האם האסיר עזיז דוויק יהיה הנשיא הפלסטיני הבא?

 
עודכן 02:36 04/12/2008
חדשות nana10

בתנועת חמאס נוטים להציב את עזיז דוויק כמועמד בבחירות לנשיאות הפלסטינית. דוויק נעצר ע"י כוח דוכיפת של צה"ל באוגוסט 2006, זמן לא רב לאחר חטיפת החייל גלעד שליט

 
 
 
 
 
האם אסיר פלסטיני יהפוך להיות יושב ראש הרשות הפלסטינית? מסתבר שזה אפשרי. מקורות פלסטינים מוסרים כי הנהגת חמאס שוקלת בכובד ראש להציג את עזיז דוויק, היושב בבית כלא בישראל, כמועמד התנועה בבחירות לנשיאות הרשות הפלסטינית.
 
עזיז דוויק. מועמד אפשרי לנשיאות הפלסטינית
עזיז דוויק. מועמד אפשרי לנשיאות הפלסטינית צילום: רויטרס
המקורות מסרו לעיתון "אלקדס אלערבי", היוצא לאור בלונדון, כי מקבלי ההחלטות בתנועת חמאס תומכים במועמדותו של דוויק, המשמש כעת כיו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית, בבחירות לנשיאות הפלסטינית אל מול מועמדותו של יו"ר הרשות הנוכחי, אבו מאזן. זאת, כמובן, אם אבו מאזן יקרא לקיים את הבחירות בזמן הקרוב.

המקורות מספרים על חילוקי דעות בין הלשכה המדינית של חמאס, שבראשה עומד ח'אלד משעל, לבין ממשלת חמאס בראשותו של איסמעיל הניה. חילוקי הדעות נעים סביב מוצאו של מועמד חמאס הסופי לנשיאות. בעוד הלשכה המדינית מעוניינת שהמועמד יהיה מהגדה המערבית, ממשלת הנייה מבקשת דווקא שהמועמד יגיע מתוך רצועת עזה.

דוויק משתייך למשפחה גדולה המתגוררת בחברון, ובכך מוצאו הוא מהגדה המערבית. האפשרות להצגת מועמדותו בבחירות באה בזמן בו תנועת חמאס מודיעה כי היא לא תכיר באבו מאזן כיו"ר הרשות הפלסטינית לאחר סיום כהונתו החוקית ב-09/01/2009.
 

תזכורת: דוויק נעצר לאחר חטיפת גלעד שליט

איסמעיל הנייה. מעדיף מועמד מעזה
איסמעיל הנייה. מעדיף מועמד מעזה צילום: רויטרס
עזיז דוויק הוא אחד מבכירי החמאס שנשבו ע”י ישראל לאחר חטיפת החייל גלעד שליט ב-2006. הוא נעצר ע"י כוח דוכיפת של צה"ל בחודש אוגוסט באותה השנה. הכוח כיתר את ביתו של דוויק ברמאללה וקרא לו להסגיר עצמו, אך כעבור זמן מה פרץ הכוח לבית ועצר אותו. ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, פירסם מייד לאחר מכן הודעת גינוי למעצר.

דוויק, הנמנה על צמרת חמאס בגדה המערבית ונחשב לאחד ממובילי הקו המתון בארגון, היה מבוקש על ידי צה"ל מאז מבצע המעצרים המקיף של חברי המועצה המחוקקת הפלסטינית מטעם חמאס שנערך מספר חודשים לפני מעצרו בשנת 2006.

במקביל, מקורות פלסטינים דיווחו כי דוויק הועבר מכלאו לניתוח חירום בבית חולים עקב הדרדרות במצבו הרפואי. ארגון זכויות אסירים פלסטיני מסר כי דוויק, אשר נמצא בשנות ה-60 לחייו, סובל ממספר מחלות, אולם לא נמסר בדיוק באילו מחלות מדובר. אותו ארגון קרא לגופים בינלאומיים וארגוני זכויות אדם ללחוץ על ישראל לשחרר את דוויק כדי שיוכל לקבל טיפול רפואי הולם מחוץ לכלא.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.