ורוד זה לא רק צבע, זו גם תכונה

 
הורוד, צבעה של ניצת הורדים הענוגה, שוייך לבנות השבריריות
הורוד, צבעה של ניצת הורדים הענוגה, שוייך לבנות השבריריות צילום: Zach Klein, flickr.com
 
עודכן 10:58 31/10/2008
יורם שורק

חציית הקווים של הוורוד בשנים האחרונות אל ארון הבגדים של הגבר הינה בגדר מהפיכה שעוד נמצאת בחיתוליה אצל רבים מאיתנו. שנים ארוכות אופנת הלבוש, במיוחד זו של הילדים, היתה מבוססת על חלוקה של ורוד לבנות ותכלת לבנים. האם העדפת הצבעים בין המינים היא מוטמעת מלידה, מה הקשר בין אורכי האצבעות לתכונות גבריות ונשיות ולאהבת הורוד וממתי הכל התחיל? יורמים יודעים

 
 
 
 
 
לאחר שבשבוע שעבר נצבע הטור באדום עז הגיע תורם של צבעי הפסטל. א' שואלת בפורום שלנו: מדוע דווקא ורוד הוא צבע של בנות?

החלוקה, ורוד לבנות וכחול לבנים, היא מזלם של יצרני בגדי הילדים בכך שהיא מפריעה להורים להעביר בגדים מהאח הגדול לאחות הצעירה ולהיפך ומאלצת אותנו לגהץ עוד קצת את כרטיסי האשראי. לכאורה התשובה פשוטה: מוסכמה חברתית עתיקה משייכת את הורוד, צבעה של ניצת הורדים הענוגה, לבנות השבריריות. אבל הביולוגית אניה הרלברט (Anya Hurlbert) פרסמה לאחרונה מחקר המבקש להוכיח כי המוסכמה החברתית אינה שרירותית אלא טבועה עמוק במוחותינו ויסודה בדרישות שונות שהעמידה האבולוציה בפני אימותינו המלקטות לעומת אבותינו הציידים.
 

ורודים מלידה?

הרגלים ישנים מתים לאט. גם אם האופנה מתערבבת, האסוציאציות לגבי צבעים חקוקות
הרגלים ישנים מתים לאט. גם אם האופנה מתערבבת, האסוציאציות לגבי צבעים חקוקות צילום: procsilas, flickr.com
הרלברט ושותפה יאז'ו לינג בקשו מנחקרים לבחור במהירות, באמצעות עכבר המחשב, בין שני ריבועי צבע שהוקרנו מולם. כך, סודרו הגוונים לפי מידת ההעדפה שגילו כלפיהם הנחקרים. מהנתונים הגולמיים נראה כי הגברים מחבבים את הקצה הכחול של הספקטרום (אורך גל קצר) והחיבה שמעוררים בהם הצבעים הולכת ויורדת ככל שמתקדמים לאורכי גל ארוכים יותר: מהכחול לירוק וממנו לצהוב, לכתום ולבסוף האדום. לעומתם העדפות הנשים היו מוסטות במידה ניכרת לכיוון הגוונים החמים: צהוב ואדום.

התוצאות מעניינות עוד יותר כשמנתחים את הגוונים המועדפים לא לפי אורכי הגל אלא בהתאם לאופן קליטתם במערכת העצבים. תחושת הצבע נקבעת במוח על פי האותות המתקבלים משלושה קולטני צבע ברשתית העין (מדוכים) ששיא רגישותם בכחול, בירוק ובאדום. צהוב למשל הוא הגוון בו מופעלים גם המדוכים האדומים וגם הירוקים. ניתן, לכן, לבדוק את ההעדפות ביחס לרגישות המדוכים. כשמנתחים כך את התוצאות מתברר כי תמונת החיבה לגוונים היא חיבור של שתי נטיות נפרדות. אחת הנטיות הללו משותפת: גם נשים וגם גברים מעדיפים את הכחול לעומת הצהוב (סכום האדום והירוק).
 

נשים ורודות מטבען?

ההבדל בין הנשים לגברים מופיע כשהם נדרשים לבחור בטווח שבין הירוק לאדום. נשים מעדיפות במובהק את האדום ואילו לגברים נטייה קלה לטובת הירוק. כפי שראינו בטור האדמוני מהשבוע שעבר, האבחנה ירוק–אדום צעירה מבחינה אבולוציונית ומייחדת אותנו ואת חברינו לקבוצת הקופים צרי האף (אלו של אסיה ואפריקה) משאר היונקים. השערה רווחת היא כי היכולת הזו מקילה על הקופים להבחין בפירות צהובים, כתומים ואדומים על רקע חופת עלים ירוקה. הרלברט משערת כי יכולת כזו חשובה יותר לנשים המלקטות מאשר לגברים במסעות הצייד. גם ההסבר האלטרנטיבי לראיית הצבע המשוכללת - אבחנה של גווני עור - מסתדרת, לפי המחקר, עם תפקידה המסורתי של האישה כמטפלת בתינוקות שצריכה להתמקד בחלקו האדום של הספקטרום כדי לקבל מידע על מצבו של הילד: האם הוא חיוור או סמוק לחיים.

ובכן אם נאמין להרלברט ולשפע הדיווחים בעיתונות על מחקרה הרי אנחנו פשוט עושים את הדבר הנכון והטבעי כאשר אנו מלבישים את הילדות בוורוד. חיפוש ברשת מעלה שפע כתבות המאשרות, בעקבות המחקר הזה, כי לא שרירות לב אלא היסטוריה אבולוציונית בת מיליוני שנים צובעת את הבנות בוורוד.
 

ורודים בתרבות?

נו.. מי מהן נראית לכם נשית ועדינה ומי החזקה והמתוחכמת?
נו.. מי מהן נראית לכם נשית ועדינה ומי החזקה והמתוחכמת? צילום: r e n a t a, flickr.com
אבל קריאה קצת יותר מקיפה וביקורתית בנושא מערערת קצת את הביטחון. הנחקרים אצל הרלברט היו מבוגרים שהיה להם הרבה מאוד זמן לקלוט ולהפנים את המוסכמות החברתיות במערב. כדי להתגבר על המכשלה הזו שותפו במחקר גם נשים וגברים מסין וגם הסיניות העדיפו את האדום יותר מהגברים הסינים. אבל, מה לעשות, גם בתרבות הסינית יש לאדום תפקיד חשוב ותלוי מין. כך למשל שמלת הכלה הסינית המסורתית היא אדומה. למשתתפות הסיניות במחקר (ליתר דיוק מהגרות מסין לבריטניה) שגילן הממוצע 23 היו גם שפע הזדמנויות להיחשף לדימויים תרבותיים מהמערב השוטפים את סין כבר שנים לא מעטות. בעיה נוספת בפרשנות הנלווית לממצאים היא שהצבע שאנחנו משייכים לילדות אינו אדום אלא ורוד. ורוד, לימדה אותנו הגננת, נוצר כשמערבבים אדום עם לבן. בשפה מדעית מוגדר תוצר הערבוב הזה כגוון בעל טוהר ספקטראלי נמוך, כלומר האור המוחזר מכיל (כמו הלבן) את כל אורכי הגל עם חיזוק באגף האדום.

החוקרת איריס צמח בדקה לאיזה מהצבעים המוקרנים על המסך מתמקדים מבטיהם של תינוקות בני 12 שבועות לפני שאנחנו, המבוגרים, מספיקים לקלקל אותם. אם אכן החיבה לורוד מוטבעת בילדות מלידתן היינו מצפים מהן להתמקד בחלקו הוורוד של המסך. המחקר הראה כי בגיל הרך אין כלל יכולת אבחנה בין צבעי פסטל כוורוד או תכלת לבין סתם לבן והילדים מעדיפים צבעים "חזקים" כאדום או כחול. עוד מתברר כי אין הבדל בין בנים לבנות בנכונותם להתמקד בצבעים שונים. גם הבנים וגם הבנות מגלים העדפה ברורה לכחול, במקום השני נמצא הסגול ואח"כ האדום. הירוק והצהוב זוכים לפופולאריות הנמוכה ביותר בקרב הפעוטות ללא קשר למין.
 

חיי הבנות בורוד, ממתי?

ילדים גדולים מעט יותר יכולים לבטא את העדפות הצבע שלהם בציור. החוקרת שרה טורגון (Sarah M. Turgeon) חילקה ערכות צבעים לבנים ובנות בגילים שונים וניתחה את היצירות. עד גיל 6 אין הבדל לא במספר הצבעים ולא בסוג הצבעים בהם בוחרים ילדים לצייר. רק בציורים של ילדי כיתות ב' ו-ג' מתחיל להסתמן שוני, בנות משתמשות ביותר צבעים (שמונה גוונים בממוצע בציור לעומת שישה אצל הבנים), מגלות העדפה לצבעים "חמים" (אדום, כתום וצהוב וכו') וכצפוי מתאהבות בוורוד.

המחקר בדק גם את הקשר בין היחס בין אורך האצבע לאורך הקמיצה (2D:4D ratio) למידת השימוש בצבע הוורוד. הורמוני המין אליהם חשוף העובר קובעים את היחס שבין אורכי האצבעות: ככל שהעובר חווה סביבה הורמונאלית "נשית" יותר תהיה האצבע (הקרובה לאגודל) ארוכה יותר ביחס לקמיצה (הסמוכה לזרת). בנות בעלות יחס 2D:4D נמוך נוטות להפגין (בממוצע) התנהגות יותר נערית ("טום-בוי") ואילו אצל ארוכות האצבע וקצרות הקמיצה סיכוי רב יותר להתנהגות נשית סטריאוטיפית. הנחת החוקרת הייתה שההבדל הביולוגי הזה שמקורו עוד ברחם יתבטא כבר בגיל בו מתחילים לשרבט ציורים אבל מתברר כי גם ילדה שרוצה מאוד להבליט נשיות וגם חברתה הנערית זקוקות להכוונה מבחוץ שתגיד להן מהי אותה נשיות.

מתאם בין אורכי אצבעות לחיבה לצבע הוורוד התגלה בציורי הילדות רק מגיל 7. אז אם בנות לא נולדות עם חיבה לוורוד מה מקורה של המסורת העתיקה הצובעת את בגדי הילדות ואת הצעצועים בוורוד ואת בגדי הבנים בתכלת?
 

ורודים מאז ומעולם?

מה הייתם אומרים על היפיוף הזה או על אמא שלו אם היה בוורוד? (בלי קשר לעיניים)
מה הייתם אומרים על היפיוף הזה או על אמא שלו אם היה בוורוד? (בלי קשר לעיניים) צילום: nathalielaure, flickr.com
כפי שראינו בטור שהוקדש לטקסי בית המלוכה הבריטי, מסורות "עתיקות" נוטות להיות די צעירות. למעשה, עד למאה ה- 20 לא היה הוורוד מזוהה כלל כצבע נשי או כגוון המתאים לתינוקות. עד שלהי המאה ה- 19 לא היתה כלל "אופנה" של בגדי ילדים ופשוט תפרו עבורם בגדי מבוגרים במידות קטנות. גם כשהתחיל ייצורם של בגדי ילדים עברו עשורים רבים עד שהתקבע הוורוד כצבע של בנות. עד אז היה הוורוד, אחיו החיוור של האדום העז והגברי, צבע שנחשב מתאים בהחלט לבנים.

כך למשל מציין כתב עת לגברות (Ladies Home Journal) בשנת 1918 כי יש דעות שונות בעניין התאמת צבע לבגדי ילדים אך "מקובל בדרך כלל שוורוד מיועד לבנים וכחול לבנות. הסיבה היא שוורוד הוא צבע חזק והחלטי ומתאים יותר לילד בעוד הכחול שהוא עדין יותר מתאים לילדות". יצירות אומנות שנוצרו עד למאה העשרים מציגות הרבה ילדות לבושות כחול וילדים בנים בוורוד. יתכן כי השימוש הנרחב בכחול (שהיה הצבע הזול ביותר) למדי מלחים ולתלבושת אחידה בפנימיות, היא שהביאה בסופו של דבר לזיהוי שלו עם "בנים" והשאירה את הוורוד לבנות.

ובכן, א' יש צבעים לבנות וצבעים לבנים פשוט מפני שבתקופה בה החלו לייצר בגדים במיוחד עבורם היה חשוב להבדיל בין המינים.

תודה לאיריס צמח על העזרה.
עורך המדור: יובל בגנו

כותרת המאמר: מתוך שיר מאת משה בן נון
כותרת המאמר החיצונית: מתוך שיר מאת שלמה ארצי
>>> לכל מדורי "דברים שיורמים יודעים"

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ליורם שורק, כותב המדור, ל- ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.