מח"ט גבעתי: לא הפעלנו כוח אש מוגזם בלחימה בעזה

 
עודכן 21:41 19/01/2009
אור הלר

אל"מ אילן מלכא דוחה את הביקורת על ההרס הרב שנגרם בעזה בשל הירי שנורה על ידי צה"ל ואומר "אני לא אתן לעשרה חיילים להיכנס לבית ממולכד" • הוא האשים את חמאס במראות שיוצאים מעזה ובמספר הגבוה של האזרחים שנהרגו. "אם חמאס היה רוצה לשמור על המשפחה שבפנים, הוא לא היה ממלכד את הבית", אמר

 
 
 
 
 

(2:50 דקות)

"לא היתה הגזמה בהפעלת האש בעזה" - כך אומר הבוקר (שני) מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ אילן מלכא, בתדרון שערך לעיתונאים.

עזה: מרבית כוחות צה"ל כבר שבו לישראל»
הסיוע לעזה: 200 משאיות ייכנסו לרצועה»
אחמדינג'אד למשעל: ברכות על "הניצחון בעזה"»
 
החיילים בשטח
החיילים בשטח צילום: דובר צה"ל
המח"ט הגיב לשאלות על שימוש בכוח יתר בקרבת התושבים ואמר כי "במבצע הקודם בעזה בתחילת 2008, נהרגו לי שני לוחמים מאש שנפתחה מתוך בית. אני לא אשלח עשרה חיילים לבית שחשוד כי מולכד כדי שיתתפוצצו בתוכו. אם חמאס היה רוצה לשמור על המשפחה שבפנים, הוא לא היה ממלכד את הבית", אמר.

לדברי מלכא, הכוחות שהתמודדו עם כמות אדירה של אמצעי לחימה, הצליחו לנצח את חמאס. "ברמת הגזרה - ומדובר בשכונת זייתון, אחת השכונות הצפופות בעיר, ניתן לומר בבירור שניצחנו".

הוא תיאר את תנאי הלחימה בשטח:"מצאנו בבתים בונקרים שלמים מתחת למיטות, עם מרגמות, אקדחים, אמצעי קשר. ממש עיר שלמה של אמצעי לחימה וחומר נפץ. פעלנו בשטח רווי אויב, תעלות ומנהרות ועמדנו במשימה בצורה טובה". המסיבת העיתונאים הוצג שלל המלחמה בעזה. בין היתר תפסו החיילים תותח נ"מ, משגר רקטות ופצצות מרגמה ועוד.
 

הנסיגה מעזה כמעט הושלמה

במקביל צה"ל ממשיך להסיג את כוחותיו מרצועת עזה. מרבית הכוחות כבר חצו את קו הגבול ושוב לשטח ישראל. בעזה נשארו בינתיים רק יחידות החולשות על עמדות מפתח סביב אזורי שיגור הרקטות, על מנת לוודא כי הפלסטינים לא משגרים רקטות לעבר יישובי הדרום.

במהלך הלילה לא התרחשה אף תקרית אש בין כוחות צה"ל שעדיין ברצועה לבין חמושי חמאס. בנוסף לא שוגרה אפילו רקטה אחת לעבר שטח ישראל. התחושה בקרב בכירים בצבא היא שהפסקת האש אכן הולכת ומתייצבת בעזה.

על פי גורמים בצבא, הפקודות של בכירי חמאס הגיעו כבר לאחרון החמושים ולאחרונת חוליות שיגור הרקטות. כמו כן ההוראה לנצור את האש הגיעה גם לארגונים הקטנים יותר בעזה - הג'יהאד האיסלאמי ואחרים. ההערכה בקרב גורמי המודיעין היא שחמאס ירצה לייצב את הפסקת האש בימים הקרובים, על מנת להעריך את הנזק שנגרם לו ולשוב במהרה לחידוש כוחותיו.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.