בראש רשימת המצטיינים: התיכון למדעים ואמנויות בירושלים

 
עודכן 08:16 24/08/2009
חדשות nana10

משרד החינוך פרסם את רשימת התיכונים שתלמידיהם השיגו ממוצע של יותר מ-90 בבחינות הבגרות. בראש הרשימה - התיכון למדעים ולאמנויות בירושלים. רשימת בתי הספר המצטיינים לא מפתיעה את הפרופסור חיים אדלר מהאוניברסיטה העברית, חתן פרס ישראל בתחום החינוך, שאומר: "זאת לא חוכמה להגיע להישגים גבוהים אם מקיימים מבחני מיון ודורשים שכר לימוד גבוה"

 
 
 
 
 
היכן לומדים המצטיינים? בראש רשימת התיכונים המצטיינים בישראל, שנרשם בהם השיעור הגבוה ביותר של בעלי "תעודת בגרות מצטיינת", נמצא התיכון למדעים ולאמנויות בירושלים - כ-52% מהתלמידים בכיתה י"ב השיגו ציונים גבוהים במיוחד בבחינות הבגרות. כך עולה מנתונים שפרסם משרד החינוך, המתייחסים לשנת הלימודים תשס"ח.
 
שליש מבתי הספר המצטיינים - במגזר הערבי
שליש מבתי הספר המצטיינים - במגזר הערבי צילום: רויטרס
על פי נתוני משרד החינוך, רוב בתי הספר הנמצאים ברשימת 15 המצטיינים הם מוסדות פרטיים, הממיינים תלמידים וגובים שכר לימוד גבוה מההורים. לעומתם, מערכת החינוך הרשמית, זו הציבורית "הרגילה", איננה מיוצגת כמעט כלל ברשימה.

את הרשימה מוביל התיכון למדעים ולאמנויות, בהפרש ניכר מהמקום השני - "מכללת אלביאן" בדיר אל אסד, שם זוכים לתעודת בגרות מצטיינת 40.58% מן התלמידים. במקום השלישי נמצאת האולפנה התורנית "חורב" בירושלים עם 36.08%, ברביעי התיכון הבפטיסטי בנצרת 31.17%, ובמקום החמישי נמצא התיכון העירוני דתי לבנות ברמת גן 31.03%.

התלמידים המצטיינים שייכים לשתי קטגוריות: בעלי ממוצע משוקלל של 90 נקודות ומעלה בכלל בחינות הבגרות, כשהתלמיד נבחן בלפחות 30 יחידות לימוד; או ממוצע של 95 נקודות במקרה שהתלמיד נבחן ב-25 יחידות לימוד. מדי שנה, רק אלפים ספורים של תלמידים מוגדרים כתלמידים "מצטיינים".

40% מבתי הספר המצטיינים הם דתיים-לאומיים, שליש שייכים למגזר הערבי וכ-26% לזרם החינוך "הכללי". הרוב המכריע של בתי הספר, ללא הבדל מגזר, הם במעמד "מוכר שאינו רשמי". כלומר פרטי למחצה.

רשימת בתי הספר המצטיינים לא מפתיעה את הפרופסור חיים אדלר מהאוניברסיטה העברית, חתן פרס ישראל בתחום החינוך, שאמר ל"הארץ": "זאת לא חוכמה להגיע להישגים גבוהים אם מקיימים מבחני מיון ודורשים שכר לימוד גבוה".
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.