טורקיה ביטלה תמרון אווירי משותף עם ישראל

 
עודכן 08:00 11/10/2009
אור הלר

שפל חדש ביחסים בין אנקרה לי-ם: לחץ ציבורי כבד הופעל על רה"מ הטורקי לבטל את השתתפות חיל האוויר בתמרון בתחומי המדינה כמחאה על פועלו במהלך "עופרת יצוקה" • הלחץ עשה את שלו, וארדואן החליט כי ישראל לא תשתתף בתרגיל • במערכת הביטחון זעמו: יש גבול להשפלה

 
 
 
 
 

(2:30 דקות)

ברגע האחרון: טורקיה אסרה על חיל האוויר להשתתף בתמרון בתחומה
ברגע האחרון: טורקיה אסרה על חיל האוויר להשתתף בתמרון בתחומה צילום: רויטרס (ארכיון)
עשו לנו תרגיל: ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טאייפ ארודאן, הורה לבטל את השתתפותה של ישראל בתמרון אווירי בינלאומי, שאמור היה להתחיל מחר בבסיס של חיל האוויר הטורקי.

על פי הדיווח, מדובר בתרגיל "אנטוליאן איגל", המתרגל שיתוף פעולה בין חילות האוויר של ארצות הברית, ישראל וכמה ממדינות נאט"ו. התרגיל אמור היה להתקיים בבסיס חיל האוויר הטורקי שבעיר קוניה, דרומית לבירה אנקרה, והוא כולל דימוי של קרבות אוויר ושל תקיפת מטרות קרקעיות בתחמושת חיה.

יצויין כי אין זו הפעם הראשונה שהתרגיל הזה מתקיים, ובפעמים הקודמות חיל האוויר נטל בו חלק פעיל. גורמים צבאיים סיפרו לעיתון כי היתרונות הבולטים שבהשתתפות בתמרון בטורקיה הם מרחבי הטיסה העצומים, תוואי השטח הלא-מוכר ושיתוף הפעולה עם הכוחות הזרים - כל אלה , כך לדברם, מאפשרים לחיל האוויר לשפר את יכולותיו.

בימים האחרונים הפעילה התקשורת לחץ כבד על ראש הממשלה הטורקי ארדואן שלא להתיר הפעם לחיל האוויר להשתתף בתרגיל כמחאה על פועלו של חיל האוויר במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

"לא ייתכן שמטוסים ישראלים שהפציצו בעזה במהלך המבצע יתאמנו מעל שמי טורקיה", טענו כמה מהעיתונאים הבכירים במדינה. הלחץ הציבורי עשה את שלו וארדואן הורה לבטל את השתתפותה של ישראל בתמרון.
 

"צריך להפסיק לקבל את התכתיבים וההשפלות מצד טורקיה"

ארצות הברית הביעה מורת רוח מההחלטה ורמזה לטורקיה כי אם ישראל לא תתשף בתרגיל, היא לא מתכוונת להשתתף בתרגיל, וכך גם מדינות נאט"ו נוספות. בעקבות הדברים הללו, החליט ארודאן לבטל את החלק הבינלאומי של התמרון.

גורמים במערכת הביטחון הביעו זעם על ההחלטה, ואמרו כי הדרג המדיני צריך לבחון מחדש את היחסים עם טורקיה. "צריך להפסיק לקבל את התכתיבים וההשפלות מצד טורקיה", כך אמר גורם ביטחוני בכיר לעיתון "ידיעות אחרונות" והוסיף "לא רק להם יש כבוד, גם לנו. יש גבול למחיר שישראל יכולה לשלם כדי לשמור על היחסים איתה".
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.