לחיצה, פתיחה ויציאה

 
צילום: אימג`בנק/gettyimages
 
עודכן 14:15 29/07/2008
לימור גריף

מהם שלושת שלבי הלידה? מה מתרחש בכל אחד ואחד מהם, ומדוע חשוב לדעת עליהם לפני שנכרע ללדת? יש דברים שפשוט אי אפשר לדלג עליהם

 
 
 
 
 
נכנסתם להריון, שיהיה במזל. לאחר שעברתם את האיחולים והברכות, עיכלתן את תבנית חייכן שעתידה להשתנות, כדאי שתתחילו גם לתכנן את הלידה. בין אם בחרתן בלידה טבעית או רגילה, כדאי שתדעו, ללידה שלושה שלבים ששווה להפנים. כאשר התודעה גבוהה יותר, טוענים אנשי הרוח, המציאות עשויה להיות קצת יותר נסבלת, והרי שבלידה עסקינן, אזי שכל פיסת מודעות נחוצה. ד"ר אילן הלוי, גניקולוג מומחה, מיילד בכיר, ביה"ח "לניאדו" ומנהל מרכז "ג'הרה דולה" ללידה טבעית, עוזר לנו להבין את סוד הקסם.
 

השלב הראשון:

"השלב הראשון של הלידה מתחלק לשניים: השלב הלטנטי והשלב הפעיל". השלב הלטנטי - הוא פעילות רחמית, לעיתים אפילו סדירה וכואבת. "מדובר בצירים מסודרים, צפופים יחסית, אחת לשלוש ארבע דקות, כאשר הפתיחה אינה מגיעה עדיין לסף של 3 ס"מ. בשלב הזה ממתינים. רוב הנשים מגיעות ונבדקות בחדרי המיון, בדרך כלל הגישה היא להשאיר את האישה להשגחה, לא בחדר לידה, לצורך הערכה המשכית בנוגע להתקדמות שלבי לידתה".

משך השלב: אצל אישה מבכירה (לידה ראשונה) הוא עורך כ – 24 שעות.

השלב הפעיל - מתחיל בפתיחה של 3 -4 ס"מ בנוכחות צירים סדירים, כל 3-4 דקות, שלכל הדעות מדובר כבר בצירים כואבים. "השלב הפעיל מאפיין את קצב התקדמות העניינים מאותו שלב ואילך. הלידה צפויה להתקדם בקצב של 1.2 ס"מ בשעה אצל יולדת מבכירה. 1.5 ס"מ בממוצע אצל אישה בלידה חוזרת". בשלב הפעיל, האישה מופנית לחדר הלידה, מחוברת לניטור העובר, אם היא מבקשת, ניתן לה אפידורל, ואם היא בלידה טבעית, זהו השלב שבו הדולה מתחילה לעסוק בהחשת הכאבים.

חומר מעקב

שימו לב, מזכיר לנו ד"ר הלוי, כי מתן אפידורל בשלב מוקדם מדי, בשלב הלטנטי, או בתחילתו של השלב הפעיל (עוד לפני שהוא ברור), עלול להרגיע, לעכב את הצירים, למנוע התקדמות, להרפות את רצפת האגן וליצור דינמיקה הפוכה. כלומר, תקיעה של השלב הפעיל, ולכן מומלץ לחכות.
 

השלב השני:

השלב השני מתחיל מפתיחה גמורה של 10 ס"מ בממוצע, ועד ליציאת התינוק. מהי פתיחה גמורה? "זה השלב שבו מתייחסים לירידת החלק המקדים של התינוק – ראש התינוק בדרך כלל או עכוזו". כעת מתחילה החגיגה והלחיצות, לדבריו של ד"ר הלוי, מתחילות להופיע גם באופן שאינו רצוני. "רפלקס הלחיצה עושה את עבודתו ודומה לצורך עז ביציאה".

משך השלב: כשעה אצל יולדת בלידה חוזרת, ועד שעתיים בלידה מבכירה. כאשר אפידורל, בשני המצבים, יכול להאריך את השלב בשעה בממוצע.
 

מתי בוקעים את מי השפיר אם לא ירדו בעצמם?

"בקיעת המים יכולה להתבצע בכל שלב באופן ספונטני או יזום, במטרה ליצור זירוז טבעי ולהגביר את הצירים. במקרים נוספים נעשה במצבים בהם החלק המקדים, ראש התינוק, לא מבוסס, גבוה יחסית באגן ואנו מעוניינים שהבקיעה תהיה מבוקרת, במטרה למנוע אפשרות של שמט חבל הטבור. כלומר, למנוע מצב שחבל הטבור יקדים את ראש התינוק וישמט לתוך הנרתיק. כאן עלול להיווצר מצב מצוקתי שמחייב ניתוח קיסרי דחוף".
 

השלב השלישי:

על שלושה שלבים עולם עומד
על שלושה שלבים עולם עומד צילום: אימג'בנק/gettyimages
נשמע פשוט וקל לא? כאן אנחנו שרועות כבר אחרי שהתינוק יצא מאיתנו. מדובר בשלב שבו השלייה אמורה להיפרד מדופן הרחם ולהיפלט, עד כשעה אחרי הלידה. "עד שהשלב אינו מסתיים, האישה עדיין חשופה לסיכונים כמו דימומים חריגים, אי התכווצות הרחם או שלייה חשודה שאינה שלמה, שדורשת ביקורת של חלל הרחם על ידי רופא".

אחרי שהשלייה יצאה שלמה ובטוחה, מתבצעת הערכת נזקים אצל היולדת המותשת, ובמקרה של קרעים או ביצוע חתך יזום, נדרשת תפירה. מכאן היולדת נשארת במנוחה ובהשגחה למשך כשעתיים אחרי הלידה, לעיתים התינוק נשאר עימה ומנצל את זמנו הראשוני בעולם ללמוד לינוק ולהתחבר להוריו החדשים. לאחר מכן היא מועברת אל מחלקת היולדות ומכאן, האחריות ההורית כבר מוטלת, לתמיד, על כתפיה.
 

במה שונים שלבי הלידה, בלידה רגילה ובלידה טבעית?

"שלבי הלידה דומים מאוד. השוני יכול להיות בניהול שמרני יותר של המצבים, כלומר, יותר ליברלי. למשל, אין אשפוז והשגחה עבור אישה שהגיעה עם ירידת המים. אנו מנסים בלידה הטבעית להימנע מהפנייה לא נחוצה לבית חולים. האישה יכולה לעבור את שלב הלידה הראשון במנוחה בביתה".

שוני נוסף נובע בעקבות ירידת המים. אצל 30% מהיולדות במועד, מקדימה את הלידה ירידת מים ספונטנית, בעקבות כך תתפתח לידה בטווח של 72 שעות אצל 90% מהנשים. כיום לא ממתינים ומתחילים את הזירוז בשלב מוקדם יותר. בחדרי הלידה ובמחלקות בבית החולים, רוצים להימנע מסיבוכים כמו זיהום, ועל רקע כך מקבלות היולדות שחוו ירידת מים, טיפול אנטיביוטי מונע עד 18 שעות לאחר שהחלה ירידת המים.

את השוני המרכזי כולנו מכירות, בלידה הטבעית אין אפידורל, אין מאלחשים ואין מזרזים. "אם נוכח רופא בלידה הטבעית, הוא יכול לפעול בדיוק כמו בחדר לידה, כמו הזרקת פיטוצין לכיווץ הרחם או לידה מכשירנית, במקרה הצורך, כך שהשוני הוא מזערי". עכשיו שאתן מודעות לשלושת השלבים, נשארת רק השאלה: טבעי או רגיל?
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.