מי יעזור לסטראטאפ שלך?

 
אירחו את סרגיי ברין וריי אוזי. גראז` גיקס
אירחו את סרגיי ברין וריי אוזי. גראז` גיקס
 
עודכן 13:44 11/08/2009

מי הן קבוצות היזמים החשובות, באילו מפגשים כולם מסתובבים ואת מי תפגשו בארוחות הבוקר של ג'ף פולבר? המדריך השימושי לנטוורקינג

 
 
 
 
 
יש לכם רעיון? רוצים להקים את המיזם הראשון שלכם? לא תמיד קל להבין מי נגד מי ולמה, במיוחד אם אין לכם ניסיון עסקי. לכל מיזם, לא משנה כמה טכנולוגי הוא, יש גם צד עסקי, ואחד הדברים שיסייע לכם בגיוס כספים ובשאר העניינים העסקיים הוא נטוורקינג - להכיר אנשים אחרים בתחום.

כל יזם שמתחיל את דרכו, לומד בשנה הראשונה להכיר רשימה ארוכה של ארגונים, אנשים וקבוצות. במאמר זה, החלטתי לקצר לכם את הדרך, ולהכין לכם רשימה של כלים שימושיים לתחילת הדרך, כגון קבוצות שונות שאפשר להיעזר בהן לנטוורקינג עם אנשים מעניינים שיכולים לעזור לכם ואפילו כמה ספרים שמציעים טיפים שימושיים לתחילת הדרך.
 
הרשת החברתית שלכם היא אחד הדברים שהכי יוכלו לקדם אתכם. כדי להגדיל אותה, צריך להכיר אנשים חדשים, או בפשוט לעשות "נטוורקינג". ישנם מספר ארגונים וקבוצות, שנפגשות באופן וכל אחד יכול להגיע אליהן ולהכיר שם אנשים חדשים - שכוללים סקרנים, שמגיעים רק כדי לראות ולהכיר, לצד יזמים רבים שנמצאים בשלבים שונים של הפרויקט. תופתעו לגלות לכמה אנשים יש רעיונות שימושיים, קשרים מועילים והרבה רצון טוב שיוכלו לסייע לכם.
 
אל תפספסו את מועדון ארוחת הבוקר שלו. ג'ף פולבר
אל תפספסו את מועדון ארוחת הבוקר שלו. ג'ף פולבר צילום: Andrew Feinberg at flickr.com (רשיון cc-by)

GarageGeeks - אחת מקבוצות היזמים הותיקות והמוכרות בארץ, שמייסדיה משתתפים בתוכנית שבועית ב-nana10. במפגשים תוכלו לפגוש את כל ה"מי ומי" של התעשייה, ובכל מפגש יש הרצאות מעניינות - כולל של בכירים כמו ריי אוזי ממיקרוסופט, טים ארמסטרונג מAOL או סרגיי ברין מגוגל. לקבוצה יש קבוצת פייסבוק, בה אפשר להתעדכן על המפגשים.

The co.ils - הוא אתר אינטרנט למיזמים וליזמות אינטרנטית בישראל. האתר מתרכז במיזמים קיימים ופועלים, לצד כאלה שנמצאים בתהליכי התהוות, ומטרתו לסייע להם ולתרום להתפתחות היזמות האינטרנטית בארץ. האתר מקיים תחרות שנתית בשם TWS לסטארטאפים הטובים ביותר, ובאתר ניתן להשיג הרבה פעמים כרטיסים לכנסים ואירועים בהנחה או אפילו בחינם. לאתר.

TechAviv - הוא כנס שמתקיים בכל חודש בארץ (ובעוד מספר יעדים בעולם), ומיועד ליזמים בלבד. כלומר, זה לא כנס בו תמצאו נותני שירותים, אלא רק יזמים בשלבים שונים. בתחילת כל כנס, יש זמן לעשות קצת נטוורינג, ומיד אחריו יש הרצאה בה מספר סטאראטפים מציגים את מוצריהם, כל אחד במשך מספר דקות, לרוב ללא עזרת מצגות, אלא הדגמה אמיתית. כדי להירשם לכנסים ולהזמנות, צריך "להוכיח" לועדת הקבלה שאתם יזמים אמיתיים. את כל המידע אפשר למצוא באתרם.

ארוחות בוקר של ג'ף פולבר - ג'ף פולבר הוא יזם ומשקיע אמריקאי, שמגיע מספר פעמים בשנה ועורך ארוחות בוקר המוניות שהפכו למוסד של ממש בקרב סטארטאפיסטים. אפשר למצוא שם את כולם, החל מג'ף פולבר ויוסי ורדי ועד ליזם הכי מתחיל - מסתובבים, מנשנשים ומכירים אחד את השני. ג'ף מעדכן על תאריכי של ארוחות הבוקר שלו, באמצעות הבלוג שלו.

פורום MIT ישראל - הוא סניף של פורום MIT הבינלאומי, גוף ללא מטרות רווח אשר מטרתו לקדם את היזמות בעולם. הם מארגנים כנסים, מפגשים וסדנאות ליזמים על מנת לעזור לקדם עסקים ורעיונות בשלבים שונים. לעוד מידע אפשר לפנות לאתר האינטרנט שלהם.

 
נטוורקינג, נטוורקינג, נטוורקינג. פגשו אנשים
נטוורקינג, נטוורקינג, נטוורקינג. פגשו אנשים צילום : flickr, Intersection Consulting, cc by
 

גם לאקדמיה יש מקום חשוב בקידום היזמות בישראל. לאוניברסיטת ת"א ,למרכז הבינתחומי בהרצליה וגם לטכניון יש מועדוני יזמות שמקיימים מפגשים והרצאות, לרוב פתוחות לקהל הרחב.

בזירה הבינלאומית ניתן למצוא ארגונים כמו הSeedcamp, ארגון אירופאי שמקדם תחרויות סטאראטפים בכל העולם, כולל ישראל. הפיינליסטים מכל מדינה מגיעים לגמר בלונדון והזוכים מקבלים מימון התחלתי לחברה שלהם. בארה"ב ניתן למצוא חממות טכנולוגיות רבות כמו Y Combinator שמעניקות מימון, תמיכה והדרכה לסטארטאפים מתחילים. Y Combinator עצמם השקיעו ב3 שנים במעל 80 חברות שונות.

 
זו רק הדרך. אל תשעבדו לפגישות כל יום, כל היום
זו רק הדרך. אל תשעבדו לפגישות כל יום, כל היום צילום: GettyImages

ולמי שאין כוח (וגם אם יש) להיפגש עם אנשים בכל הכנסים הללו, יש מספר ספרים מומלצים בהם תוכלו לקרוא סיפורים של אחרים, איך הם עשו את זה ומה היו המכשולים שעמדו בדרכם. אני ממליץ על הספרים הבאים:


  • סיפור ההצלחה של גוגל, The Google Story.

  • Founders At Work, ספר המכיל כ30 סיפורים של מיזמים שונים ביניהם PayPal, Apple וDell.

  • Swim with the sharks without being eaten alive של Harvey MacKayומילת אזהרה לסיום: חשוב ללכת לכנסים וחשוב להכיר אנשים חדשים שיכולים לעזור לכם - אבל כדאי לזכור שזו רק הדרך ליעד, ולא היעד שלכם. מאוד קל למצוא את עצמכם כל יום במפגש אחר, במקום לעבוד ולהשקיע במיזם שלכם - וככה הוא לא יגיע לשום מקום.
 עמית אבנר, מייסד חברת הסטארטאפ Taykey וחברת האינטרנט bWitty יזם, מפתח וארכיטקט תוכנה. להגיגים נוספים, אפשר לבדוק את הטוויטר שלו.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.