יצאת לפאב? קבל 5 נקודות ב-FourSquare

 
בירה חינם ל``ראש העיר`` של הפאב
בירה חינם ל``ראש העיר`` של הפאב צילום: מתוך אתר FourSquare
 
עודכן 15:23 19/11/2009

רשת חברתית סלולרית מבוססת מיקום תצ'פר אתכם במדליות על ביקורת תכופים בפאבים ומסעדות – ותמליץ על מנות טובות או הופעות. ראיון השקה

 
 
 
 
 

הלכת לפאב השכונתי? קבל 5 נקודות. הלכת לפגוש חברים בפעם המי-יודע-כמה בבית קפה של החבר'ה? מזל טוב! עכשיו אתה "ראש העיר" של המקום.

 

FourSquare היא רשת חברתית מבוססת מיקום המיועדת למכשירים ניידים. השירות מאפשר לכל אחד לעשות Check-in במקום בו הוא נמצא, לעדכן את החברים שלו במיקומו, להתעדכן איפה הם נמצאים - וגם לקבל מהם המלצות על מאכלים, מוצרים, מבצעים ומקומות מעניינים בסביבה. בקיצור, השירות מבטיח להפוך את חווית היציאה והטיול בעיר למהנה יותר, ותחרותית.

 

החברה הוקמה על ידי שני יזמים, דניס קראולי ונאבין סלבדוריי, במרץ 2009, ובין המשקיעים בה ניתן למצוא מספר כוכבי הייטק אמריקאים כקווין רוז, מייסד Digg, וג'ק דורסי, ממייסדי ממייסדי טוויטר וכן רון קונווי ופרד ווילסון. בינתיים השירות זמין בכ-40 ערים ברחבי העולם - מניו יורק ועד אמסטרדם. החל מהיממה הקרובה, השירות יהיה זמין גם בתל אביב, ובהמשך אף במספר ערים נוספות ברחבי הארץ. היזמים דיווחו על הצלחה בערים בהן הושק - ואתר האינטרנט של החברה, המציג עדכונים על פעילות חבריו - מאשר זאת.

 

מתחרים על תארי כבוד

בונוס לראש העיר
בונוס לראש העיר צילום: מתוך אתר פור-סקוור

ניתן להוריד את האפליקציה בחינם דרך אתר האינטרנט של החברה, או דרך חנויות האפליקציות לאייפון ולאנדרואיד. עם הרישום, התוכנה מזהה את מיקומו של המשתמש על פי נתוני ה-GPS של המכשיר, מציגה לו רשימה של מקומות בכתובת הנוכחית ומבקשת ממנו לעדכן באיזה מהם הוא נמצא. עם בחירת המקום, השירות יודיע לכולם היכן נמצא המשתמש, ואילו המשתמש בתמורה, יקבל מספר נקודות. ביקרת במספר מקומות בערב אחד? תקבל ניקוד עבור כל אחד מהם. ביקרת באותו המקום יותר מכל אחד אחר? תהפוך ל"ראש העיר", וכל מי שיבקר במקום יקבל על כך דיווח.

 

התחרות על הנקודות כבר הפכה לתופעה, ואנשים טורחים ללכת לאותו מקום פעם אחר פעם - רק כדי לשמור על מעמדם או לעקוף משתמש אחר. כמו כן, הם יכולים לזכות במדליות מיוחדות  אם ביקרו באותו המקום מעל מספר פעמים מסוים בשבוע, או נרשמו לאחר שעה מסוימת (למשל, לאחר 3 בלילה ביום חול). מדליות נוספות הן ל"חזירים" (למי שביקר בהרבה מסעדות בשר), "הרפתקן" (למי שיצא להרבה מקומות מסעירים) ועוד. לדברי המפתחים, השירות הופך כל יציאה מהבית למשחק - מעין סופר-מריו פוגש את זלדה.

 

לנחש מה המשתמשים רוצים, לפניהם

FourSquare אינה הרשת החברתית מבוססת המיקום היחידה. קדמו לה שירותים כמו Loopt, Brightkite וכמובן, Google Latitude. הייחוד של FourSquare על פני מתחרותיה, הוא בהיותו שירות אקטיבי - הוא ממליץ למשתמש על מקומות בסביבתו שחבריו אוהבים ומבקרים בהם בקביעות (אם עוד לא ביקר בהם בעצמו), ואף מספר מה המנות המומלצות שכדאי להזמין באותם מקומות. בנוסף, הרשת יכולה לספר איזה מבצעי מכירות קיימים בסביבה. יתרון אחר הוא אלמננט התחרותיות והמשחקיות ש-FourSquare מטפחים - קבלת מדליות, נקודות וציונים - וזה הופך את השירות לממכר יותר, ואת השירות לפופולרי יותר.

 

המפתחים אומרים כי הם מנסים לנחש מה המשתמשים רוצים, ולהקדים אותם בצעד אחד. לכן, לא פלא שהחזון העתידי שלהם הוא להכיר את המשתמשים עד כדי כך שיוכלו לתת לכם מענה לבעיות - עוד לפני שהמשתמשים שמים לב שיש בעיה. לדוגמה, הכרת הרגליו של המשתמש כדי לדעת שבשעות הבוקר הוא לרוב שותה קפה בבית הקפה המקומי, כך שאם אותו משתמש מגיע לסן פרנסיסקו - ייתכן שירצה לקבל בשעות הבוקר המלצה לבתי קפה בסביבה.

 

בשלב זה, החיסרון הגדול ביותר של FourSquare הוא ההתמקדות שלו בסצינת חיי הלילה והמסעדות. עם זאת, ככל שהשירות מתרחב, ובשל היכולת של משתמשים להוסיף לו ערכים ולעדכן אותם, מאגרי המידע הופכים לכלליים יותר ומתאימים לחיי היומיום של המשתמשים.

 
FourSquare מספקת אלמנט תחרותיות ומשחקיות, לעומת מתחרותיה
FourSquare מספקת אלמנט תחרותיות ומשחקיות, לעומת מתחרותיה צילום : יח"צ
 
שירות משלים לטוויטר
שירות משלים לטוויטר צילום: מתוך אתר FourSquare

 

לכבוד ההשקה בתל אביב נאות דניס קראולי, מנכ"ל החברה ואחד ממייסדיה, לענות לנו על מספר שאלות, ואף חילק מספר טיפים ליזמים המתחילים.

 

ש: כמה אנשים עובדים היום ב-FourSquare?

ת: כיום מונה החברה שישה אנשים.

 

ש: מכל המקומות בעולם, למה דווקא תל אביב?

ת: אנחנו במהלך של גדילה והשקת השירות במספר מקומות ברחבי העולם. יש לי מספר חברים שגרים או עובדים בתל אביב, ורצינו לתת להם את האפשרות להשתמש גם כן ב-FourSquare.

 

ש: מה מקורות המידע שלכם? הרי קשה למפות כל כך הרבה מקומות בכל עיר בעולם

ת: אנחנו מקיימים שיתוף פעולה עם חברה שנקראת WCities, שעוזרת לנו לקבל מידע ראשוני על כל עיר בעולם. לאחר מכן המשתמשים בכל מקום מוסיפים, עורכים ומשנים מקומות כאשר הם מגיעים אליהם (Crowd Source) וככה אנחנו מתחזקים את מאגר המידע שלנו עדכני.

 

ש: האם יש לכם תוכניות להוסיף עוד ערים בישראל בקרוב?

ת: בוודאי. בקרוב אנחנו נהיה בכל מקום.

 

ש: בתור יזם שכבר מכר חברה אחת והיום הוא חלק מחברה חדשה - מהו לדעתך  האתגר הגדול ביותר בהקמת חברה?

ת: תהליך הגדילה הוא החלק שהכי קשה לעבור. הצוות שלנו כיום עובד 15 שעות ביממה, בין השאר כדי לכבות שריפות. הלחץ המתמיד מקשה לשמור על הכל יציב כל הזמן. לכן מאד חשוב, לדעתי, לבנות צוות נכון שיכול לעבוד טוב תחת לחץ (ועדיין יכול לצאת לשתות בירה אחרי העבודה).

 

ש: האם צוות המשקיעים שלכם עוזר לכם, או שזה סתם באזז?

ת: בתהליך הגיוס ניסינו להביא את המשקיעים הנכונים שיוכלו לפתוח עבורנו דלתות, ועד כה כולם עזרו לנו רבות.

 
עמית אבנר
עמית אבנר צילום: יח"צ

 

ש: האם FourSquare יכולה להיות יותר גדולה מטוויטר? יש לכם המון שירותים שיש בטוויטר, האם אתם תחליף?

ת: אנחנו רואים את עצמנו כשירות משלים לטוויטר, יותר מאשר תחרות. זו גם הסיבה שאנחנו מאפשרים לשלב את חשבון הטוויטר של המשתמשים באפליקציה, כך שהעוקבים שלהם יקבלו עדכונים אוטומטיים.

 

ש: ולסיום, יש לך טיפ ליזם המתחיל?

ת: אל תיתנו לאף אחד לומר לכם שהרעיונות שלכם טיפשיים, או שהדברים שאתם הכי מאמינים בהם לא יעבדו. זה קרה לי פעם אחר פעם, וגיליתי שאם אתם דוחפים חזק מספיק למה שאתם חושבים שמעניין - אתם כנראה צודקים.

 

השירות יהיה זמין במהלך היום הקרוב, באתר החברה, או דרך חנות האפליקציות של iPhone ואנדרואיד.

 

 

עמית אבנר, מייסד ומנכ"ל חברת הסטארטאפ Taykey. יזם, מפתח וארכיטקט תוכנה. להגיגים נוספים, אפשר לבדוק את אתר הבית שלו, bWitty, או חשבון הטוויטר שלו.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.