לבני: או שתוקם ממשלה עד יום ראשון - או בחירות

 
עודכן 17:33 23/10/2008
רונן ליבוביץ` ונדב פרי

יו"ר קדימה הציבה אולטימטום למפלגות השונות והודיעה לחברי סיעתה כי אם לא תצליח להרכיב ממשלה עד יום ראשון הקרוב - היא תודיע לנשיא המדינה כי הולכים לבחירות • בשעה זו נערכת פגישה מכרעת בין נציגי ש"ס לקדימה • בסביבת לבני מעריכים כי הסיכויים להגיע להסכם עם ש"ס אינם גבוהים • מוקדם יותר ביטלו הגימלאים פגישה עם נציגי קדימה בטענה כי ההסכם הקואליציוני שהוצע להם - אינו מספק את דרישותיהם

 
 
 
 
 
השרה ציפי לבני, הציבה אולטימטום לחברות הפוטנציאליות בקואליציה בראשותה, כשאמרה בפתח ישיבת הסיעה בפתח תקווה כי "או שתוקם ממשלה עד יום ראשון הקרוב או שהולכים לבחירות".
 
לבני ופרס בפגישתם בתחילת השבוע
לבני ופרס בפגישתם בתחילת השבוע צילום: לע"מ
לבני הודיעה לנוכחים כי "דיברתי עם נשיא המדינה שמעון פרס ואמרתי לו בשיום ראשון אבוא אליו ואדיע מה ההכרעה שנפלה - ממשלה או בחירות".

השרה אמרה עוד כי "הזמן אינו משרת עוד את צוותי המשא ומתן. ההצעות הונחו על השולחן ואני לא מתכוונת לחצות את הקו למצב שאינו אחראי. עד יום ראשון ידרשו ההכרעות והציבור כולו יידע האם יש ממשלה בישראל או האם אנחנו הולכים לבחירות. אני מוכנה לשלם מחירים כי אני יודעת מה מחיר הבחירות, אבל אני לא מוכנה לנהוג בחוסר אחריות".

הכרזתה של לבני באה על רקע הערכות בקרב בכירי קדימה כי הסיכויים להגיע לסיכום עם מפלגת ש"ס נמוכים מאוד. בנוסף פגישת צוותי המשא ומתן של קדימה ויהדות התורה נכשלה.

לבני התייחסה לדרישות הכלכליות שהעלו המפלגות השונות במהלך המשא ומתן ואמרה כי "ניתן היה לייצר מצב שבו נמנע משא ומתן בנושאים כספיים אבל מכיוון שהיו שתי מפלגות (ש"ס והעבודה) שהתנגדו לתקציב אז יש גם מגעים בנושא כלכלי". לבני ביקשה להדגיש כי "לא נפרוץ את תקרת ההוצאה ולא נחזור למצב שהיה בעבר עם קצבאות הילדים".

יו"ר קדימה חזרה שוב על עמדתה כי היא מעדיפה ממשלה רחבה עלמנת להעניק לה יציבות שלטונית אך הוסיפה כי "יש אופציות נוספות שמתנהלות במקביל, מוקדם עדיין לדעת אם יש לנו 61 חכים כשנדע מה לפנינו, נחליט מה עדיף, הדרך להשיג את זה היא במסרים של אחדות בינינו אם ידעו שלא ניתן לפורר אותנו נצליח".

דליה איציק, יו"ר הכנסת, אמרה בישיבת הסיעה כי: "ש"ס חשובה מאוד לממשלה הזאת. אם הממשלה לא תוקם לא יהיה אזרח אחד שיפנה אצבע מאשימה כלפי קדימה או לבני. קשה לי להאמין שש"ס תיקח על עצמה את האחריות ללכת לבחירות בישראל. הרב עובדיה יוסף אלי ישי ואריאל אטיאס הם אנשים אחראים".

איציק גם מתחה ביקורת על גורמים בקדימה בהם השר מופז שקראו בימים האחרונים שלא להצביע להקמת ממשלה צרה. "נדמה לי שהיה מיותר ומזיק טוב היה שהסיעה תחזק את ידיהם של מי שמנהלים מו"מ מטעמה של הסיעה".

ח"כ מנחם בן ששון אמר במהלך הישיבה: "המשימות שעומדות בפני קדימה כמפלגה שקיבלה את אמון הציבור להקים ממשלה הן כבדות ואחריות מכדי שתטוונה את המשכיות המשא ומתן ללא סוף. לכן עלינו לאשר את הקמתה של ממשלה כבר ביום שני הקרוב כדי שזו תתמודד עם הסוגיות העומדות על הפרק".

במקביל ביטלו נציגי מפלגת הגימלאים את פגישתם עם צוות המשא ומתן של קדימה בטענה כי טיוטת ההסכם הקואליציוני שקיבלו מאנשי לבני אינה מקובלת עליהם. יו"ר מפלגת הגימלאים, השר רפי איתן, אמר כי "הטיוטה אשר קיבלנו מוכיחה כי ציבור הגמלאים אינו עומד בראש מעיניה של ראש הממשלה המיועדת".
 

יו"ר סיעת הליכוד: ממשלה מתפקדת תקום רק אחרי בחירות

ח"כ גדעון סער, אמר בתגובה לאולטימטום שהציבה לבני כי "עד כה 5 שבועות לאחר בחירת ליו"ר קדימה, עשתה לבני ככל יכולתה כדי למנוע מהעם לאמור את דברו בבחירות – מי ראוי ויכול להנהיגו, ובאיזו דרך".

סער הוסיף כי "יש לקוות שעד יום ראשון תבין לבני את מה שכל ילד בישראל יודע, שבקדנציה הנוכחית כבר לא תקום ממשלה חזקה יציבה ומתפקדת שיכולה להתמודד עם האתגרים הכבדים שלפי ישראל ממשלה כזאת תוכל לקום רק לאחר בחירות כלליות".
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.