויה שונה מכל מה שניסה עד כה. הוא עישן את החומר המרוכז פי 5, שלקח אותו למסע כל כך נוראי וכל כך מעורר מחשבה שגם חודשים אחר כך הוא עדיין לא מפסיק לדבר עליו.

"היא נתנה לי סטירת לחי. בעצם לא סטירת לחי, יותר פתיחה שלי למקומות שלא היו אצלי קודם. מקומות של יצירה, הבנה יותר טובה של דברים. חצי שנה אחרי, עדיין לא עיכלתי הרבה סימני שאלה שנוצרו אצלי פתאום לגבי המסתורין של היקום. שאלות כמו 'מי הביא אותנו לפה ומה אנחנו עושים פה'. זה בדיוק כמו ב'מטריקס', כשהוא לוקח את הרד פיל, ואז הוא רואה את המבנה הענקי הזה עם כל האנשים בתוך הכונכיות. זה הרגיש בדיוק ככה".

"העולם כולו היה מעגל אינסופי שהולך לאינסוף בכל הכיוונים, ואני הייתי חלק במעגל. אני לא ערן - אני חלק מהמעגל. תמיד הייתי ותמיד אהיה. והחלקים האלה יוצרים מעין מכונה, שיוצרת מין שיר, שעולה למעלה ומתגבר. התפקיד של כל חלק כזה במכונה, והתפקיד שלי, הוא צליל אחד בשיר. כל אחד מקבל מיקרו שנייה לעשות את החלק שלו לפי התור, ובמיקרו שנייה הזאת הייתי יכול לזוז ולעשות איזשהו צליל בשיר. והכל בלולאה אינסופית".

"אנחנו נמצאים שם כבר מיליוני שנים, אינסוף זמן, וכל פעם שהשיר נגמר הוא מתחיל מחדש. אנחנו חייבים לגמור את השיר בזמן, אבל זה בלתי אפשרי, ברור שזה בלתי אפשרי, אבל אנחנו מנסים בכל זאת. וכל פעם כשנגמר הזמן באים אנשים, מין רוחות כאלה לא ברורות, ואומרות בקול שתלטן ואימתני: 'לא טוב! עוד פעם!'. זה היה ממש גיהינום. אבל לא פחדתי, לא היה לי זמן לפחד, ולא זכרתי שום דבר אחר, אז לא ידעתי שזה גיהינום".

"אני לא בנוי עכשיו לעשות את זה עוד פעם. אני לא מצטער על זה לרגע, אבל יעבור עוד הרבה, הרבה זמן לפני שאני אנסה את זה שוב".

קשה להאמין שהסלוויה יישאר חוקי עוד זמן רב. בשפה האנגלית אין הבדל בין המילה drug במשמעות של תרופה לבין המילה drug במשמעות של סם מסוכן. מבחינת המחוקק, ההבדל החשוב בין הסמים החוקיים ללא חוקיים הוא מספר חשבון הבנק שאליו מגיעות ההכנסות. הרבה סמים מסוכנים וממכרים שמיוצרים על ידי תעשיית התרופות נחשבים מועילים, והצרכנים מעודדים להשתמש בהם גם אם הם בריאים לחלוטין. דוגמה טובה לכך היא הריטלין, סם מסוכן וממכר שבמשך כעשרים שנה נרשם כמעט לכל ילד בארה"ב שהראה סימנים של חוסר ריכוז, בעיות קשב, או חוסר רצון ללכת לבית הספר כי יום יפה בחוץ.

לסמים כגון מריחואנה וסלוויה, שניתן לגדל לבד ובקלות, אין סיכוי אמיתי להתמודד מול האינטרסים הכלכליים, הפוליטיים והמוסרניים שדוחפים את הממשל האמריקני להוסיף עוד ועוד חומרים לרשימת החומרים האסורים. אבל עובדה אחת צריכה כבר להיות ברורה: על כל סם חדש שמתווסף לרשימת הסמים האסורים, ממציאים הרפתקני הפסיכדליה שלושה סמים חדשים - מוזרים הרבה יותר ומובנים הרבה פחות. רק השמים הם הגבול (או לפחות המעגלים החיצוניים של אלוהים).