ריבלין עונה למזוז: לא אפסול את ברוך מרזל מהקלפי באום אל-פחם

 
עודכן 18:32 06/02/2009
רונן ליבוביץ`

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית הודיע ליועץ המשפטי הממשלה, כי אין בכוונתו לקבל את הדרישה לפסול את פעיל הימין הקיצוני מלכהן כיו"ר ועדת הקלפי • "לוועדת הבחירות המרכזית אין סמכות להתערב בנושא זהות הנציגים של הסיעות בוועדות הקלפי", כתב ריבלין • לדבריו, ועדת הבחירות אינה אחראית על שמירת הסדר הציבורי בקלפיות

 
 
 
 
 

(29 שניות)

מספר שעות אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שיגר מכתב ליושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליעזר ריבלין, בבקשה לפסול את פעיל הימין הקיצוני ברוך מזרל מהקלפי באום אל-פחם, מגיב ריבלין ואומר כי "לוועדת הבחירות המרכזית אין סמכות להתערב בנושא זהות הנציגים של הסיעות בוועדות הקלפי".

שופט בית המשפט העליון כתב למזוז כי "לכל סיעה, ובכלל זה סיעת 'מולדת', נתונה הזכות לקבוע את נציגיה בוועדות הקלפי השונות... בהיעדר נציג לרשימת מועמדים, בכל אחת מאלפי הקלפיות, רשאית הרשימה לשגר משקיף מטעמה, כל משקיף, לכל קלפי בה אינה מיוצגת, ובלא להודיע על זהותו מראש. בפועל גם אין הרשימות חייבות להודיע מראש מי הם חברי ועדת הקלפי שיכהנו מטעמה באזורי הקלפי השונים.

"הנה-כי-כן, מי שמבקש להסיר את שמו של יושב ראש ועדת קלפי במקום אחד עשוי למצוא אותו – בלא כל הודעה מוקדמת – בקלפי "בעייתית" אחרת, עד שרק אמצעי אכיפה אישיים, יהיו רלבנטיים".

ריבלין כותב, כי אינו מוסמך לקבוע את הרכב ועדת הקלפי, אלא יכול רק לדחות את פתיחת הקלפי או להפסיק את ההצבעה ולחדשה – וגם זה רק בערב יום הבחירות, ולא כעת. "ועדת הבחירות נמצאת 'עם היד על הדופק', והיא תבחן, במידת הצורך, ובמועד הקבוע בחוק, את הצורך לנקוט בצעדים מצידה על מנת לאפשר את המהלך התקין של ההצבעה", כותב השופט.
 
בדרך לאום אל-פחם. ברוך מרזל
בדרך לאום אל-פחם. ברוך מרזל צילום: רויטרס
לדבריו, ועדת הבחירות אינה אחראית על שמירת הסדר הציבורי, והסמכות בנושא נמצאת בידי רשויות החקירה והאכיפה. "הבהרנו למשטרה אתמול כי חזון אפוקליפטי שכזה צריך לפגוש בנקיטת אמצעי אכיפה מתאימים", כותב רבלין ליועץ המשפטי לממשלה. "הייתי מצפה כי תפנה, מתוקף מעמדך, לאותן רשויות, המשטרה ושירות הבטחון הכללי, כדי להעמידם על אחריותם. עתירה זו או אחרת אינה מסירה את החובה ואת האחריות מעל שלטונות האכיפה".

בסיום, כתב יו"ר ועדת הבחירות כי אינו בטוח שקיום דיון בעניין יביא לפיתרון ואף עקץ את מזוז על פרסום מכתבו בכלי התקשורת: "בעת שבאה לידי פנייתך, הודע לי כי היא הופצה ברבים באמצעי התקשורת. ודאי תסכים כי אתן פומבי גם למענה זה".
 

מזוז: הצבת מרזל באום אל-פחם תביא לעימות ופגיעה בסדר הציבורי

מכתבו החריף של ריבלין מגיע בעקבות בקשתו הדחופה של מזוז לפסול את מרזל מכוהנתו כיו"ר ועדת הקלפי באום אל-פחם ביום הבחירות. מזוז נימק את הבקשה ב"קיומו של חשש כבד, ברמה של קירבה לוודאות, לפגיעה בסדר הציבורי, בשלום הציבור, ובניהולן התקין של הבחירות. החשש הכבד מתבסס על הערכות מודיעיניות של שירות הביטחון הכללי ושל משטרת ישראל".

אתמול קיבל מרזל את ההודעה מוועדת הבחירות המרכזית, כי הוא עתיד לשבת בקלפי באום אל-פחם כנציג מטעם סיעת מולדת. המפכ"ל, דודי כהן, כתב למזוז כי המשטרה צופה עימות קשה בין תושבי המקום לתומכיו של מרזל, עימות - שיחייב את המשטרה לפעול בסדר כוח גדול, והיועץ המשפטי לממשלה החליט לערב בעניין את ועדת הבחירות המרכזית.

בבקשה ששלח, מדגיש מזוז כי "ידוע שמרזל היה מעורב אקטיבי בתנועת כך, שהוכרזה על-ידי הממשלה כארגון טרור". מזוז סבור כי מקרה זה הוא אחד מאותם מקרים חריגים ויוצאי דופן, בהם רשאים יו"ר ועדת הבחירות וסגניו לעשות שימוש בסמכות ולבטל את מינויו של מרזל.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.