הסנאט אישר: הילרי קלינטון היא מזכירת המדינה החדשה של ארה"ב

 
עודכן 01:57 22/01/2009
AP

מינויה של הילרי קלינטון לתפקידה החדש אושר הלילה על ידי הסנאט האמריקני ברוב של 94-2. עוד טרם ההצבעה בסנאט פתח הנשיא החדש, ברק אובמה, בפעילות מדינית אינטנסיבית

 
 
 
 
 
הסנאט האמריקני אישר הלילה (חמישי) את מינויה של הילרי קלינטון למזכירת המדינה החדשה בממשלו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. קלינטון קיבלה רוב מוחץ בהצבעה.
 
הילרי קלינטון. 94 בעד, שניים נגד
הילרי קלינטון. 94 בעד, שניים נגד צילום: רויטרס
המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקנית הודיעו עוד טרם ההצבעה, כי יש לאשר את המינוי של קלינטון בהקדם כדי שברק אובמה יוכל להתחיל ליישם את מדיניות החוץ שלו. המפלגות הבהירו כי מינוי זה צריך להתבצע במהירות מכיוון שארצות הברית מתמודדת עם סדרה של בעיות לא פשוטות מחוץ לשטחה, ובהן המלחמות בעיראק ובאפגניסטן והאיום הממשי במזרח התיכון.

94 סנאטורים הצביעו בעד המינוי של קלינטון, לעומת שני סנאטורים רפובליקנים שהתנגדו. במהלך הדיון נשמעו דברי תמיכה בהילרי קלינטון. יריבו של אובמה במירוץ לנשיאות, הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, הדגיש כי גם הוא תומך באישור מהיר למינוי קלינטון.

מקיין אמר במהלך כינוס ההצבעה: "המדינה הזו התאחדה בדרך שלא ראינו כבר תקופה ארוכה. הבוחרים רוצים שנשתף יחד פעולה ונתחיל לעבוד".
 

עוד לפני הצבעת הסנאט: אובמה פותח בתהליך מדיני

אובמה. יום ראשון אינטנסיבי כנשיא
אובמה. יום ראשון אינטנסיבי כנשיא צילום: AP
זמן קצר לפני שבסנאט הצביעו על מינויה של קלינטון, החל הנשיא ברק אובמה בפעילות דיפלומטית רבה. מהבית הלבן נמסר כי אובמה שוחח בטלפון עם מנהיגים שונים במזרח התיכון ובהם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עבדאללה מלך ירדן, יושב ראש הרשות הפלסטינית ונשיא מצרים.

במהלך שיחתו של אובמה עם אולמרט, דנו השניים בהסכם שלום אפשרי עם הפלסטינים. אולמרט אמר כי הוא מקווה שהמאמצים למנוע את הברחות הנשק לעזה יצליחו, וזאת כדי שניתן יהיה לבסס את יציבותה של הפסקת האש, ולקדם את התהליך המדיני בין ישראל לרשות.

בשיחה שקיים עם אבו מאזן, אמר אובמה: "אעשה ככל שבאפשרותי להביא להסכם שלום במזרח התיכון. הממשל בראשותי יעבוד בשותפות מלאה עם הרשות הפלסטינית על מנת להשיג שלום יציב ובר קיימא באזור".

בשבוע שעבר, עוד לפני טקס ההשבעה שלו, אמר אובמה כי יחל בקידום תהליך השלום במזרח התיכון מייד עם כניסתו לתפקיד. לדבריו, המערכה ברצועת עזה רק הוכיחה שיש לפעול בנושא מוקדם ככל הניתן.

בראיון לתכנית "השבוע עם ג'ורג' סטפנופולוס" של רשת ABC, אמר אובמה כי לארצות הברית כל כך חשוב לתווך ולהיות מעורבת בתהליך השלום, בגלל שהעבודה סביב העניין דורשת מעורבות של צד שלישי שכולם בוטחים בו, צד שרוצה לראות פיתרון הוגן וצודק. "זה הופך אותי למחויב יותר לנסות ולשבור את הקיפאון שקיים כבר עשרות שנים", הוסיף אובמה.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.