ארה"ב: נשקול להציב את מערכת ההגנה בליטא

 
עודכן 03:02 02/07/2008
סוכנויות הידיעות

מזכיר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, נפגש עם ראש ממשלת ליטא והודיע לו כי העדפתו הראשונה של ממשל בוש היא להציב את מערכות ההגנה האמריקניות בפולין, אך אם זה לא יסתדר מהווה ליטא אפשרות אלטרנטיבית ראויה

 
 
 
 
 
"ארה"ב תבחן את האפשרות להקים את מערכת ההגנה האמריקנית בליטא וזאת במקרה והמשא ומתן עם פולין ייכשל". דברים שאמר אמש (שלישי) מזכיר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, בפגישה שערך עם ראש ממשלת ליטא, גדימינאס קירקילאס.
 
אם המו"מ עם פולין לא יעלה יפה, נשקול למקם את מערכות ההגנה בליטא . גייטס (צילום: AP)
אם המו"מ עם פולין לא יעלה יפה, נשקול למקם את מערכות ההגנה בליטא . גייטס (צילום: AP)
"ארה"ב מצפה להגיע בקרוב להסכם עם פולין בנוגע למיקום מערכת ההגנה שלה מפני טילים. השיחות בעניין מתנהלות זמן ממושך ונראה כי יימצא פיתרון בעתיד הקרוב". למרות זאת אמר גייטס, כי "אם תוכנית זו לא תצא אל הפועל מהווה ליטא אפשרות אלטרנטיבית ראויה".

ארצות הברית מעוניינת להציב בפולין עשר סוללות טילי יירוט ומערכת רדאר בצ'כיה – עמה כבר הגיעה להסכם. שאיפתה להצבת המערכת באזור היא בשל רצונה של ארה"ב להתגונן ולהגן על בנות בריתה מפני האיומים הנשקפים ממדינות כמו איראן. גורמים רשמיים בארה"ב מסרו כי מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס מתכננת לבקר בבירת צ'כיה, פראג, בשבוע הקרוב וזאת על מנת לחתום באופן רשמי על פרטי ההסכם.

לפני כחודש פירסמו סין ורוסיה הודעת גינוי משותפת נגד התוכנית של הממשל האמריקני להקים את המערכת הגלובלית של ההגנה מפני טילים. "יצירת תוכנית הגנה עולמית מפני טילים והצבת מערכות כאלו באזורים שונים של העולם, או אפילו תוכנית לשיתוף פעולה בנושא כזה לא עוזרת לאיזון האסטרטגי וליציבות העולמית ופוגעת במאמצים הבינלאומיים לפקח על תהליך ההתחמשות", נכתב בהצהרה הרוסית-סינית.

כחודש לפני פרסום הודעת הגינוי אמר נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, כי הוא דבק במחוייבותו להציב סוללות טילים על אדמת אירופה וכי ילחץ על נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להסיר את התנגדותו למהלך. לדבריו, הוא מעוניין לשתף פעולה עם רוסיה בנוגע לתוכנית ובכוותנו להבהיר לפוטין כי אינה מהווה איום על ארצו. "המערכת הכרחית להגנה מפני איומים מכיוון מזרח", אמר בוש.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.