הטיפ של מייסד Status Search

 
Status Search
Status Search
 
עודכן 13:09 10/06/2009
עמית אבנר

יש לכם רעיון לסטארטאפ ואתם לא בטוחים איך להתחיל? לליאור לוין, מייסד Status Search ו-Veedda, יש כמה עצות

 
 
 
 
 
אחרי שחלקתי בטור הקודם כמה טיפים שימושיים ליזמים שמתמודדים עם המיתון, תרומת חבריי לתחום, אני מארח את ליאור לוין, מייסד חברות הסטארטאפ Veedda (בה השקיע ג'ף פולבר) ו- Status Search, מיזם חדש אותו הקים יחד עם שותפו אלעד מיידר.

כפי שמרמז השם, Status Search הוא מנוע לחיפוש בסטטוסים של החברים שלכם. בניגוד לחיפוש בטוויטר (אחד הפיצ'רים המרכזיים שעזרו להפוך אותו לכלי מדיה מרכזי), ב-Status Search החיפוש מתבצע בסטטוס של החברים שלך בלבד (כיום בפייסבוק וטוויטר, בקרוב ברשתות חברתיות נוספות כמו MySpace ,LinkedIN או מקושרים). היתרון בכך הוא שתוצאות החיפוש רלוונטיות יותר עבורכם, גם מבחינת התוכן וגם מבחינת האמינות, מכיוון שעל חברים סומכים יותר. בנוסף, לטוויטר יש 30 מליון משתמשים בהשוואה ל-220 מליון משתמשי פייסבוק, אשר עד היום לא יכלו לחפש בסטטוסים של חבריהם.
 
Status Search אינה חברת הסטראטאפ הראשונה של היזמים, ומהיותה כזאת, לקחים רבים הופקו בתהליך הקמתה. למשל, החברה נבנתה כך שהיא לא צריכה בכלל לגייס כסף ממשקיעים אלא תייצר הכנסות כבר מהשלב הראשון של פעילותה.

המודל העסקי, כמו של כל פלטפורמת חיפוש אחרת, מתבסס על פרסומות טקסט ממוקדות חיפוש. בנוסף, לדברי היזמים, מספר גופים כבר פנו אליהם על מנת לספק שירותים נוספים שלא קיימים היום עבור חברות שמנהלות פרופילים ברשתות חברתיות. ליזמים שרוצים ללמוד מהנסיון שלו, מציע ליאור כמה תובנות וטיפים שימושיים:
 
מהם לדעתך האתגרים הגדולים ביותר בהקמת סטארטאפ?
"למצוא שותפים טובים, לא לשרוף את כל הכסף, להרים מוצר עובד. אני חושב שאם אתה עובר את האתגר הראשון בהצלחה, תוכל להתגבר בקלות יחסית על רוב האתגרים הבאים - לכן הייתי ממליץ להשקיע כמה שיותר זמן בחלק הזה".

האם האתגרים הללו משתנים עבור יזם צעיר בלי נסיון?
"ליזמים צעירים בדרך כלל יש רשת קשרים מצומצמת. קשרים יכולים לחפות על חוסר ניסיון ולכן הם חשובים מאוד. הייתי ממליץ ליזם צעיר שאין לו הרבה ניסיון לנסות להתחבר לקהילה של יזמים על מנת להרחיב את רשת הקשרים שלו, דבר שיכול לעזור לו לגייס כסף, לסגור עסקאות ושיתופי פעולה, להביא עובדים ולהתגבר על בעיות שאחרים כבר נתקלו בהם בעבר. אין מה לחשוש מי "מה אנשים יחשבו עלי". אנשים יודעים שאתה צעיר, תמים ולא אמור לדעת הכל".

מה קרה ל-Veeda, הסטראטפ הקודם שלך?
"היא התחילה לפעול בשנת 2007 עם משימה יומרנית ושאפתנית - לפתור את בעיית עודף האינפורמציה בעולם. רצינו לאפשר לאנשים לצרוך תוכן על פי תחומי עניין ובכך לעזור להם לסנן בקלות וביעילות יותר את צריכת התוכן אישית שלהם. גייסנו כסף מג'ף פולבר אבל עם הזמן הסתבר שהפתרון הטכנולוגי לבעיה הזאת הוא מסובך יותר ממה שזה נראה. החברה לא הצליחה להתרומם ולאחרונה נסגרה".
 
איפה היית מציע ליזמים להתחיל?
"האידאל זה להתחיל מאינקובטור שמתמחה בסטארט-אפים. בארה''ב יש רבים כאלו כגון Ycombinator ו-techstars. הם מייצרים לך את האווירה ואת הפלטפורמה האופטימלית להתחיל ולהניע את הרעיון שלך. בארץ לצערי אין עדיין דבר כזה (אבל השמועות אומרות שבקרוב יהיה). לכן הייתי ממליץ לעשות חקר שוק על הרעיון שלכם ומרגע שאתם מרגישים שאתם מכירים את השוק מספיק טוב, פשוט להתחיל לקודד. לא כדאי לנסות לגשת משקיעים מבלי שהתחלתם בכלל לכתוב קוד - זה לא נראה טוב בדרך כלל".

למרות שבסטטוס-סרץ' כרגע אתם לא מגייסים כסף, האם אתה ממליץ ליזמים לגייס כסף מקרנות, או משקיעים פרטיים?
"לדעתי הכי נכון בלי לגייס כסף מגורמים חיצוניים. יש מספיק חברות אינטרנט מוצלחות היום שלא גייסו כסף בכלל. אבל אם כבר חייבים אז עדיף באמצעות אנג'לים. לרוב חברות האינטרנט, גיוס מאנג'לים צריך להיות מספיק בשביל להגיע לרווחיות".
 
לסיום, תן ליזם המתחיל עצה טובה.
"לעשות מחקר שוק של לפחות כחודש על הרעיון שלך, ואחרי זה אם אתה עדיין בטוח שהעולם צריך את זה - תתחיל לקודד. משם כדאי להעלות גרסה ראשונית ולראות איך אנשים מגיבים, או ללכת עם המוצר הראשוני שלך לגיוס כספים במידה והמוצר אכן דורש עוד חודשים רבים של פיתוח".

עמית אבנר, מייסד חברת הסטארטאפ Taykey וחברת האינטרנט bWitty. יזם, מפתח וארכיטקט תוכנה. להגיגים נוספים, אפשר לבדוק את הטוויטר שלו.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.